NBA SENZACIJA: Anthony Davis zatražio trade! (anketa)

NBA 28. sij 201913:17 > 13:18
(Photo by Harry How/Getty Images)

Najbolji centar današnjice Anthony Davis službeno je zatražio transfer iz New Orleans Pelicansa. U anketi nam recite u kojem bi dresu željeli vidjeti Davisa.

Ova je informacija nadasve senzacionalna kada je riječ o prijelaznom roku u NBA ligi, nakon što je tjednima nakon svih špekulacija oko odlaska ili ostanka u New Orleansu govorio kako je njegova želja izboriti doigravanje s Pelicansima, Davis je odlučio promijeniti mišljenje.

Naime, Pelicansi su treća najgora momčad Zapadne konferencije s omjerom 22-28 usprkos tome što Davis i ove sezone prezentira fantastične brojke od 29.3 poena, 13.3 skoka te 2.6 blokade po susretu. Momčad koju vodi trener Alvin Gentry podosta oscilira tekuće sezone iako ima sasvim solidnu momčad na raspolaganju. New Orleans iako treća najefikasnija momčad lige, očajna je defanzivno (peta najgora obrana lige). No, to zapravo ne čudi, Gentry je oduvijek bio poznat kao trener koji previše ne mari za obranu.

U protekla dva mjeseca podosta se govorilo o Davisovom statusu. LeBron James čak je javno proklamirao kako bi ga volio vidjeti u dresu Lakersa, a nedugo zatim viđen je i na privanoj večeri s najboljim centrom lige. Golem interes pokazuju i Boston Celticsi koji su spremni odreći se ‘svega što vrijedi’ ukoliko bi to pomoglo u dovođenju sjajnog igrača Pelicansa. Čak je mlada nada Jayson Tatum nedavno izjavio “Iskreno, sam bih sebe trejdao za Davisa.” Tatum se zapravo nije niti šalio svjestan kakav je Davis igrač.

Što se tiče Davisovog ugovora, on teče do ljeta 2020. godine. Ove sezone će zaraditi 25.4 milijuna dolara, za iduću ima garantiranih 27 milijuna, a problematična je treća, posljednja preostala na ugovoru. Naime, za sezonu 2020/21. Davis ima opciju prijevremenog raskida što bi definitivno iskoristio u ljeto 2020. godine. Pelicansi pred sobom imaju neugodan, najteži mogući zadatak, odlučili hoće li zadržati svog najboljeg igrača i riskirati da ga izgube za minimalan povrat investicije što bi bilo i sasvim realno iza prvog srpnja ove godine jer u posljednjoj godini ugovora vrijednost koju klubovi žele platiti za određenog igrača naglo pada.

Tajming Davisovog zahtjeva nije slučajan. Do kraja prijelaznog roka točno je deset dana i to je dovoljno vremena kako bi Pelicansi donijeli odluku kojom bi bili zadovoljni. Boston će biti spreman ponuditi sve što vrijedi izuzev Kyrija Irvinga, Lakersi će na stol staviti također sve što mogu, iako pored LeBrona čini se kako se Magic Johnson ne želi odreći Kylea Kuzme. U ovoj situaciji čak bi i Ivica Zubac, koji u posljednje vrijeme igra sjajno, mogao biti dio razmjene. Ipak, u ovoj situaciji valja istaknuti kako je Davisov menadžer Rich Paul, blizak prijatelj i čovjek koji se brine o karijeri LeBrona Jamesa.

Upravo je Rich Paul objasnio Davisovu odluku: “Anthony je želio biti iskren i jasan prema čelnicima kluba kada je riječ o njegovoj budućnosti i to je razlog ovakve odluke što je u najboljem interesu obje strane.”

Zašto spominjemo Boston i LA Lakerse? To su dvije momčadi koje mogu ponuditi daleko najviše, iako je za očekivati kako će svaka momčad u ligi poslati ponudu. Davis će u ožujku napuniti tek 26 godina, pred njim je još duga karijera i sam je u više navrata izjavio kako će odabrati mogućnost za osvajanje trofeja u odnosu na količinu novca. Iako naravno, novac nikada neće biti upitan, to je igrač koji će gdje god završio dobiti maksimalan moguć ugovor. Pelicansi su u stanju ponuditi daleko najviše, čak 240 milijuna dolara na pet godina, no Davis je naglasio kako nema nikakve namjere produživati ugovor.

S druge strane, zapravo je korektno nastupio prema Pelicansima želeći im omogući da ipak nešto zarade ovim poslom. Jedno je sigurno, idućih deset dana biti će itekako zanimljivo na NBA tržištu. Prijelazni rok završava sedmog veljače.

U anketi nam recite u kojem bi dresu željeli vidjeti Davisa.