Ultimativna sramota za Lakerse – upecali ih Pelicansi

NBA 8. velj 20198:17 > 8:22
Photo by Meg Oliphant/Getty Images

Anthony Davis ostao je u New Orleansu usprkos nevjerojatnim ponudama Lakersa, tko je kriv za ovako ružan debakl druge najtrofejnije momčadi lige?

Photo by Ethan Miller/Getty Images)

Magic Johnson ovih dana prolazi kroz dvogodišnju obljetnicu otkada je preuzeo Los Angeles Lakerse kao predsjednik košarkaških operacija, ali teško da će se ikada oporaviti od torture kroz koju su ga provukli čelnici New Orleans Pelicansa na čelu s Dellom Dempsom (generalni menadžer).

Ne treba previše razbijati glavu zašto nitko ne voli Lakerse, kada je riječ o ostatku lige. Činjenica jest kako od pamtivijeka pokušavaju privući (ukrasti) talente drugih momčadi uz obećanje glamoura Hollywooda te uz konstantno ‘kvocanje’ medijske mašinerije koja provodi propagandu s mišlju kako ‘ne postoji bolje mjesto za košarku od Los Angelesa’.

Ipak, čini se kako je nekima prekipjelo, prvenstveno Pelicansima koji su na nevjerojatan način odbili sve ponude koje je Magic Johnson poslao u smjeru New Orleansa za njihovu najveću zvijezdu, Anthonyja Davisa. Osim LeBrona Jamesa, apsolutno svaki igrač na rosteru bio je dostupan, tako da je u tri ponude Magic uključio sve što vrijedi i ne vrijedi. Kyle Kuzma, Brandon Ingram, Lonzo Ball, Josh Hart, sada bivši igrači Ivica Zubac i Michael Beasley, zatim veterani Rajon Rondo i Lance Stephenson. Mnogi su kolutali očima kada su vidjeli te ponude, međutim Pelicansi na čelu s Dellom Dempsom koji je (opravdano) kritiziran zbog lošeg vođenja momčadi proteklih godina u kojima nije uspio oko Davisa okupiti momčad vrijednu borbe za naslov prvaka.

Demps nije imao apsolutno nikakvu namjeru realizirati trade s Lakersima pa čak da mu ovi ponude i pola Staples Centra. To je bilo jasno u samoj komunikaciji između dvije strane. Johnson se zaista trudio, uputio je telefonske pozive, poruke, e-mailove, na koncu je jednostavno odustao kada je iz trećeg izvora (?!?!) dobio poruku kako Pelicansi žele čak četiri buduća picka prvog kruga drafta. Magicu je ovdje čini se prisjelo kako se nešto ozbiljno događa jer i slabiji pratitelj zbivanja na relaciji dva kluba shvatili bi kako je protuponuda Pelicansa zapravo nerealna.

Prošlog ljeta Magic je gostovao u raznim talk-show emisijama kod poznatih komičara (Jimmy Kimmel) gdje je uz svoj prepoznatljiv osmijeh govorio o planovima Lakersa i mogućnosti dovođenja najvećih zvijezda lige. Godinu dana ranije teško je kažnjen od strane NBA lige zbog tzv. tamperinga, iliti ‘petljanja’ u ugovore igrača drugih momčad, to se dogodilo u slučaju Paula Georgea.

Dvanaest mjeseci kasnije, Johnson je bio oprezniji, no i ta je maska pala nakon što je službeno potpisao LeBron James. Magic je obećao kako će dovesti još pokoju zvijezdu, iz tog razloga sve ugovore držao je na jednogodišnjoj razini kako bi u ljeto 2019. dobio maksimalnu fleksibilnost ganjati najveća imena na tržištu.

Takvo ponašanje posebno je iznerviralo klubove sa manjih tržišta kojima su igrači poput Davisa od ključnog značaja za preživljavanje. Iako je ponašanje Pelicansa u mnogočemu nekorektno kada je riječ o komunikaciji s Lakersima, može se opravdati ponašanjem Magica i čelnika kluba iz Los Angelesa.

Neki mediji u Americi ustvrdili su kako su Pelicansi zapravo namjerno ‘procurili’ ponude za Davisa u javnost kako bi destabilizirali Lakerse što itekako ima smisla, posebno je to bilo vidljivo u brutalnom porazu u Indianapolisu (42 razlike), navijači Pacersa stavili su sol na ranu mladim igračima žutih uzvikivanjem kako će ih ‘LeBron James trejdati‘. Upravo je i James jedan od likova iz priče koji je istrpio posramljivanje, mnogi su se raspisali kako ‘njegovo visočanstvo’ vuče poteze iz sjene, a niti sam LeBron nije previše razuvjerio kritičare kada je u nekoliko navrata javno pohvalio Davisa govoreći ‘volio bih s njim zaigrati‘, a onda uz široki osmijeh ostatku lige poručio ‘znam pravila i što mi je dopušteno, nisam se petljao u ničiji posao‘.

Povezano

No, ljudi ne zaboravljaju, Pelicansi su poslali poruku Lakersima u ime svih klubova sa manjih tržišta ‘više nas nećete terorizirati‘. A dodatna sol na ranu stiže sve jasnijom slikom kako bi mogao izgledati ljetni prijelazni rok. Javna je tajna kako je prvi čovjek Celticsa Danny Ainge bio u stalnoj komunikaciji s Dempsom u kojoj je tražio od Pelicansa da pričekaju ljeto jer će tada Boston imati najbolju ponudu. Celticsi nisu bili u stanju loviti Davisa u veljači zbog ‘Rose pravila‘ prema kojem istovremeno ne smiju u momčadi imati dva igrača na max rookie ugovorima koji su stigli razmjenom (Kyrie Irving). To je bilo moguće jedino ukoliko se riješe Irvinga što nikada nije bila ideja.

Ainge je navodno Dempsu obećao Jaysona Tatuma kojeg u New Orleansu žele više nego bilo kojeg igrača Lakersa, a pored njega Celticsi će ponuditi i Jaylena Browna, vjerojatno još ponekog igrača te pletoru pickova koje je Ainge akumulirao proteklih godina. Iako je Davis, putem svoje menadžerske ekipe, poslao poruku kako nije zainteresiran za Celticse, teško da će imati izbora predstojećeg ljeta.

Što se tiče Lakersa, dobili su ono što su zaslužili, možda će sada napokon shvatiti da je skromnost vrlina te će s više poštovanja pristupati pokušajima ‘otimanja’ najboljih igrača ostatku lige, iako je teško povjerovati kako će takav način razmišljanja u Los Angelesu ikada prestati.