Giannis prekinuo Bojanovu seriju, odlični Šarić i Zubac

NBA 14. velj 20197:02 > 7:11
(Photo by Tom Pennington/Getty Images)

Indiana Pacersi okončali su pobjedničku seriju od šest utakmica, vodeća momčad lige Milwaukee Bucksi slavili su Indianapolisu. Dario Šarić i njegovi Wolvesi svladali su Houston Rocketse, a James Harden nastavio je svoju veliku seriju.

Indiana Pacersi dobro su izgledali sve dok se nije probudio Giannis Antetokounmpo odvevši Milwaukee Buckse do osme pobjede u posljednjih deset utakmica. Milwaukee je vodio na poluvremenu 55:47, no ubrzo su Pacersi preokrenuli rezultat i sredinom posljednje četvrtine poveli deset razlike.

Međutim tada je krenuo The Greek Freak, završio dvoboj s petim triple-double učinkom sezone od 33 poena, 19 skokova i 11 dodavanja, a Thaddeus Young koji ga je čuvao većinu večeri morao se pomiriti kako je gotovo nemoguće zaustaviti ‘krakatog’ Giannisa pogotovo kada krene igrati leđima prema košu. Bojan Bogdanović bio je najbolji pojedinac u redovima Pacersa s 20 poena (7-14, trica 1-4, sl. bacanja 5-6), šest skokova, tri asistencije i jednom osvojenom loptom.

Iako je James Harden nastavio svoju seriju utakmica s trideset ili više poena (31) čime je izjednačio drugi takav najduži niz koji drži Wilt Chamberlain, Minnesota je slavila protiv Houstona upravo zahvaljujući fantastičnoj obrani novaka Josha Okogija protiv najboljeg strijelca lige. Harden je postigao 42 poena, međutim u ključnim trenucima posljednje četvrtine Okogie je najubojitijeg strijelca lige ‘pospremio u džep’ izazvavši ovacije domaćih navijača.

Wolvesi su slavili odličnom igrom u drugom poluvremenu, a sjajnu je partiju nakon nekog vremena odigrao Jeff Teague s 27 poena i 12 dodavanja. Karl-Anthony Towns ubacio je 25 uz devet uhvaćenih lopti, a drugu uzastopnu utakmicu u početnoj petorci započeo je Dario Šarić koji nije razočarao. Igrajući 24 minute, zabilježio je učinak od 15 poena (4-5, trica 2-2, sl. bacanja 1-1), osam skokova, po asistenciju, osvojenu i izgubljenu loptu.

Ivica Zubac odigrao je najbolju utakmicu otkada je stigao u Los Angeles Clipperse koji su od tog tradea pobijedili u dvije od tri odigrane utakmice. Ipak, posao je protekle večeri bio nešto lakši, u Staples Center stigla je najgora momčad Zapadne konferencije, Phoenix Sunsi koji su upisali 15. poraz u nizu. Clippersi su pobijedili u sve četiri dionice, Sunsi nisu imali apsolutno nikakve šanse doći do eventualnog preokreta.

Zubac je igrajući 22 minute ubacio 16 poena (4-7, sl. bacanja 8-8), dodao je po asistenciju i blokadu, a s net ratingom od +23 bio je najbolji igrač Clippersa unatoč tome što je Lou Williams ubacio 30 koševa pored deset asistencija. Na drugoj strani, Dragan Bender je na terenu proveo dvanaest minuta bez koša, promašio je jedini šut koji je uputio, a zabilježio je tek po jedan skok i izgubljenu loptu.

Mario Hezonja nikako da uhvati konstantne minute u Knicksima. Iako je započeo utakmicu protiv Philadelphije, igrao je tek šest minuta promašivši sva tri pokušaja prema košu, ostvario je tek po skok i asistenciju. Knicksi su najgora momčad lige, upisali su 18. poraz u nizu, Joel Embiid je s 26 poena i 14 skokova bio najbolji kod Sixersa, Tobias Harris pridodao je 25.

Ante Žižić sudjelovao je u utakmici od tri produžetka koju su Cleveland Cavsi izgubili. Brooklyn Netsi su stigli do tridesete pobjede sezone zaštitivši svoju šestu poziciju na Istoku, D’Angelo Russell ubacio je 36 poena, a Joe Harris pridodao je 25 za gostujuću momčad. DeMarre Carroll spasio je Netse tricom sa zvukom sirene na kraju drugog produžetka da bi Russell sjajnim trećim ‘dodatkom’ u kojem je ubacio 14 poena odveo Brooklyn do pobjede.

Žižić je utakmicu započeo u početnoj petorci, na terenu je proveo trideset minuta, upisao je šest poena (2-5, sl. bacanja 2-2), šest skokova, asistenciju, po jednu osvojenu i izgubljenu loptu. Jordan Clarkson je s 42 poena ostvario učinak karijere.

Luka Dončić učinio je sve što je mogao kako bi donio Dallasu pobjedu nad Miamijem, no izrazito loša treća četvrtina koju je Heat dobio s 32:16 koštala ih je na koncu pobjede. Slovenski rookie ostvario je učinak od 18 poena, 12 skokova i devet asistencija, a Mavsi su ispalili rekordna 52 pokušaja za tricu (pogodili 15). Dwyane Wade je s 22 poena predvodio Heat koji je nastavio borbu za doigravanje na Istoku.

Odlična utakmica odigrana je u Denveru gdje je Nikola Jokić upisao 28. triple-double karijere s 20 poena, 18 skokova i 11 asistencija, no puno važnije donio je pobjedu Nuggetsima košem u posljednjoj sekundi nakon vlastitog promašaja. Buddy Hield izjednačio je rezultat na 118 petnaest sekundi prije kraja. Denver je drugo poluvrijeme igrao bez prvog trenera Mikea Malonea koji je isključen krajem prvog dijela dvoboja, a nakon jedanaest mjeseci od operacije kuka, na teren se napokon vratio Isaiah Thomas koji je debitirao u dresu Nuggetsa, završio je s osam poena, no ubacio je dvije ključne trice. Hield je s 25 koševa predvodio Kingse.

Spomenimo i težak poraz Golden State Warriorsa u Portlandu, Blazersi su nošeni Dameom Lillardom (29 poena) domiranili posljednjom četvrtinom (35:12) nanijevši prvacima tek drugi poraz u posljednjih deset utakmica. Čak osam igrača Blazersa upisalo je dvoznamenkast učinak, a valja istaknuti Jakea Laymana koji je postigao 17 koševa.

Kevin Durant i Steph Curry jedini su vrijedni spomena kod Warriorsa, obojica su postigla po 32 poena, a lošu utakmicu odigrao je Klay Thompson koji je zabilježio tek devet poena uz šut 2-16. Inače, Portland je potpisao Enesa Kantera koji je prošlog tjedna dobio raskid ugovora u New Yorku.