Wolvesi u playoffu, Westbrook za povijest

NBA 12. tra 20188:03 > 8:04
(Photo by Jonathan Daniel/Getty Images)

U odlučujućoj utakmici za plasman u doigravanje, Minnesota je pred svojim navijačima nakon produžetka svladala Denver. Portland je potvrdio poziciju broj tri za doigravanje pobjedom nad Jazzom, a Russell Westbrook još je jednom ispisao povijest.

Nakon 14 godina, navijači u Minneapolisu će ponovno gledati NBA doigravanje. Prvi put nakon 21 godine, NBA liga doživjela je razigravanje za plasman u playoff posljednje večeri regularne sezone. Minnesota je vodila gotovo čitavu utakmicu, no trica Willa Bartona u produžetku napokon je dovela Nuggetse u vodstvo (104:103). Međutim, Wolvesi su do kraja utakmice ostvarili seriju 9-2 osiguravši najveću pobjedu sezone te okršaj protiv najbolje momčadi lige u regularnoj sezoni, Houston Rocketsa. Jimmy Butler ubacio je 31 poen za Vukove, Karl-Anthony Towns dodao je 26 i 14 skokova, s druge strane Nikola Jokić bio je najbolji s 35 koševa i deset skokova, no od sredine treće četvrtine promašio je šest od osam pokušaja prema košu. Taj Gibson odigrao je impresivnu obranu na srpskom centru oduzevši mu loptu kod šuta za pobjedu u posljednjim trenucima regularnog tijeka dvoboja.

U dvoboju koji je odlučio trećeg nositelja na Zapadu, Portland je svladao Utah. Blazersi su u dvoboj ušli usred crne serije od pet poraza, no na koncu ipak su uspjeli osigurati treći najbolji omjer na Zapadu. Za nagradu dobili su okršaj protiv New Orleans Pelicansa u prvom krugu playoffa. Blazersi su u posljednju četvrtinu krenuli s prednošću od 21 razlike, Utah se vratila boljom igrom u završnici, no ostali su prekratki. Damian Lillard bio je sjajan s 36 poena i deset asistencija, 19 je pridodao CJ McCollum. Utah je pala na petu poziciju, protivnik u prvom krugu playoffa biti će OKC.

Russell Westbrook je još jednom ispisao povijest, drugu sezonu zaredom ostvario je triple-double prosjek za čitavu sezonu. U posljednjoj utakmici sezone protiv Memphisa, lanjski MVP morao je uhvatiti 16 skokova ne bi li ostvario taj uspjeh, došao je do brojke od 20 što je rekord karijere. Tome je dodao 19 asistencija, no loše je šutirao upisavši tek šest poena pa je izostao i taj finalni trostruko-dvoznamenkasti učinak. Westbrook je sezonu završio s prosjekom od 25.6 poena, po deset skokova i asistencija. Paul George predvodio je Thunder s 40 poena.

Miami je spriječio Toronto Raptorse u pokušaju ostvarenja 60. pobjede sezone. Heat je pobjedom osigurao šestu poziciju koja donosi playoff okršaj s Philadelphijom. Wayne Ellington bio je junak dvoboja ubacivši 32 poena uz osam trica, a upravo je u toj kategoriji ušao u povijesne knjige Heata. Naime, s 227 trica ove sezone, Ellington je srušio klupski rekord koji je od sezone 2004/2005. držao Damon Jones (225).

Hrvati odlični u završnoj večeri sezone

Hrvatski igrači odigrali su odlične utakmice posljednjeg dana sezone. Dario Šarić je igrao 28 minuta, s 24 poena (10-19, trica 3-7, sl. bacanja 1-3), pet skokova, po asistenciju i izgubljenu loptu vodio je Philadelphiju do 16. uzastopne pobjede. Večer ranije, u pobjedi nad Hawksima, već nakon trinaest sekundi igre, Šarić je pretrpio udarac u lice, posljedica je bila razrezana usnica, te slomljen prednji zub. Srećom, Dario je bio spreman na brzi povratak.

Cleveland je pred svojim navijačima poražen od New York Knicksa, u nevažnoj utakmici za Cavse, Ante Žižić dobio je priliku koju je iskoristio za najbolju utakmicu karijere. Splićanin je ubacio 20 poena (7-9, sl. bacanja 6-9), dodao sedam skokova, po jednu osvojenu i izgubljenu loptu u rekordnih 27 minuta igre.

Orlando se oprostio od sezone pobjedom nad Washingtonom, a vrlo vjerojatno to je bio i oproštaj Marija Hezonje od kluba koji ga je draftirao i gdje je proveo prve tri godine NBA karijere. Dubrovčanin je igrao 32 minute, upisao je 15 poena (3-9, trica 3-5, sl. bacanja 6-7), osam skokova, šest asistencija, dvije osvojene i pet izgubljenih lopti.

LA Lakersi svladali su gradske rivale, a Ivica Zubac možda i u posljednjoj utakmici za Lakerse, igrao je 18 minuta, ubacio je šest poena (2-5, trica 0-1, sl. bacanja 2-2), dodao je pet skokova, dvije asistencije, tri blokade, po jednu osvojenu i izgubljenu loptu.