Sreća u dolini sunca: Phoenix zaradio prvi pick drafta

NBA 16. svi 20188:13 > 8:19
(Photo by Christian Petersen/Getty Images)

Phoenix Sunsi birati će prvi na NBA draftu idućeg mjeseca.

NBA lutrija pronašla je svog dobitnika, to će biti Phoenix Sunsi.

Najgora momčad lige u protekloj sezoni s omjerom 21-61 imala je i najveće izglede osvojiti prvi pick drafta i četvrtu godinu zaredom upravo se to i dogodilo, klub s najvećim izgledima dobitnik je najveće nagrade koju draft može ponuditi. Nakon Sunsa, na red će doći Sacramento, a top tri će kompletirati Atlanta Hawksi.

Phoenix Sunsi nikada prije nisu imali priliku birati prvi, proteklih osam godina ostali su bez doigravanja tako da je ova nagrada nešto to je klub očekivao. Nedavno je doveden novi trener, Igor Kokoškov koji je postao prvi Europljanin kao glavni trener jednog NBA kluba. Praktički istovremeno mediji su se raspisali kako će Luka Dončić biti izbor Sunsa obzirom na čvrste veze koje ima s novim trenerom. Lani su zajedničkim snagama osvojili Eurobasket.

Ipak, novi strateg Sunsa neće samostalno donijeti odluku. Mnogi unutar organizacije žele centra DeAndre Aytona koji je godinu dana proveo na sveučilištu Arizona, saveznoj državi kojoj je upravo Phoenix glavni grad. Ayton je zaradio niz nagrada, a u jedinoj NCAA sezoni ostvario je čak 24 double-double učinka.

Ako Sunsi odaberu Aytona, prilično je sigurno kako će Kingsi uskočiti kao opcija za Dončića, Vlade Divac je prvi operativac kluba i jasno jest kako su kod njega Europljani na cijeni, tamo je već Bogdan Bogdanović, a Divac je u više navrata pokušao putem tradea dovesti Marija Hezonju iz Orlanda. Dubrovčanin bi ovoga ljeta mogao prijeći u glavni grad Kalifornije kao slobodan igrač.

Dončić je po mnogim NBA skautima, najsigurnija opcija na broju jedan obzirom da je već s 19 godina na leđima ostvario zavidno seniorsko iskustvo i to kao jedan od najvažnijih igrača madridskog Reala i reprezentacije Slovenije.

Međutim, ako i Kingsi nekim čudom odustanu od Dončića, tu su Hawksi koji bi rade transferirali Dennis Schrodera, a Dončić bi bio više nego idealna zamjena.

Nakon Atlante, pravo izbora dobili su Memphis, Dallas, Orlando, Chicago, Cleveland, New York, dok top deset zaključuje Philadelphia. Na popisu su lako primjetivi Cavsi i Sixersi koji su taj plasman zaradili na osnovu odličnih tradeova. Cleveland iz razmjene s Bostonom, a Sixersi od LA Lakersa.

NBA draft održati će se 21. lipnja 2018. godine u Barclay’s Centru, domu Brooklyn Netsa.