NBA Draft: Dončić u Dallasu, Musa prema Brooklynu

NBA 22. lip 20185:05 > 5:09
Photo by Mike Stobe/Getty Images)

Luka Dončić započeti će NBA karijeru u Dallasu, slovensko košarkaško čudo od djeteta biran je kao treći od strane Atlanta Hawksa koji su ubrzo zatim odradili razmjenu s Mavsima i u Teksas poslali mladog Dončića.

Luka Dončić postao je tek peti neamerički igrač koji je biran u top tri NBA drafta, a karijeru će započeti u Dallas Mavericksima. Iako su Mavsi držali peti pick, dogovorili su razmjenu s Atlanta Hawksima. Obzirom da će sve razmjene postati službene tek nakon šestog srpnja, sam posao nije mogao biti odrađen u istom trenutku.

Međutim, sve je jasno, slovenska košarkaška senzacija karijeru započinje u društvu Dirka Nowitzkog koji vjerojatno kreće u svoju posljednju NBA sezonu, veliki Nijemac spreman je prepustiti ključeve franšize novoj velikoj europskoj nadi. Čini se kako su se i ovdje upleli prsti sudbine. S druge strane, prema dogovoru, Mavsi su birali Traeja Younga, te ga odmah proslijedili Hawksima. Atlanta je kasnije birala još jednog šutera u Kevinu Huerteru sa sveučilišta Maryland, dok su kao posljednji, trideseti pick prvog kruga odabrali krilnog centra ovogodišnjeg NCAA prvaka, Omarija Spellmana.

Prvi pick drafta je prema očekivanjima bio DeAndre Ayton koji će NBA karijeru započeti u Phoenixu. Sunsi su bili itekako zaposleni u prvom krugu, sredinom večeri odradili su i razmjenu s Philadelphia Sixersima. Kao 16. birali su Zhairea Smitha da bi ga odmah proslijedili u Philadelphiju za Mikala Bridgesa. Sacramento Kingsi drugi pick iskoristili su na super talentiranom Marvinu Bagleyju koji dolazi s Dukea. Kingsi su nastavili graditi jednu mladu, potentnu momčad.

Memphis je četvrti pick iskoristio na centru Jarenu Jacksonu Jr. koji predstavlja projekt za budućnost, jedan je od najmlađih igrača na draftu, a mentora će imati u Marcu Gasolu. Orlando je napokon dobio igrača oko kojeg mogu graditi novu momčad, centar Mohamed Bamba s jednim od najviših raspona ruku ikada izmjerenih (239 cm) predstavlja novo lice franšize momčadi s Floride.

Od zanimljivijih pickova, vrijedi spomenuti Michaela Portera Jr. koji je jedinu sveučilišnu sezonu proveo oporavljajući se nakon teške operacije kralježnice, odigrao je na koncu svega tri utakmice, a bojazan da će nastaviti imati probleme s leđima natjerala je mnoge klubove da od njega odustanu. No, to se nije odnosilo na Denver Nuggetse koji su svoj 14. pick iskoristili upravo na Porteru.

Dosadašnji igrač Cedevite i reprezentativac Bosne i Hercegovine, Džanan Musa uspio se progurati u prvi krug, kao 29. birali su ga Brooklyn Netsi. Nekadašnji igrač Cibone i reprezentativac Danko Cvjetičanin dugogodišnji je skaut Netsa i upravo na njegovu preporuku Musa je završio u Brooklynu.

Od Europljana, možemo izdvojiti Francuza Elija Okoba koji je završio u Phoenixu (31. pick), dok je talentirani Latvijac Rodions Kurucs postao novi igrač Netsa (40. pick), naravno ukoliko se odluči već ovog ljeta prijeći u NBA ligu. Svjatoslav Mihaljuk iz Ukrajine novi je član Lakersa, a Litavac Arnoldas Kubolka seli u Charlotte.