VIDEO: Spreman za NBA? Šamanić oduševio skaute

NBA 19. svi 201919:54 > 19:57
Stacy Revere / Stringer

Luka Šamanić, prijavio se za ovogodišnji NBA draft, a koliko ozbiljno shvaća pripremu za taj važan događaj u svojoj mladoj karijeri, govori činjenica kako je bio jedini neamerički košarkaš na posebnom okupljanju igrača koji će sudjelovati na draftu idućeg mjeseca.

Stacy Revere / Stringer

Poznati Draft Combine održava se svake godine unutar nekoliko dana povezanih s draft lutrijom, domaćin je bio Chicago. To je bio i prvi takav događaj ovog proljeća, a idućih tjedana, posebno kako se približava vrijeme drafta bit će ih još i više.

Jedini neamerički igrač bio je 19-godišnji Luka Šamanić koji je nakon juniorskih dana u Barceloni proteklu sezonu proveo u slovenskoj Olimpiji. Tamo je stekao dovoljno dobru minutažu, a samim time i samopouzdanje kako bi se otisnuo u Sjedinjene Države s namjerom impresioniranja mnogobrojnih skauta i službenika NBA klubova koji će imati utjecaj na izbor igrača unutar drafta.

Draft combine pored uobičajenih treninga, omogućuje klubovima da dođu do nekih osnovnih podataka o svakom igraču, poput visine, težine, skočnosti, raspona ruku itd. Kada je riječ o Šamaniću, visok je 206 cm (treći najviši od krilnih igrača), vertikalnim skokom ‘sletio’ je na sjajno četvrto mjesto s čak 96 cm, a posebno impresivan bio je u brzinskim testovima, naime u kraćoj distanci stigao je na odlično treće mjesto što pokazuje fantastičnu agilnost.

Kada je pak riječ o šuterskim sekvencama, za tricu je gađao izvrsnih 60 posto (treći među krilnim centrima).

Rezultati testiranja pokazali su opravdanost i isplativost odluke da se Šamanić nađe u Chicagu. Mnogi ljudi unutar NBA klubova ostali su skeptični kada je riječ o njegovom talentu jer nisu imali pravi uzorak stoga nije čudilo kako se u većini predviđanja našao negdje u sredini druge runde drafta, između 40. i 50. pozicije. No, koliko je pozitive donio boravak u Vjetrovitom gradu pokazuje i nagli skok, trenutno ga neka predviđanja guraju pred kraj prve runde, između 25. i 30. mjesta.

Pored Šamanića koji ove sezone u Olimpiji postiže deset poena uz šest skokova, još četvorica mladih hrvatskih igrača prijavili su se na draft, to su Leo Čižmić (Girona), Darko Bajo (Cedevita), Toni Nakić (Šibenik) i Mate Kalajžić (Split).