Black Friday Wizards: Wall, Beal, Porter na popustu…

NBA 20. stu 201815:39 > 15:39
(Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Washington Wizardsi u potpunom su rasulu, a to znači dobre stvari za ostatak NBA lige.

Photo by Rob Carr/Getty Images)

Čini se da je puk’o film milijarderskom gazdi Wizardsa, Tedu Leonsisu. NBA stratosferom poput meteorske kiše proširila se informacija kako je momčad iz glavnog grada u totalnom rasulu, a velikom šefu dosta je internih svađa, loših rezultata i prenapuhanih ugovora. Doduše, za ovo posljednje sam je kriv, nitko ga nije prisiljavao potpisati ugovor s Ottom Porterom težak sto milijuna dolara, a još manje udijeliti Johnu Wallu jedan od najvećih ugovora u povijesti.

Wall je trenutno tek treći najskuplji igrač Wizardsa iza Portera i Beala, ali zbog ugovora koji će mu od iduće sezone donositi približno 40 milijuna godišnje, čelnici kluba će imati zaista tešku misiju nekome ga ‘uvaliti’. Nekadašnja zvijezda Kentucky Wildcatsa samo je jednu od osam sezona u ligi (trenutno je u devetoj) odigrao sve 82 utakmice i to je bilo u sezoni 2013/2014. Lani je igrao samo 41 utakmicu. Prije dva mjeseca napunio je 28 godina čime je ušao u teoretski najbolje godine za sportaša. No, Walla ove sezone proganjaju optužbe kako previše tulumari po noćnim klubovima, kako je nakupio previše kila.

Photo by Will Newton/Getty Images)

Situacija s Wizardsima kulminirala je prije nekoliko dana kada je došlo do velikog verbalnog okršaja na treningu. Trener Scott Brooks povisio je glas, tražio od igrača agresivniji pristup obrani, više borbenosti, to se nije svidjelo Wallu koji je treneru pred svima poručio “Je.. se!” Informacije s treninga kažu da se samo nekoliko minuta kasnije Wall ispričao, no šteta je počinjena a iz kluba je stigla novčana kazna. Miran nije bio niti Bradley Beal, realno drugi najbolji igrač momčadi. On se nije okomio na trenera, već se posvađao sa suigračima, nakon svega Beal je navodno čelnicima kluba rekao: “Zašto se čudite? S ovim sranj… se borim već sedam godina!”

Dva dana nakon što je na površinu izašla čitava praonica prljavog veša , iz kluba su počele stizati informacije kako je cijela momčad na prodaju. Ova je ekipa imala priliku godinama nešto učiniti, nisu uspjeli i čini se kako je Leonsis odlučio okrenuti stranicu i pokušati ‘istankirati’ sezonu dok još stigne obzirom na sjajne igrače koji će biti dostupni na draftu idućeg ljeta.

No, važnije pitanje jest, što novonastala situacija znači za ostatak lige?

Generalni menadžeri klubova uzbudili su se značajno, dostupni su John Wall i Bradley Beal, obojica dovoljno mladi, iako jedan s problematičnim ugovorom. No, interesenata uvijek ima. Jasno jest kako niti jedan neće biti jeftin. Wizardsi će tražiti brojne pickove, što više to bolje, mlade igrače. Washington je trenutno šesta najskuplja momčad lige, a obzirom na omjer (5-11) i sveopći kaos koji vlada u klubu, to je ravno katastrofi.

Za Walla veliki interes oduvijek imaju Phoenix Sunsi kojima nasušno treba playmaker. Vlasniku kluba Robertu Sarveru čak i novi Wallov ugovor neće predstavljati veći problem. Sarver ne bi imao ništa protiv rješavanja nekih od mladih igrača koji nisu ostvarili značajniji napredak, u tu kategoriju spada i Dragan Bender. Niti Josh Jackson nije stasao u igrača kakvog su u Phoenixu očekivali. Paket igrača koji bi se vrtio primjerice oko Bendera, Jacksona i francuskog novaka Elija Okoba te pokoji pick mogao bi zadovoljiti interese Wizardsa.

Photo by Will Newton/Getty Images)

Što se Beala tiče, interesenata će biti možda i troduplo više nego za Walla. Beal je proteklog ljeta napunio tek 25 godina, jedan je od boljih šutera u ligi te sposoban obrambeni igrač. Za njegove usluge odavno su zainteresirani Lakersi i Sixersi. Los Angeles bi se morao odreći nekih od mladih talenata poput Brandona Ingrama, Kylea Kuzme i Lonza Balla. Sixersi nakon razmjene u kojoj je doveden Butler nemaju što za ponuditi, no na papiru pokušaji dovođenja Beala sada i nemaju nekog smisla jer obojica igraju istu poziciju.

Otta Portera biti će možda i najteže prodati. Tek je u drugoj godini četverogodišnjeg ugovora vrijednog sto milijuna dolara. Trener Brooks često ga je kritizirao zbog svojevrsnog straha od vanjskog šuta, čak ga je nekoliko puta javno prozvao Wall, no Porter se nije promijenio. I dalje je vrlo kvalitetan obrambeni igrač, međutim puno toga nedostaje u njegovoj ofenzivnoj igri.

Ako ćemo gledati ostatak rostera, najveću kvalitetu posjeduju Kelly Oubre Jr. i Markieff Morris. Oubre ovoga ljeta ima pravo pregovarati oko novog ugovora, a očekuje se da će tražiti 15 milijuna po sezoni. Markieff Morris ima koristan ugovor od 8.6 milijuna dolara koji ističe krajem tekuće sezone.  Istu sudbinu dijele Ian Mahinmi, Austin Rivers i Jason Smith kada je riječ o igračima iz rotacije. Teško je reći što se očekuje s Dwightom Howardom koji je stigao proteklog ljeta, svakako je moguć novi trade.

Mnogo opcija, Wizardsi se neće žuriti, do kraja prijelaznog roka još je dva i pol mjeseca, no velika je vjerojatnost kako će nakon tog perioda momčad iz Washingtona izgledati znatno drugačije.