Sprema li se najveća prodaja NBA kluba u povijesti?

NBA 18. velj 201921:31 > 21:36
Photo by Maddie Meyer/Getty Images)

Činilo se kako će trodnevni All Star vikend u Sjevernoj Karolini proći bez velikih senzacija, to se ipak nije dogodilo.

Poput uragana kroz Meksički zaljev NBA ligom raširila se informacija kako je omraženi vlasnik New York Knicksa, James Dolan započeo proces prikupljanja ponuda za prodaju jedne od navrijednijih franšiza u američkom sportu.

Vijest je ‘procurio’ poznati NBA novinar i kolumnist, radio voditelj Bill Simmons čiji izvori tvrde kako je proces prodaje Knicksa već u poodmakloj fazi.

Moje informacije govore kako je Dolanu prekipjelo. Više se ne želi baviti Knicksima koji mu samo stvaraju probleme, želi se posvetiti drugim aspektima organizacije evenata u sklopu Madison Square Gardena i sestrinskih tvrtki koje se bavi raznim poslovnim aktivnostima“, kazao je Simmons.

James Dolan zapravo je Izvršni predsjednik korporacije Madison Square Garden Company i MSG Networksa. Pod ingerencijom tih korporacija nalaze se i tri sportske momčadi New York Knicks, New York Rangers (NHL) i New York Liberty (WNBA).

Dolan rukovodi Knicksima punih 20 godina, a u tom razdoblju jednu od najslavnijih NBA franšiza (iako to rezultati ne potvrđuju) potresali su mnogi skandali, loši ugovori, katastrofalni rezultati i svađe s klupskim legendama (Charles Oakley). Mnogi navijači Knicksa žive za dan kada će Dolan prodati momčad i nekom drugome omogućiti stvaranje respektabilne NBA momčadi.

Usprkos čitavom kaosu koji već dva desetljeća prati Knickse, to je i dalje najskuplja franšiza u NBA ligi, prema nalazu financijskog magazina Forbes, vrijednost joj je 3.6 milijardi dolara. Na drugom mjestu su Lakersi (3.3 milijarde).

Ukoliko se Simmonsove informacije pokažu točnima, proces prodaje Knicksa ili bolje rečeno prikupljanja ponuda bio bi jedan od najluđih u povijesti američkog sporta. Los Angeles Clippersi prodani su za dvije milijarde dolara što je najveći iznos ikada plaćen za jednu NBA momčad, a obzirom na golemo tržište New Yorka, Knicksi bi mogli doseći i do dva puta veću cijenu.

Nema puno ljudi koji bi mogli to platiti, jasno jest kako bi uvijek mogla postojati mogućnost za više investitora što je zapravo i čest slučaj osim ako se ne pojavi jedan od milijardera poput Ballmera kojima takve iznose nije problem platiti.

U svakom slučaju, navijači Knicksa, osim eventualnog dolaska Ziona Williamsona, sada mogu sanjati i o novom vlasniku njihovog omiljenog kluba.