Dobio zasluženu nagradu jer ih je odveo u finale Zapada

NBA 25. svi 201910:42 > 10:47
Getty Images/Wesley Hitt

Terry Stotts odveo je momčad do finala Zapada, a kao nagrada stigao mu je novi ugovor.

Terry Stotts i Portland Trail Blazersi dogovorili su produženje suradnje i u petak službeno objavili da će 61-godišnji trener još tri sezone, do ljeta 2022. godine, voditi momčad koja je u aktualnoj sezoni došla do finala doigravanja u Zapadnoj konferenciji, gdje su u četiri utakmice poraženi od branitelja naslova Golden State Warriorsa.

Bio je to prvi nastup Portlanda u finalu doigravanja u Zapadnoj konferenciji nakon 19 godina čekanja, a u osnovnom dijelu sezone Trail Blazersi su s učinkom 53-29 osvojili treće mjesto na Zapadu. Na putu do konferencijskog finala prvo su izbacili Oklahoma City Thunder, a u drugom krugu bili bolji od Denver Nuggetsa.

Terry Stotts je na klupu Portlanda zasjeo 2012. godine i pod njegovim vodstvom Trail Blazersi su šest sezona zaredom izborili nastup u doigravanju.

Prije nego što došao za glavnog trenera u Portlandu, Stotts je kao pomoćni trener radio u Seattle SuperSonicsima (1992. – 1998.) i Milwaukee Bucksima (1998. – 2002.). Potom je bio glavni trener Atlanta Hawksa (2002. – 2004.), da bi ponovno preuzeo poziciju pomoćnog trenera u Golden State Warriorsima (2004. – 2005.). Novu priliku na poziciji glavnog trenera dobio je u Milwaukeeju (2005. – 2007.), a do dolaska u Portland četiri je godine asistirao u Dallas Mavericksima (2008. – 2012.), gdje je sudjelovao u osvajanju naslova NBA prvaka 2011. godine.

U 11 sezona kao glavni trener u NBA klubovima njegove su momčadi imale pozitivan učinak (440-417), a od sedam sezona u doigravanju, samo je Portland dvaput uspio proći prvi krug, 2013./14. su u konferencijskom polufinalu ispali od kasnijih prvaka San Antonio Spursa, a ove godine u konferencijskom finalu pobijedili su ih Golden State Warriorsi.

Uvjeti pod kojima je Terry Stotts produžio suradnju s Portlandom nisu objavljeni, a do ove sezone trener Trail Blazersa je prosječno zarađivao 5 milijuna dolara godišnje, što ga je svrstavalo među osmoricu najbolje plaćenih trenera u NBA ligi.

Uz Stottsa, svoj je ugovor s Portlandom do ljeta 2024. godine produžio i predsjednik za košarkaške operacije Neil Olshey. I on je u klub stigao 2012. godine kao glavni menadžer, a od 2015. godine nalazi se na sadašnjoj dužnosti.