Hezonja ponovno rušio rekord, slavlje u Orlandu i NY

NBA 8. tra 20196:11 > 6:13
Photo by Elsa/Getty Images)

Mario Hezonja ponovno je oduševio, bez obzira što će Knicksi okončati sezonu kao najgora momčad lige, hrvatski igrač odlučio je u završnici sezone osigurati novi ugovor. Orlando i Brooklyn uspjeli su izboriti doigravanje tako da je preostalo još samo jedno mjesto koje vodi u playoff na Istoku.

Super Mario je postigao 30 poena (12-21, trica 3-6, sl. bacanja 3-4) čime je ponovno rušio vlastiti rekord, dodao je šest skokova, pet asistencija, dvije osvojene i pet izgubljenih lopti. Hezonja nije samo bio najbolji strijelac Knicksa koji su svladali Washington prvi put nakon devet uzastopnih poraza u Madison Square Gardenu, već je i ubacio posljednjih pet poena, tricu 43 sekunde prije isteka vremena te dva slobodna bacanja čime je zaokružio slavlje svoje momčadi. Wizardse je predvodio Jeff Green s 19 koševa.

Dario Šarić odigrao je jednu od najboljih utakmica otkada je stigao u Minneapolis, no Wolvesi su poraženi od Oklahome koja je skočila na šesto mjesto Zapada i barem trenutno izbjegla Golden State u prvom krugu playoffa. Šarić je upisao 23 poena (9-15, trica 5-9), u jednom trenutku treće dionice povezao je četiri dalekometna šuta zaredom čime je držao pritisak na gostima. Međutim, Thunder je u posljednjoj četvrtini pobjegao na razliku koju su održavali do kraja iako je Karl-Anthony Towns (35 poena) radio sve što je mogao kao bi ih zaustavio. Ključ pobjede OKC-a bila je klupa koja je s 42-26 nadigrala domaću. Russell Westbrook (27p, 15as, 10sk) zabilježio je 32. triple-double sezone, Paul George također je ubacio 27 koševa, a odličan je bio i Dennis Schröder s 21 poenom.

Indiana Pacersi izgubili su treću utakmicu zaredom, no jasno jest kako je momčad pomalo ostala i bez energije koja je posebno nedostajala protiv Netsa. Brooklyn je u velikom finišu osigurao drugu pobjedu u nizu čime su osigurali prvi nastup u doigravanju nakon 2015. godine. Ovo će zapravo biti i prvi nastup u playoffu za ‘nove’ Netse, dakle nakon što je momčad u potpunosti renovirana posljednje tri godine. D’Angelo Russell predvodio je sve strijelce s 20 poena, Thaddeus Young ubacio je 16 za Pacerse. Bojan Bogdanović pridodao je 13 koševa (5-11, trica 2-4, sl. bacanja 1-2), četiri skoka, dvije asistencije, po jednu osvojenu i izgubljenu loptu.

Netsima će društvo u doigravanju praviti Orlando koji je napokon pokazao ‘čaroliju’ koja ih je odvela do prvog nastupa u playoffu nakon dugih sedam godina. U tom razdoblju klub je promijenio četiri trenera, a pet sezona gubili su 50 ili više puta. Čovjek koji je sve promijenio jest Steve Clifford. Stigao je prošlog ljeta tek nekoliko tjedana nakon što je dobio otkaz u Charlotte Hornetsima. Terrence Ross ubacio je 26 poena, Nikola Vučević dodao je 25 i 12 skokova, a Evan Fournier zabilježio je 24 poena. Kyrie Irving bio je najbolji kod Celticsa s 23 koša. Jasno jest kako će u prvom krugu doigravanja Celticsi igrati protiv Pacersa, a Boston će imati prednost domaćeg terena.

Houston Rocketsi srušili su vlastiti tricaški rekord pogodivši 27 od 57 pokušaja u laganoj pobjedi protiv Phoenixa. Prije nekoliko dana Rocketsi su izjednačili rekord, a sada su ga ponovno rušili. James Harden bio je najefikasniji s 30 poena, 13 skokova i devet asistencija, pogodio je pet trica. Najuspješniji iz daljine bio je Eric Gordon (26 koševa) s osam trica. U momčadi Sunsa, Dragan Bender ponovno je bio odličan. Na terenu je proveo 36 minuta upisavši 19 poena (7-17, trica 1-4, sl. bacanja 4-8), osam skokova, jednu osvojenu i dvije izgubljene lopte.

Poraze su doživjeli Ante Žižić i Ivica Zubac. Prvi je u porazu Cavsa protiv Spursa na parketu proveo 17 minuta koje je vrlo dobro iskoristio. Ubacio je 14 poena (5-6, sl. bacanja 4-5) uz šest skokova, dvije asistencije i tri izgubljene lopte. Zubac i njegovi Clippersi izgubili su treću utakmicu zaredom zbog čega su pali na osmu poziciju Zapadne konferencije. Poraženi su protiv Warriorsa i trenutno se čini kako će protiv aktualnih prvaka igrati u playoffu. Zubac je nakon dugo vremena preselio na klupu, igrajući 21 minutu, zabilježio je učinak od sedam poena (2-8, sl. bacanja 3-4), osam skokova i asistenciju.

Toronto Raptorsi uništili su možda i posljednju nadu Miamiju kako bi mogli vidjeti doigravanje. Dwyane Wade zamišljao je kako će se od karijere oprostiti posljednjim ‘plesom’ u playoffu, no izgledi za tako nešto znatno su umanjeni novim porazom, iako je Heat imao priliku pobijediti. Kawhi Leonard izjednačio je rezultat na 103:103 ulaskom u posljednju minutu, a James Johnson propustio je donijeti pobjedu gostima promašenom tricom u završnoj sekundi regularnog tijeka. Raptorsi su produžetak dobili s 14:6 i priča je bila završena. Pascal Siakam (10 skokova) i Nick Powell predvodili su Raptorse s 23 poena, Wade je bio najbolji u momčadi Miamija s 22 koša.

Poraz je doživio i Detroit koji je izgubio izravan okršaj protiv momčadi koja se s njima bori za playoff. Na Istoku je ostalo samo jedno slobodno mjesto, za sada ga drže Pistonsi, no još uvijek prijete Heat i Hornetsi. Potonji su odigrali odličnu utakmicu i uz 31 poen Kembe Walkera osigurali 38. pobjedu sezone. Detroit je na omjeru 39-41, dok su Charlotte i Miami na 38-42. Sve tri momčadi do kraja regularne sezone odigrat će još samo po dvije utakmice.

Spomenimo i kako je Milwaukee došao do 60. pobjede sezone, prvi put nakon 1981. godine.

Ponedjeljak (noć na utorak po hrvatskom vremenu) tradicionalno donosi finale NCAA turnira, a NBA liga tog dana ne igra utakmice tako da se regularna sezona u svom posljednjem tjednu nastavlja u utorak.

Rezultati:
Toronto-Miami 117:109/OT