Kawhiju je dosta Teksasa: Kreće lov na zvijezdu Spursa

NBA 15. lip 201820:42 > 20:43
(Photo by Ronald Martinez/Getty Images)

Kawhi Leonard želi napustiti San Antonio, jedinu momčad za koju je nastupao u sedmogodišnjoj NBA karijeri.

Kada se čini da nema previše vijesti iz NBA lige nakon završetka sezone, dogodi se prava senzacija. Iz San Antonija dolazi informacija kako je Kawhi Leonard spreman napustiti Spurse!

Iako službeno još uvijek to nije zatražio, informacije iz izvora povezanih s ligom (kako kaže ESPN), kažu da je priča gotova, Leonard je vrlo ljut na vodeće ljude kluba zbog načina kojim su prezentirali njegove probleme s ozljedom zbog koje je ove sezone odigrao samo osam utakmica. Riječ je o ozljedi bedrenog mišića, liječnici Spursa su u više navrata tvrdili kako je s mišićem sve u redu, no problemi su nastali kada je Leonard odlučio zatražiti drugo mišljenje. Odjednom, čitava ergela ljudi povezanih sa Spursima počela ga je javno kritizirati, čak i neki igrači poput Tonyja Parkera i Manua Ginobilija. Čitava ta situacija nije dobro prisjela Leonardu kojega nismo mogli vidjeti u vrijeme prvog kruga playoffa kada su Spursi poraženi od Golden State Warriorsa. Sjajno krilo u to je vrijeme boravio u New Yorku.

Leonard bi ovog ljeta sa Spursima mogao potpisati tzv. supermax ugovor koji bi mu za pet godina vjernosti donio 219 milijuna dolara. Vrijedi istaknuti kako savezna država Teksas ne poznaje instituciju poreza na dohodak tako da vrijednost tog ugovora ima veći značaj u tom dijelu Amerike nego u dobrom dijelu ostatka. Ipak, kako isti mediji prezentiraju, Leonardu “milijun više-manje” nije toliko bitan. Jedan od najboljih igrača lige navodno želi preseliti u rodni Los Angeles, preferirajući Lakerse ispred Clippersa.

Međutim, sada kada je poznato kako Leonard ne želi ostati u Spursima, otvara se čitav niz mogućnosti, a gotovo da ne postoji relevantan klub koji ga neće pokušati dovesti. Philadelphia, New York, Boston, Miami, Lakersi samo su neki od klubova koji će poslati svoje ponude, posebno kako se približava NBA draft koji će se održati 21. lipnja.

Leonard je draftiran kao 15. izbor 2011. godine od strane Indiana Pacersa koji su ubrzo prihvatili trade ponudu Spursa. Leonard je tada bio relativno nepoznato krilo sa sveučilišta San Diego, a kroz narednih šest godina razvio se u ponajboljeg igrača lige, kruna dosadašnje karijere bila je 2014. godina kada je vodio Spurse do naslova prvaka protiv Miamija, Leonard je zaradio i titulu MVP finala.

Ugovor sa Spursima ističe mu tek 2020. godine, međutim već idućeg ljeta posjeduje opciju ranijeg raskida, tako da pred Spursima predstoje teški tjedni vaganja raznih opcija i trade ponuda.