Kraj za Wadea, Pistonsi na korak od playoffa

NBA 10. tra 20195:32 > 5:33
Mark Brown/Getty Images

Dwyane Wade i njegov Miami neće igrati doigravanje usprkos slavlju protiv Philadelphije, Detroit Pistonsi velikim preokretom stigli su na korak od plasmana u doigravanje.

Preostalo je još samo jedno slobodno mjesto koje vodi u doigravanje, a korak bliže tome stigli su Detroit Pistonsi nakon preokreta u dvoboju s Memphisom. Detroitu su prije dvoboja s Grizzliesima bile potrebne dvije pobjede u posljednja dva dvoboja regularne sezone, prvi zadatak uspješno je apsolviran. Blake Griffin propustio je tri utakmice, pa igrao ozljeđen posljednje dvije kako bi pomogao momčadi izboriti playoff. Protiv Memphisa je bio limitiran tek na nešto više od 18 minuta igre uz pet poena, lijevo koljeno je stvaralo velike probleme. Ipak, i bez njegove pomoći Pistonsi su uspjeli preokrenuti minus od 22 poena. Andre Drummond kontrolirao je reket s 20 poena i 17 skokova, a iz drugog plana iskočio je Ish Smith koji je bio ključan u seriji 16-3 kojom su Pistonsi otvorili posljednju četvrtinu. Smith je završio s 22 poena zamijenivši startera Reggija Jacksona (12 poena) u završnoj fazi utakmice. Delon Wright i Bruno Caboclo predvodili su Grizzliese, svaki s po 15 poena.

Charlotte je nastavio pritiskati Detroit lakom pobjedom u Clevelandu. Cavsi su završili prvu sezonu rebuildinga nakon prošloljetnog odlaska LeBrona Jamesa uz omjer 19-63, odnosno kao treća najgora momčad lige. Ante Žižić je u posljednjoj utakmici godine počeo dvoboj među starterima, no nije se istaknuo ubacivši šest poena (3-6), dodao je četiri skoka i asistenciju. Kemba Walker i Jeremy Lamb predvodili su Hornetse s 23 poena, Charlotte je pobijedio četiri utakmice u nizu, no njihova sudbina i dalje ovisi o Pistonsima koji drže kontrolu nad osmom pozicijom na Istoku.

Hornetsi su istovremeno postali jedina preostala momčad koja može ugroziti Pistonse, Miami je usprkos lakoj pobjedi nad Sixersima ispao iz svih kombinacija. Dwyane Wade je posljednji put igrao pred svojim navijačima u gradu gdje je proveo najveći dio karijere, Miami mu se zahvalio na emotivan način. Kada je riječ o utakmici, Philadelphia je doputovala bez Joela Embiida, a trener Brett Brown očekivano je rotirao čitavu momčad. Wade je u posljednjem činu svoje velike karijere dvoboj započeo među starterima, ubacio je 30 poena. Miami će posljednju utakmicu sezone odigrati u Brooklynu.

Dario Šarić ponovno je odigrao vrlo dobru utakmicu u pretposljednjoj utakmici Minnesote koja je pred svojim navijačima izgubila od Toronta. Dario je završio utakmicu s 15 poena (5-12, trica 2-6, sl. bacanja 3-3), devet skokova i izgubljenom loptom. Za Wolvese nije igrao Karl-Anthony Towns, a Raptorse je predvodio Kawhi Leonard s 20 koševa.

Paul George postao je junakom slavlja Oklahome u derbiju protiv Houstona. Iako su Rocketsi vodili kroz tri četvrtine uz još jednu izvrsnu partiju Jamesa Hardena (39 poena, 10 skokova), OKC je preokrenuo rezultat u posljednjoj dionici (32:18), a pobjedničku tricu sekundu i osam desetinki prije kraja pogodio je George koji je dvoboj završio s 27 poena i devet skokova. Russell Westbrook zabilježio je još jedan triple-double s 29 koševa, 12 skokova i deset asistencija.

Dirk Nowitzki odigrao je najbolju utakmicu tekuće sezone, a Dallas je zamalo prokockao prednost od trideset poena u posljednjoj utakmici sezone pred svojim navijačima. Nakon očajnog prvog poluvremena, Sunsi su smanjili zaostatak na svega pet poena, iako je na semaforu preostalo više od četiri minute prije kraja dvoboja, nisu uspjeli kompletirati preokret. Nowitzki je odigrao utakmicu kao u najboljim danima, završio je s 30 koševa i osam skokova, a nakon dvoboja zaključio je KARIJERU. Istovremeno, Luka Dončić upisao je osmi triple-double sezone s 21 poenom, 16 skokova i 11 asistencija čime je vjerojatno i zakapario trofej Rookie godine usprkos silnim pokušajima Amerikanaca da u priču uključe Traeja Younga. Dragan Bender je za domaći sastav ponovno igrao vrlo dobro, na parketu je proveo 36 minuta, upisao je 12 poena (4-9, trica 1-4, sl. bacanja 3-4), 11 skokova, šest asistencija, blokadu te jednu osvojenu i dvije izgubljene lopte. Ipak, priča utakmice kada je riječ o Sunsima jest 39-godišnji Jamal Crawford koji je postigao nevjerojatan 51 poen. Ostao je samo za poen prekratak u pokušaju izjednačenja vlastitog osobnog rekorda koji je ostvario prije dvanaest godina. Istovremeno, Crawford je postao najstariji igrač u povijesti NBA lige koji je postigao 50 ili više poena.

Mnogi navijači Knicksa s velikim su zanimanjem čekali gostovanje u Chicagu kako bi vidjeli hoće li Mario Hezonja nastaviti svoju sjajnu seriju utakmica, no to se nije dogodilo. Naime, trener David Fizdale odlučio je odmoriti hrvatskog igrača, a pretpostavka jest kako ćemo ga vidjeti u posljednjoj utakmici sezone kada će Knicksi u Madison Square Gardenu dočekati Detroit. Dennis Smith Jr. bio je najbolji u slavlju nad Bullsima ubacivši 25 poena.