Spektakularni Lillard srušio OKC, Nuggetsima meč lopta

NBA 24. tra 20197:03 > 7:04
(Photo by Steve Dykes/Getty Images)

Nevjerojatna utakmica odigrana je u Portlandu, Blazersi su uz utakmicu života Damiana Lillarda po četvrti put svladali OKC izborivši plasman u konferencijsko polufinale. Tamo su im se pridružili Philadelphia i Toronto, dok je Denver osigurao prvu meč loptu.

Što se sve događalo u petoj utakmici serije između Portlanda i Oklahome mogli bismo opisivati na dvije stranice teksta, međutim krenimo ipak s onim najzanimljivijim. OKC je poveo 105:90 nakon trice Schrödera sedam minuta i 45 sekundi prije kraja utakmice u Moda Centru. Malo tko je u Portlandu vjerovao u preokret. Međutim, kada u momčadi imate Damiana Lillarda zaista je sve moguće. Četiri minute prije kraja dvoboja domaća ekipa napokon se spustila ispod deset poena minusa (113:105), a tri i pol minute kasnije serijom 10-2, Blazersi su konačno i izjednačili (115:115). Upravo je Lillard bio taj koji je postavio izjednačenje. Russell Westbrook koji je odigrao odličnu utakmicu krenuo je u realizaciju napada Thundera, no nije pogodio tako da je odluka pala u ruke Lillarda. A najbolji igrača Portlanda, u maniri pravog ‘killera’ pogađa step-back tricu s jedanaest metara sa zvukom sirene za ludo slavlje među domaćim navijačima. To je bio 50. poen na utakmici nevjerojatnog Lillarda (playoff career high) koji je srušio klupski playoff rekord s čak deset trica. Samo u prvom poluvremenu ubacio je 34 poena. Iz igre je šutirao sjajnih 17-33. CJ McCollum i Moe Harkless pridodali su po 17 poena za pobjedničku momčad koja putuje u konferencijsko polufinale. Russell Westbrook je, igrom sudbine, sezonu završio na način kako samo on zna, triple-double učinkom s 29 poena, 14 dodavanja i 11 skokova, no nije bilo dovoljno. Paul George ubacio je 36 koševa. Blazersi će sada čekati završnicu serije Nuggetsa i Spursa.

Denver je stigao je na korak do plasmana među četiri najbolje momčadi Zapada još jednom uvjerljivom pobjedom protiv San Antonija. Nuggetsima su trebale tri i pol utakmice kako bi napokon shvatili što moraju učiniti da bi svladali Spurse. Možemo reći kako je ključna bila druga četvrtina četvrte utakmice u seriji kada je momčad Denvera počela izgledati kao ekipa koja je osigurala poziciju drugog nositelja u konferenciji. Od tog trenutka ova se playoff serija promijenila, a Spursi nikako da se izvuku iz problema u kojem se nalaze. Nuggetsi su u regularnoj sezoni postavili najbolji domaći omjer u ligi i sada su konačno shvatili kako braniti vlastiti teren. Peta utakmica nije bila konkurentna, domaćin je došao i do najvećih trideset razlike, tek nakon što je trener Mike Malone povukao iz igre najbolje igrače, San Antonio je uspio smanjiti zaostatak. Sedam igrača pobjedničke momčadi upisalo je dvoznamenkast učinak, najefikasniji je bio Jamal Murray s 23 poena, Nikola Jokić ubacio je 16 uz 11 skokova i osam dodavanja. Kod Spursa, DeRozan i Aldridge upisali su po 17 koševa. Peta utakmica na rasporedu je za dva dana u San Antoniju.

Istočna konferencija postavila je svoje polufinalne parove. Ranije su svoje pozicije ‘metlom’ protiv Pacersa, odnosno Pistonsa osigurali Boston i Milwaukee, a sada je na red došao dvojac Toronto i Philadelphia. Obje ekipe izgubile su prvu utakmicu serije protiv Orlanda i Brooklyna, no nakon toga više se nisu osvrtali s četiri povezane pobjede.

Philadelphia je prolaz dalje osigurala već u prvom poluvremenu kada su Netse zamrznuli na -29 (60:31). U nastavku dvoboja Joel Embiid i Ben Simmons iliti ‘djeca procesa’ s nizom poteza zabavljali su gledatelje. Ova će serija ipak biti zapamćena po podosta sukoba i ružnih riječi koje su padale s obje strane. Jared Dudley je posebno bio na repertoaru navijača Sixersa, svaki njegov dodir dočekan je glasnim negodovanjem. U prethodnoj utakmici Dudley i Jimmy Butler su isključeni nakon naguravanja velikog broja igrača, kasnije je generalni menadžer Netsa, Sean Marks dobio kaznu od 25 tisuća dolara i utakmicu zabrane nakon što je uletio u svlačionicu sudaca poslije poraza u četvrtoj utakmici serije. Niti peti dvoboj nije bio miroljubiv, dvije minute prije kraja ponovno je došlo do problema, a suci su situaciju okončali s čak četiri isključenja. S domaće strane utakmicu su raznije završili Greg Monroe i Jonah Bolden, a s druge Rodions Kurucs i Džanan Musa koji tako neće po dobrome pamtiti svoje playoff debi. Bosansko-hercegovački igrač na koncu je u pet minuta igre ostao bez poena. Joel Embiid je bio najbolji čovjek na terenu s 23 poena i 13 skokova.

Protivnik Sixersima u polufinalu bit će Toronto koji je također bio uvjerljiv protiv Magica. Raptorsi su nakon tri četvrtine držali prednost od 29 razlike, a trener Nick Nurse dobio je priliku odmoriti glavne igrače. Toronto je osigurao vlastiti playoff rekord, četiri uzastopne pobjede, a momčad su predvodili Kawhi Leonard s 27 koševa i Pascal Siakam s 24.