Nuggetsi blokirali prvake, kazne za tučnjavu u LA-u

NBA 22. lis 20185:31 > 5:32
(Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

Denver Nuggetsi nastavili su pobjednički niz na početku sezonu istovremeno nanijevši prvi poraz Golden State Warriorsima. Ured NBA lige brzo je donio odluku oko kazni za tučnjavu u dvoboju Lakersa i Rocketsa.

Iako su prvaci bolje započeli dvoboj, Nuggetsi su imali problema s postotkom šuta u prvoj četvrtini, stvari su se promijenile u iduće dvije dionice, pogotovo trećoj kada je Denver dominirao nad prvacima stvorivši prednost od deset razlike (80:70) na ulasku u završnu četvrtinu. Nakon koša Nikole Jokića osam i pol minuta prije kraja, Nuggetsi su vodili i najviših trinaest razlike (89:76), no kako to obično biva kad je riječ o Warriorsima, bile su im potrebne dvije minute da se vrate u utakmicu (87:91). Završnica je bila itekako neizvjesna, a tragičarom je postao Draymond Green koji je pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja 9.6 sekundi prije kraja utakmice propustivši time izjednačiti rezultat. Na drugoj strani identično je slobodna bacanja gađao Jamal Murray ostavivši mogućnosti Warriorsima da izbore produžetak. Damon Jones Jr. je došao u situaciju kada je mogao postati junakom gostiju, no naletio je na Juana Hernangomeza koji ga je blokirao osiguravši time nastavak nepobjedivog start u sezonu za Nuggetse (3-0). Gary Harris je predvodio momčad Denvera s 28 poena, Jokić je dodao 23 uz 11 skokova, dok su Steph Curry s 30 i Kevin Durant s 20 bili najbolji u redovima Warriorsa (2-1).

Vratio se Russell Westbrook! Svakako, to je najbolja vijest za Oklahomu koja je usprkos tome razočarala domaće navijače izgubivši od Sacramento Kingsa. Russ je propustio čitavu predsezonu kao i prve dvije utakmice regularne sezone nakon manjeg operativnog zahvata kojim je zaustavljena upala unutar desnog koljena, a povratak je bio očekivano efikasan s 32 poena, 12 skokova i osam asistencija. Nažalost za Thunder i njihove navijače, OKC je ponovno odigrao izrazito lošu obranu, a Kingsi su tako upisali prvu pobjedu sezone uz vrlo dobar šut, a na trenutke i odličan što im je donijelo prednost od 17 poena u trećoj dionici. Thunder se vratio do pet poena minusa u posljednjoj četvrtini, ipak bolje od toga nisu uspjeli. Iman Shumpert ubacio je 26 poena za Kingse, DeAron Fox dodao je 22 uz deset asistencija, a Buddy Hield je ubacio 17. Paul George je postigao 29 koševa za momčad Thundera koji su izgubili sve tri utakmice ove sezone.

Atlanta je osigurala prvu pobjedu sezone protiv obrambeno očajnih Cleveland Cavsa, a Trae Young je ostvario najbolju statistiku za jednog novaka u posljednjih osam godina. Peti izbor ovogodišnjeg drafta upisao je 35 poena i jedanaest asistencija, što je prva takva statistika za jednog rookija od Stepha Curryja iz 2010. godine, a niti jedan novak Hawksa nije postigao 35 poena u utakmici regularne sezone još od 1975. godine. Iako su Cavsi nakon prve četvrtine stvorili prednost od deset razlike to je bila i jedina svjetla točka momčadi u ovom dvoboju. Već u idućoj su primili 40 poena, a onda gotovo identično i u posljednjoj tako su Hawksi došli do uvjerljivog slavlja. Kent Bazemore pridodao je 23 poena za Atlantu, Alex Len upisao je 16 poena i 11 skokova. Cavse je predvodio Kevin Love sa 16 poena i 17 skokova, no još jednom je očajno šutirao (6-19, trica 1-8). Ante Žižić igrao je samo tri minute, uspio je upisati četiri poena (2-4) uz tri skoka i dvije izgubljene lopte.

Houston Rocketsi zadržali su se u Los Angelesu nakon kontroverznog okršaja s Lakersima, u nedjelju su igrali protiv drugog stanara Staples Centrea, Clippersa. Ono što nije uspjelo Lakersima, uspjelo je momčadi Doca Riversa koji su osigurali drugu pobjedu sezone nanijevši Rocketsima drugi poraz. Clippsi su poveli 115:106 na ulasku u završnih minutu i 43 sekunde, a do kraja dvoboja nisu više ništa zabili. Rakete su se primakle na tri poena minusa, a nakon što je Lou Williams promašio šut kojim bi osigurao pobjedu domaćima, Houston je dobio priliku u 2.9 sekundi izboriti produžetak, međutim James Harden je promašio. Tobias Harris s 23 poena i Danilo Galinari s 20 i devet skokova bili su najbolji kod Clippersa, dok je Harden ponovno predvodio Rocketse s 31 poenom i 14 dodavanja. Clint Capela je dodao 23, a Eric Gordon 21 poen.

U međuvremenu, NBA liga podijelila je kazne igračima Rocketsa i Lakersa zbog tučnjave u subotnjoj utakmici koju je dobio Houston. Najgore je očekivano prošao Brandon Ingram s četiri utakmice suspenzije, Rajon Rondo neće igrati iduća tri okršaja Lakersa, Houston će bez Chrisa Paul igrati dvije utakmice (prvu su već odigrali, poraz od Clippersa). U navedenom periodu, igrači će se odreći svoje plaće. Međutim, Rondo bi mogao biti dodatno kažnjen ukoliko se utvrdi da je uistinu pljunuo na Paula kako tvrde iz ureda Rocketsa.