Zubac solidan, teško prizemljenje Pacersa

NBA 10. sij 20197:18 > 7:21
(Photo by Sean M. Haffey/Getty Images)

Ivica Zubac odigrao je vrlo dobre 23 minute u pobjedi Lakersa, dok je Bojan Bogdanović ostao zatočen u lošoj izvedbi i teškom porazu Pacersa u Bostonu.

Dvoboj Lakersa i Pistonsa protekao je u znaku Kylea Kuzme, maksimalno je iskoristio situaciju u kojoj nije bilo LeBrona Jamesa kako bi ostvario utakmicu mlade karijere. Isto tako, Kuzma je po tko zna koji put Magicu Johnson (predsjednik kluba) potvrdio kako je najvrijedniji od ergele mladih igrača koje Lakersi posjeduju čime bi trebao znatno olakšati posao odgovornima u mogućim trade scenarijima za neke od najboljih igrača lige. Kuzma je završio s 41 poenom, a Lakersi su pobijedili dvije povezane utakmice prvi put otkada se ozlijedio James, uz njega i Rajon Rondo.

Ključnom se pokazala druga četvrtina koju su domaći dobili dvanaest razlike (35:23). Ivica Zubac odigrao je kvalitetnu utakmicu kao zamjena za JaValea McGeeja. Igrao je 23 minute, upisao 11 poena (4-8, sl. bacanja 3-4), devet skokova, po jednu asistenciju i osvojenu loptu. Po mnogočemu je nadvisio iskusnog McGeeja koji je na terenu proveo tek dvije minute više uz slabiju statistiku (10p, 5sk). Blake Griffin je sa 16 koševa predvodio sve slabije Pistonse koji su pobijedili samo dva puta u posljednjih deset utakmica.

Indiana Pacersi neće po dobrome pamtiti gostovanje u TD Gardenu kod Boston Celticsa. Trebao je to biti veliki derbi Istočne konferencije, okršaj trećeplasiranih Pacersa i domaćina koji s omjerom 25-15 održava petu poziciju. No, ispalo je nešto sasvim suprotno, gosti su usred hladnog zimskog dana u povijesnom Bostonu ostali zamrznuti na -27, jedan od najtežih poraza sezone. Naravno, kada jedna momčad primi 135 poena govori se samo o izuzetno lošoj obrani, s druge strane Celticsi su petu utakmicu zaredom imali 30 ili više asistencija što zapravo govori kako je momčad napokon na istoj valnoj dužini nakon slabijeg ulaska u sezonu. Marcus Morris (8sk) i Jaylen Brown ubacili su po 22 poena, Jayson Tatum pridodao je 20 za Celticse, dok je Domantas Sabonis odigrao vrlo dobro za goste, ubacio je 20 poena uz sedam skokova i pet asistencija. Bojan Bogdanović imao je tešku večeru, u 24 minute provedene na parketu zabilježio je sedam poena (3-9, trica 1-4, sl. bacanja 0-2), po tri skoka i asistencije te jednu osvojenu loptu.

Luka Dončić ponovno je dominirao u pobjedi Dallasa nad Phoenixom. Slovenski 19-godišnjak jedini je rookie ove sezone koji je u više navrata postigao 30+ poena ove sezone (četiri puta), a u ovom susretu suočio s prvim pickom lanjskog drafta, Deandreom Aytonom koji je odigrao utakmicu za zaborav (6p, 5sk).

Dončić je s druge strane dominirao u svakom aspektu igre, vidljivo je kako postaje sve svjesniji obrambeni igrač, nekoliko je puta angažirano presjekao protivničke napade, a iz tranizicije je razigravao suigrače. Uz trideset poena uhvatio je šest lopti, podijelio pet asistencija, a tri puta je oduzeo loptu protivniku. Harrison Barnes ubacio je 17 poena za Mavse koji su trinaesti put ove sezone igrali bez Dennisa Smitha Jr. koji se opet ozlijedio. Najbolji kod Sunsa bio je TJ Warren s 20 poena, a Dragan Bender odgledao je utakmicu s klupe za pričuve.

Derbi večeri igran je u Houstonu gdje su gledatelji imali priliku vidjeti okršaj Jamesa Hardena i Giannisa Antetokounmpa. Iako je njihov miljenik ponovno bio sjajan s 42 poena i 11 skokova, grčka senzacija odnijela je pobjedu. Harden je tricu gađao 6-16, izgubio je čak devet lopti tako da broj poena ne oslikava zapravo pravu sliku utakmice, bilo je tu podosta mučenja. S druge strane, Giannis je bio sjajan s 27 koševa i 21 skokom, Grk se ne ističe šutom već fizički moćnom igrom za koju Rocketsi nisu imali odgovora. Bucksi su stvorili prednost od trinaest razlike u posljednjoj četvrtini prije nego su Rocketsi krenuli u preokret koji je ipak zaustavljen na vrijeme što se tiče gostiju.

Spomenimo još nastup Ante Žižića koji je u jedanaestom porazu zaredom Cleveland Cavsa upisao deset poena (5-9), četiri skoka, dvije asistencije i blokadu u 20 minuta igre. Cavsi su, čini se, u potpunosti digli ruke od ove sezone, obrana praktički više niti ne postoji. Iako su dobro otvorili utakmicu prvom četvrtinom (38:25), u preostale tri su ostali pregaženi od boljeg protivnika. Anthony Davis je s 38 poena i 13 skokova predvodio Pelicanse. Washington Wizardsi su na krilima Bradleyja Beala (34 poena) razbili Philadelphiju za koju je Joel Embiid upisao 35 koševa i 14 skokova.