NBA draft: Dončić ili Ayton – Sunsi biraju prvi

NBA 21. lip 201816:27 > 16:34
Turkish Airlines EuroLeague

Nova NBA sezona tradicionalno započinje NBA draftom gdje ćemo upoznati nove mladiće koji će iduće godine harati NBA parketima. Naravno, sve možete pratiti na kanalu Sportklub 1 s početkom od 1 sat.

Turkish Airlines EuroLeague

Luka Dončić ili DeAndre Ayton? Pitanje koje je već tjednima u mislima mnogih prognozera NBA drafta. Hoće li slovenski wunderkid koji s tek navršenih 19 godina starosti već ima osvojen europski naslov sa Slovenijom, te Euroligu s Realom, i to kao igrač koji je zaradio titulu MVP-a, dočekati da povjerenik NBA lige Adam Silver upravo njegovo ime prvo prozove u večeri drafta? Ili će to biti DeAndre Ayton, centar fantastičnih atletskih sposobnosti koji iza sebe ima briljantnu sezonu u NCAA igrajući za Arizonu gdje je prosječno postizao 21 poen uz 11 skokova po susretu?

Odgovor na pitanje ponuditi će potreba pojedine momčadi. Prvi put u povijesti, Phoenix Sunsi dobili su pravo prvi birati. Veliki je pritisak medija u Phoenixu koji je najveći grad savezne države Arizone, dakle gdje je Ayton godinu dana studirao i igrao sveučilišnu košarku kako bi upravo dojučerašnji član Wildcatsa bio nova zvijezda Sunsa koji doigravanje nisu vidjeli već punih osam godina. Luka Dončić, usprkos silnim pohvalama koje zavrijeđuje na osnovu svega što je do sada učinio, prema nekim prognozama čak visi na rubu top pet izbora. Ipak, teško je očekivati da će čak pet momčadi propustiti izabrati super talentiranog slovenskog igrača, pogotovo zbog svega što o 19-godišnjem igraču Reala znaju Vlade Divac i Predrag Stojaković, čelni ljudi Sacramento Kingsa koji će birati drugi. Jedan itekako bitan adut na strani Dončića kada je riječ o Sunsima jest Igor Kokoškov. Novopečeni trener Phoenixa ima istaknute veze sa mladim Slovencem, obojica su bili ključan dio reprezentacije Slovenije koja je lani osvojila europski naslov. Kokoškov je čelnicima Sunsa imao mnogo toga za ispričati kad je riječ o Dončiću.

Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

Izbor Aytona i Dončića na prve dvije pozicije čini se realnim, no svakako ne treba potcijeniti imena poput Mohameda Bambe. Mladić rođen u Harlemu, ali porijeklom iz Obale Slonovače prema mnogima je atletski najrazvijenije lice drafta, no uz za sada više nego prosječan šut, a upravo je to razlog zašto ga je teško vidjeti u samom vrhu. Michael Porter Jr. sam sebe uspoređuje kombinacijom Kevina Duranta i Tracyja McGradyja, neki će se i složiti kako je možda i najveći potencijal drafta, no i on ima jednu boljku, a to je problem s kukom koji ga je mučio u jednoj sezoni koju je proveo na sveučilištu Missouri. Porter tvrdi da je spreman, no ponekad je i mala sjena sumnje dovoljna da se cijela situacija dovede u neizvjesnost.

Visok plasman očekuje centar sa sveučilišta Michigan State, Jaren Jackson Jr. Iako je daleko od prave šuterske mehanike, veliki plus u njegovoj igri je obrana. Bio je najbolji bloker sveučilišne sezone i činjenica da je itekako pokretan u raznim defanzivnim shemama čini ga primamljivim za mnoge momčadi. Slično se odnosi na Marvina Bagleyja Trećeg koji je protekle sezone učio pod vodstvom Mikea Kryzewskog sa Dukea. Centri su itekako u modi ove godine, a u tu kategoriju spada i Wendell Carter Jr. Ipak, živimo u novoj NBA eri, onoj dalekometnih šutera. Ime koje izlazi na površinu jest ono Treja Younga kojega mnogi uspoređuju sa Stephom Curryjem. Svoje mjesto pod NBA suncem traži i dvojac s ovogodišnjeg NCAA prvaka, Villanove, Mikal Bridges i Donte Divincenzo. A kada je riječ o igračima iz Europe, pogotovo s ovih prostora, osim Dončića glavnu ulogu trebao bi imati Džanan Musa, krilni igrač Cedevite koji bi po relevantnim projekcijama trebao upasti u prvu rundu drafta.

Sastavni dio noći drafta su i potencijalne razmjene. Dan ranije već se jedan transfer dogodio, Charlotte i Brooklyn zamijenili su centre, Dwight Howard je preselio u New York, dok će Timofey Mozgov iduće sezone igrati u Sjevernoj Karolini. Najzvučnije ime koje će se provlačiti čitave večeri jest ono Kawhija Leonarda. Zvijezda Spursa na ratnoj je nozi sa svojim poslodavcima, te je već istaknuo želju kako više ne želi igrati u San Antoniju, poželio je karijeru nastaviti u rodnom Los Angelesu. Neke od ekipa poput Sixersa pokušavaju se probiti na bolju draft poziciju, igrači u tom sektoru trebali bi biti i Los Angeles Lakersi. Očekuje nas itekako zanimljiva noć.

NBA draft možete pratiti od 1 sat po hrvatskom vremenu na kanalu Sportklub 1.