Hezonja šokirao Zupca, luda završnica u Chicagu

NBA 5. sij 20197:08 > 7:13
Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Mario Hezonja i njegovi New York Knicksi iznenadili su pobjedom u Staples Centru, dok je uistinu nevjerojatna tricaška sekvenca u produžetku odlučila pobjednika u Chicagu.

Nakon dužeg perioda izvan rotacije trenera Davida Fizdalea, Mario Hezonja dobio je 14 minuta za pokazati se pred auditorijem Staples Centra gdje se čekali Los Angeles Lakersi i Ivica Zubac. Obojica hrvatskih igrača prezentirala su se u pozitivnom svjetlu, Hezonja je završio s deset poena (3-4, trica 1-2, slobodna bacanja 3-6), dva skoka, asistencijom, blokadom, osvojenom i izgubljenom loptom. S druge strane, Zubac je upisao dvanaest minuta igre za vrijeme kojih je postigao deset poena (4-6, sl. bacanja 2-2), šest skokova, dvije asistencije, po blokadu i izgubljenu loptu. Bila je to utakmica velikih serija iz svake četvrtine. Knicksi su prvu i posljednju dobili s ukupno 27 razlike, a Lakersi dvije srednje s dvadeset poena prednosti, s time da su u završnoj dionici uspjeli doći do šest poena prednosti. Međutim, Knicksi su baš noćas odlučili pokazati kako nisu momčad za ‘otpad’ te su utakmicu odlučili serijom 13-5 u posljednje tri i pol minute dvoboja. Tim Hardaway Jr. bio je prvi strijelac kod gostiju s 22 poena, po 16 su dodali Trey Burke i Enes Kanter (15 skokova). Najbolji u redovima Lakersa bio je Brandon Ingram s 21 poenom i devet skokova, a pored izostanaka LeBrona Jamesa i Rajona Ronda zbog ozljeda, dvoboj s Knicksima propustio je i Kyle Kuzma. Lakersi su izgubili četiri od pet utakmica bez Jamesa koji će se oporavljati od ozljede prepone i idućeg tjedna tako da momčadi iz Los Angelesa preostaju teški dani borbe za relevantnost na Zapadu.

Sjajna utakmica odigrana je u Chicagu gdje su Bullsi dočekali Indiana Pacerse. Bojan Bogdanović pogodio je jedno od dva slobodna bacanja za vodstvo gostiju 105:102, no Zach LaVine je pogodio tricu kojom je odveo utakmicu u produžetak. Posljednjih 55 sekundi pokazale su se izuzetno uzbudljivima. Prvo je Victor Oladipo tricom izjednačio na 113:113, dvadeset i pet sekundi kasnije Myles Turner još jednim šutom iz daljine dovodi Pacerse u vodstvo, a devet sekundi prije isteka vremena, Lauri Markkanen pogađa tricu za izjednačenje (116:116). Odluka o pobjedniku ostala je u rukama Oladipa koji pogađa još jednu tricu, svega tri desetinke prije posljednjeg zvuka sirene. Indiana je upisala šestu uzastopnu pobjedu, a Oladipo je utakmicu završio s 36 poena (4-13 za tricu). Odličan je bio Domantas Sabonis s 23 poena i 12 skokova, dok je Bogdanović imao tešku šutersku večer. Dvoboj je okončao s 13 poena (5-15, trica 0-3, sl. bacanja 3-4), šest skokova i četiri asistencije.

Minnesota je bez većih problema nadigrala Orlando, Wolvesi su prezentirali šest igrača s dvoznamenkastim učinkom, a među njima bio je i Dario Šarić. Šibenčanin je igrao 23 minute, upisao je deset poena (4-8, trica 1-3, sl. bacanja 1-1), četiri skoka, dvije osvojene i jedna izgubljena lopta. Karl-Anthony Towns bio je najbolji s 29 koševa i 15 skokova, Jeff Teague pridodao je 23 uz deset asistencija. Nikola Vučević s 22 i Evan Fournier s 21 poenom predvodili su Magic.

Preostala dva Hrvata u NBA ligi, Ante Žižić i Dragan Bender nisu zaigrali protekle večeri. Žižića još uvijek muči ozljeda koljena pa je izvan pogona, dok Bender nije zaradio minutažu. I Cavsi (Jazz) i Sunsi (Clippers) doživjeli su uvjerljive poraze.

Oklahoma je osigurala značajnu pobjedu na gostovanju u Portlandu, a Paul George nastavio je s najboljom sezonom karijere, ponovno je ubacio 37 poena uz dva ključna slobodna bacanja 4.3 sekunde prije posljednjeg zvuka sirene. Russell Westbrook pridodao je 31 poen. Kod Blazersa, Damian Lillard upisao je 23 poena uz osam dodavanja, a Jusuf Nurkić ponovno je bio vrlo dobar s 22 poena i osam skokova te tri osvojene lopte.

Od ostalih utakmica, Dallas Mavsi i Luka Dončić (19p, 9sk) nisu se dobro proveli u Bostonu, Celticsi su u posljednju četvrtinu krenuli s plusom od 16 poena, a razliku su do kraja samo povećali. Jaylen Brown ubacio je 21 poen za pobjednički sastav. Brooklyn Netsi nanijeli su novi poraz Memphis Grizzliesima koji su prije nekoliko dana, nakon poraza od Detroita, imali buran sastanak u svlačionici koji je završio fizičkim obračunom Garretta Templea i Omrija Casspija. D’Angelo Russell predvodio je Netse s 23 poena i deset asistencija.