Nova genijalnost Sama Prestija – Anthony u Hawksima

NBA 19. srp 201823:00 > 23:02
(Photo by J Pat Carter/Getty Images)

Carmelo Anthony ponovno je promijenio klub, dogovorena je razmjena Oklahome i Atlante, a u konačnici se uključila i Philadelphia.

Obzirom da su potpisom max ugovora s Paulom Georgeom u Oklahomi shvatili kako će im račun za novu sezonu s porezom iznositi preko 300 milijuna dolara, bilo je jasno da netko mora otići, a taj “netko” je Carmelo Anthony.

Nekadašnji igrač Denvera i New Yorka, ušao je u posljednju godinu ugovora koji mu donosi 28 milijuna dolara, protekle sezone, prve u Oklahomi nije se snašao igrajući pored Georgea i Russella Westbrooka, pa je postalo jasno kako je rastanak najbolja opcija.

Generalni menadžer Sam Presti najavio je kako će u krajnjoj instanci Anthony biti otpušten ukoliko se ne pronađe trade koji bi zadovoljio obje strane. Anthony sa sobom nosi no trade klauzulu po kojoj drži opciju blokade tradea ako mu isti ne odgovara. Presti je nakon gotovo tri tjedna potrage, pronašao partnera u Atlanta Hawksima. A nakon obavljenog posla možemo samo čestitati na još jednom briljantnom poslu jednog od najboljih GM-ova lige.

Naime, ne samo da se uspio riješiti Anthonyja, već je Presti uspio osigurati i značajno pojačanje u razigravaču Dennisu Schroderu koji ulazi u drugu godinu novog ugovora koji je lani potpisao s Hawksima, a koji je vrijedan 15 milijuna dolara godišnje. Naravno, Anthony neće zaigrati za Hawkse već će biti otpušten, zato se uostalom i odrekao no trade klauzule. Inače, Thunder će ovim poslom smanjiti svoj porezni dug sa 150 na 88 milijuna dolara. Zaista, vrhunski odrađen trade Sama Prestija.

Sada ostaje pitanje smjera u kojem OKC želi krenuti jer tamo već postoji jedan playmaker, “izvjesni” Russell Westbrook, pa postoji razmišljanje da li Presti smjera još pokoji deal jer Schroder ima daleko veću igračku vrijednost od posrnulog Anthonyja. Prema nekim informacijama, Presti je prije realizacije same razmjene zatražio i dobio dopuštenje Hawksa za razgovorom s Schroderom kako bi mu objasnio ulogu u kakvoj ga zamišljaju noseći dres Thundera, Schroder se čini zadovoljnim ishodom priče, ako je suditi po najnovijem statusu koji je objavio na vlastitom profilu na društvenim mrežama.

Iako je ugovor mladog njemačkog igrača s Hawksima relativno svjež, momčad Atlante je u velikoj rekonstrukciji, praktično su počistili sve veće ugovore s baze salary capa, kada Anthony dobije otkup ugovora, najplaćeniji igrač ostaje Kent Bazemore s 18 milijuna dolara godišnje plaće. Schroder je krajem protekle sezone, vrlo loše za Hawkse iskazao zabrinutost i nezadovoljstvo sudjelovanjem u tzv. rebuildu momčadi, a da se nešto sprema vezano za njegov odlazak bilo je jasno kada su Hawksi svoj draft pick na nedavno draftu iskoristili na Traeu Youngu, a prije nekoliko dana doveden je i Jeremy Lin iz Brooklyn Netsa. Dakle, obojica razigravači. Što se tiče Carmela Anthonyja, Hawksi čak niti ne planiraju značajnije pregovore oko raskida ugovora, klubovi u ovakvim situacijama pokušavaju dogovoriti s igračem smanjenje zahtjeva kod otkupa ugovorne obveze, no ovdje se očekuje da će Anthony zaraditi čitav iznos od 28 milijuna dolara koliko mu je novi klub dužan za posljednju sezonu ugovora.

Priča oko ovog posla ne završava na Thunderu i Hawksima, uključila se i Philadelphia. Naime, Sixersi su u Hawkse poslali Justina Andersona i izbor prvog kruga drafta 2022. godine, dok su u OKC poslali francuskog beka Luwawu-Cabarota. Ipak, Phila neće ostati bez igračkog pojačanje u ovoj razmjeni, u grad bratske ljubavi preselio je Mike Muscala, dosadašnji član Hawksa.