Senzacija: Briljantni Zubac dominirao uz LeBrona

NBA 22. pro 20187:08 > 7:12
Ethan Miller, Getty Images Sport

Ivica Zubac neočekivano je dobio priliku zaraditi značajne minute u okršaju Lakersa i Pelicansa, blago rečeno, nije razočarao.

JaVale McGee nije mogao zaigrati protiv New Orleansa, pa je trener Lakersa Luke Walton tražio drugu opciju na centru, sjetio se Ivice Zupca. Mladi hrvatski centar je oduševio podsjetivši na veliki potencijal s kojim je stigao u ligu prije dvije i pol godine. Dobio je čak 32 minute za dokazati se na najvećoj sceni, u startnoj petorci pored LeBrona Jamesa upisao je daleko najbolju statistiku sezone, a u izravnom dvoboju s Anthonyjem Davisom uspio je najboljeg centra lige ‘uslikati’ za poster sjajnom blokadom. Zubac je zabilježio 16 poena (8-10), 11 skokova, po dvije osvojene lopte i blokade te jednu izgubljenu loptu, sve uz net rating +15. Što će biti u idućim utakmicama s njegovom minutažom teško je najaviti, ali u svakom je slučaju pokazao treneru kako može biti itekako koristan. Što se same utakmice tiče, Lakersi su slavili uz triple-double bolesnog LeBrona Jamesa koji je jutro prije dvoboja propustio momčadsko zagrijavanje zbog visoke temperature, no uvečer se pojavio na terenu i briljirao. Upisao je 22 poena, 14 asistencija i 12 skokova, Kyle Kuzma pridodao je 23 poena za pobjednički sastav dok je Davis s 30 koševa i 20 skokova ponovno dominirao za Pelicanse, dojučerašnji Laker, Julius Randle ubacio je 21 poen. Inače, u momčadi Lakersa se nakon mjesec dana izvan terena zbog ozljede ukazao Rajon Rondo upisavši osam poena i devet asistencija.

Nakon dva uzastopna poraza koja su mogla i drugačije završiti, Indiana Pacersi uspjeli su iskoristiti slobdan dan kako bi konsolidirali redove. Taj kratak period omogućio je i Bojanu Bogdanoviću da namjesti nišanske sprave nakon dvije slabije šuterske večeri. Bojan je do nedavno bio najbolji tricaš lige po postotku ubačaja, no nakon nekoliko lošijih predstava izgubio je tu poziciju. Međutim, protiv svoje bivše momčadi, Brooklyn Netsa ponovno je bio efikasan. Ubacio je 17 poena (5-8, trica 3-4, sl. bacanja 4-4) uz četiri asistencije, dva skoka i osvojenu loptu, a ključan koš postigao je minutu i 22 sekunde prije kraja utakmice kada je pogodio tricu za vodstvo Pacersa 109:104. Victor Oladipo je po mnogočemu bio tragičar posljednje dvije utakmice, no protiv Netsa koji su poraženi nakon sedam uzastopnih pobjeda, ponovno je bio onaj pravi, predvodio je svoju momčad s 26 poena i devet skokova. Kod Netsa oduševio je 40. pick ovogodišnjeg drafta, Latvijac Rodions Kurucs koji je nakon ozljede Carisa LaVerta dobio priliku, a počeo je šansu maksimalno koristiti. Dvadesetogodišnji krilni igrač ostvario je učinak karijere od 24 poena.

Poput Ivice Zupca, i drugi mladi hrvatski centar dobio je novu priliku u Cavsima koji su očekivano poraženi u Torontu. Ante Žižić je zaradio 18 minuta na parketu, ostvario je učinak od 11 poena (5-9, sl. bacanja 1-2), šest skokova, asistenciju i dvije izgubljene lopte. Raptorsi su posljednju četvrtinu dobili s deset razlike, niti jednog trenutka nisu dopuštali protivniku pravu priliku za preokretom. Kawhi Leonard je ubacio 37 poena, a OG Anunoby 21.

Prije tri tjedna San Antonio Spurse trpili su jedan težak poraz za drugim, no kako polagano ulazimo u novu godinu zamijenili su uloge. Nakon gaženja od 29 razlike u Orlandu, pred svojim su navijačima razmontirali Minnesotu koja je izgubila šest od posljednjih sedam utakmica. Bryn Forbes predvodio je Spurse s 22 poena, a kod Wolvesa Dario Šarić je u dvadeset minuta igre zabilježio sedam poena (2-5, trica 0-1, sl. bacanja 3-3), pet skokova, četiri asistencije, jednu osvojenu i tri izgubljene lopte.

Činilo se kako su Boston Celticsi uspjeli riješiti probleme koji su ih tištili na početku sezonu, posebno nakon niza od sedam pobjeda. Međutim pobjedničku seriju zamijenio je novi niz poraza, treći zaredom pretrpjeli su u svom TD Gardenu od rivala Milwaukee Bucksa, a nakon dvoboja igrači i treneri ‘potjerali’ su medije iz svlačionice te održali dug sastanak kako bi razriješili probleme koji su se pojavili. Boston je odlično započeo utakmicu povevši 10-1, Bucksi su prvi koš iz igre postigli tri minute prije kraja prve dionice, no kada je Giannis Antetokounmpo postigao taj koš započeo je seriju gostiju od 16-0 kojom su preuzeli vodstvo i više ga nije jednom nisu ispuštali iz ruku. Giannis je ubacio 30 poena, Khris Middleton 21 za pobjednički sastav, dok je Celticse predvodio Jaylen Brown s 21 poenom, jedan manje dodao je Jayson Tatum.

Spomenimo kako su New York Knicksi poraženi deveti put u posljednjih deset utakmica, Mario Hezonja ostao je prikovan za klupu čitavu utakmicu.