Preokret u najavi, 31 milijun razloga da Leonard ostane

NBA 17. srp 20180:32 > 0:45
Getty Images/Thearon W. Henderson

Sapunica oko Kawhija Leonarda i dalje traje, ali 16. srnja 2018. mogao bi bitnije promijeniti dinamiku oko odnosa San Antonio Spursa i njihove najveće zvijezde.

Ključnu ulogu za nastavak suradnje mogao bi odigrati novac. Leonard je bio jasan kako želi u Los Angeles Lakers. Međutim, upravo 16. srpnja ove godine navršile su se pune tri godine od potpisivanja ugovora dvije strane, što znači da Spursi prvoj zvijezdi sada mogu ponuditi supermaksimalni ugovor.

On bi iznosio 221 milijuna dolara za pet godina i to je cifra koju mu nijedna franšiza ne može ponuditi.

Međutim, ako Leonard ipak ode, više nikada neće moći potpisati ovakav ugovor. Ako bude trejdat tek za šest mjeseci moći će produljiti ugovor i to samo na četiri godine za 108 milijuna dolara.

Kao slobodan igrač, što bi postao na kraju sezone, imao bi pravo na petogodišnji ugovor od maksimalno 190 mil. dolara ako bude išao u franšizu koja nije SAS i tako bi izgubio potencijalnih 31 milijuna.

Supermaksimalni ugovor igraču može ponuditi samo klub koji ga je draftirao ili koji mu je dao dugoročni rookie ugovor. Druga opcija je da svojim igrama – u što ulazi statistika i trofeji – izbori za tu privilegiju. Loenard to jest zaslužio i stoga je stekao pravo od 16. strpnja ove godine sa Spursima potpisati ovakav ugovor. Ali, samo sa Spursima i ni sa jednom drugom momčadi.

Ostaje se vidjeti kako će se Loenard sada ponašati i hoće li i dalje jako inzistirati na trejdu. S druge strane, iako ovaj supermaksimalni ugovor je veliki adut za Spurse, pitanje je hoće li ga potegnuti s obzirom na narušeno povjerenje igrača i kluba, a zna se da kod Gregga Popovicha mnoge stvari, između ostalog i ljudske kvalitete igrača, igraju važnu ulogu.