Davis efekt: Kaotični Pelicansi potjerali GM-a

NBA 16. velj 20190:13 > 0:20
Chris Graythen/Getty Images

Nakon osam i pol godina, New Orleans Pelicansi otkazali su ugovor generalnog menadžera Della Dempsa uslijed fijaska koji se dogodio proteklog prijelaznog roka vezano za najboljeg igrača momčadi Anthonyja Davisa.

Priča je poznata, Davis je deset dana prije kraja prijelaznog roka zatražio transfer, u idućem periodu Los Angeles Lakersi prodefilirali su se kao klub koji pod svaku cijenu želi dovesti jednog od najboljih igrača lige. Međutim, tri ponude koje je predočio predsjednik Lakersa Magic Johnson glatko su odbijene unatoč tome što je prvi operativac momčadi iz LA-a ponudio većinu igrača koje je uopće imao na rosteru. Kasnije je Johnson optužio Pelicanse kako nisu pregovarali u ‘dobroj vjeri’, a istovremeno pojavile su se špekulacije kako će Demps transferirati Davisa u Boston kada za to dođe vrijeme (prvi srpnja).

Međutim, problemi za Pelicanse tu nisu prestali. Davis je želio igrati u nastavku sezone dok je Demps imao plan zadržati ga izvan momčadi kako bi zaštitio svoju investiciju, odnosno izbjegao moguću ozljedu. No, tada je urigirala liga koja je zaprijetila Pelicansima kaznom od 100 tisuća dolara po svakoj utakmici koju Davis propusti uslijed ‘odmaranja’. Davis je na koncu zaigrao s ograničenom minutažom, navijači u New Orleansu dočekali su ga vrijeđanjem, a sve se dodatno zakompliciralo u četvrtak kada je Davis ozlijedio lijevio rame u pobjedi nad Oklahomom. Riječ je o kontuziji mišića, centar Pelicansa ima namjeru zaigrati na All Star utakmici ovog vikenda, međutim ono što se događalo iza kulisa u New Orleansu posebna je priča.

Naime, vlasnica franšize Gayle Benson ostala je ogorčena činjenicom kako se Davis odmah nakon što je izašao iz igre zbog ozljede uputio u svlačionicu, a nedugo zatim zasjeo u svoj automobil i odjurio kući. Benson je smatrala kako je to ultimativno potez nepoštovanja prema poslodavcu te je zatražila hitan razgovor s Dempsom. Za čovjeka koji je posljednjih osam i pol godina vodio računa o rosteru momčadi to je bio i posljednji sastanak koji će imati s ‘gazdaricom’.

Benson također smatra kako ‘vanjske sile’ žele natjerati klub na prodaju Davisa ispod cijene i odlučna je tome se oduprijeti. Demps nije bio samostalan u odlukama, izravno je odgovarao generalnom menadžeru NFL momčadi New Orleans Saintsa, Mickeyju Loomisu što ga je često spriječavalo u efikasnom odrađivanju posla. Vlasnica će s novim generalnim menadžerom ipak krenuti u drugačijem smjeru. Ta će osoba odgovarati izravno njoj i dobit će daleko više slobode u obavljanju posla. Plan je završiti sezonu i u tom vremenu stabilizirati klub, a zatim u ljetnom prijelaznom roku pokušati izvući što se može za Davisa.

Dok se ne donese konačna odluka tko će biti novi GM, posao će na privremenoj bazi izvršavati Danny Ferry, bivši NBA igrač i kasnije generalni menadžer Cavsa i Hawksa. Lokalni mediji procurili su informaciju kako je vodeći kandidat za novog GM-a, David Griffin, također bivši operativac Cleveland Cavsa.