KOMENTAR: Šarićev pogled na budućnost Wolvesa

NBA 15. stu 20189:45 > 9:47
Photo by Hannah Foslien/Getty Images)

Došao je i taj dan, četiri dana nakon što je realizirana razmjena igrača između Minnesote i Philadelphije, Dario Šarić prezentirao se navijačima Minnesote i dojam je….petica!

Navijači Wolvesa zadovoljni su rezultatom razmjene Sixersa i Wolvesa. Naravno, besmisleno je tražiti neku značajniju analizu nakon jedne utakmice, no često je prvi dojam najvažniji, a u ovom slučaju on itekako visoko kotira. Spomenimo najprije Covingtona.

RoCo je postao instant miljenik Toma Thibodeaua, najveća minutaža na utakmici (41), odlična obrana, za njega karakterističnih nekoliko ‘divljih’ pokušaja iz daljine, no to je Covington. Minutaža koju je dobio zapravo je ključ cijele priče, odmah se pojavila bojazan kako će ga Thibs uništiti ekstremnom minutažom, a iza Wolvesa je tek 15 odigranih utakmica.

Šarićev debi nije bio toliko pompozan kao Covingtonov, međutim Dario je prikazao dovoljno u 20 minuta igre kako bi navijači Wolvesi bili jedinstveni u poruci prema treneru: “Dario mora startati ispred Gibsona.”

Taj Gibson veliki je miljenik Toma Thibodeaua još iz dana u Bullsima, veliki radnik, borac, igrač kakve Thibs uživa imati u svojoj postavi. No, Gibson je dobar dio svojih 28 minuta proveo djelujući prilično izgubljeno. Interesantno jest primijetiti kako je najbolje izgledala petorka Wolvesa – Jones, Okogie, Covington, Šarić i Towns. Posebno defanzivno što je itekako bitno kad je riječ o Dariju. Ako je Šarić u nečemu (nepravedno) kritiziran, to je obrana. Dakako, ako ćemo gledati situacije 1 na 1, tada Dario ima problema jer prvenstveno nema značajniju brzinu, pogotovo u povratku prema obruču. No, srećom za Šarića, košarka je momčadski sport, a hrvatski igrač posjeduje iznimno visoku košarkašku inteligenciju. To je dokazao i u dvoboju s Pelicansima. Spomenuta petorka igrala je izvrsnu momčadsku obranu, a to je ono što je najbitnije u cijeloj priči. Dario je točno znao kako preuzeti igrača istovremeno zaštitivši Townsa koji također nije kvalitetan ‘1 na 1’ obrambeni igrač. No, uz Darija koji preuzima teret agresivnosti u obrani, i KAT djeluje izvrsno.

Napad je posebna priča. Šarić je konstantno tražio loptu u ruke, ponekad je istu dobio, u drugim situacijama nije, no ono što se dalo primijetiti jest činjenica da je hrvatski igrač čitavo vrijeme želio graditi igru Wolvesa, a što su mnogi zamijetili.

Kada je dolazio u ligu, Šarićev skauting report prezentirao ga je kao klasični Point-forward, igrač koji s visoke pozicije kreira situacije za svoje suigrače, a ovdje smo to vidjeli u jednom limitiranom obliku,” kazao je neimenovani skaut Wolvesa koji je pratio Šarića kroz njegov draft proces.

Ono što će se tražiti od Thibsa jest omogućiti Šariću više lopti u rukama, ideja jest kako bi time profitirala čitava momčad. Dario je prototip moderne četvorke iako nema neku ekstra brzinu. No, Šarićev pristup, košarkaška inteligencija postavljaju ga u jedinstven položaj da razvije potencijal kakav nije mogao u Philadelphiji pored Joela Embiida.

Još ćemo jednom spomenuti minutažu. Postojala je bojazan kako će Dario biti zaboravljen na klupi u rotaciji s Gibsonom i Tolliverom koji igraju njegovu poziciju. Od 48 odigranih minuta protiv Pelicansa, Gibson je dobio 28, ostatak Dario, a Tolliver je zaradio DNP (Did not play). Potonji ne predstavlja budućnost Wolvesa, pod jednogodišnjim je ugovorom i njegova će minutaža najviše biti žrtvovana u čitavom procesu. Što se tiče Gibsona, kroz čitavu karijeru stvorio je imidž vrsnog suigrača, važne prisutnosti u svlačionici i za njega neće biti problem povući se na klupu i starterske minute prepustiti Šariću. Wolvesi će iduću utakmicu zaigrati u subotu protiv Blazersa, već tada bi mogli vidjeti Šarića u drugačijoj ulozi.

Pred Minnesotom je velika borba za doigravanje jer Zapad je jači nego ikad. Wolvesi su trenutno pretposljednji, no omjer uopće nije toliko tragičan (6-9), na Istoku bi s takvim omjerom bili praktički na diobi osme pozicije. Wolvesi će ispred imati zaista težak zadatak pozicionirati se ispred momčadi poput Spursa, Grizzliesa, Pelicansa, Jazza, Lakersa. Puno je tu momčadi koje imaju ambiciju ubaciti se u doigravanje, no jasno jest kako svima to neće uspjeti.