Denver ili Minnesota – knjiga spala na dva slova

NBA 10. tra 20188:17 > 8:21
Doug Pensinger, Getty Images Sport

Dva dana prije kraja regularne sezone poznato je 15 od 16 momčadi koje će igrati u doigravanju.

Ponedjeljak je potvrdio tri nove momčadi u doigravanju, to su pobjedama potvrdili New Orleans, San Antonio i Oklahoma City. Sve tri momčadi dijele omjer 47-34, tako da će i posljednje utakmice biti važne kako bi dobili konačan redoslijed. No, krenimo redom.

Pelicansi su bili uvjerljivi u Los Angelesu kod Clippersa, Anthony Davis s 28 poena i Nikola Mirotić s 24 i čak 16 skokova predvodili su New Orleans osiguravši momčadi prvi nastup u doigravanju u posljednje tri godine. Na ulasku u posljednju četvrtinu Pelicansi su osigurali golemu prednost od 22 razlike, nije bilo problema u očuvanju viška usprkos pokušaju povratka Clippersa kod kojih je Sindarius Thornwell ubacio rekord karijere od 20 poena.

San Antonio je također za protivnika imao momčad koja je već ispala iz kombinacija za doigravanje, pobjedom nad Kingsima momčad Gregga Popovicha je nastavila svoju fantastičnu seriju, 21. uzastopna sezona u doigravanju. A još je impresivniji način kako je to ostvareno, najbolji igrač Kawhi Leonard odigrao je svega devet utakmica ove sezone, a momčad je konstantno imala problema s ozljedama, pored sjajnog LaMarcusa Aldridgea glavni teret ove sezone iznijeli su igrači bez pravog iskustva poput Dejounte Murrayja i Kylea Andersona, odnosno 40-godišnjeg veterana Manua Ginobilija koji usprkos godinama i dalje igra sjajnu košarku. Protiv Kingsa upravo je sjajni Argentinac bio najefikasniji sa 17 poena. Kod Kingsa, Willie Cauley-Stein ubacio je 25 koševa uz deset skokova.

OKC je protutnjao kroz Miami, a Russell Westbrook je ulazak Grmljavine u doigravanje proslavio novim triple-double učinkom, 25. ove sezone. Oklahoma je demolirala Heat u posljednjoj četvrtini s 39:12. Westbrook je upisao 23 poena, 18 skokova i 13 asistencija. Paul George je pridodao 27.

Pobjede koje su morali ostvariti, potpisali su Denver i Minnesota. Nuggetsi su imali daleko teži posao, protiv trećeplasiranog Portlanda koji bi posljednjeg dana mogao čak izgubiti tu poziciju obzirom na pet uzastopnih poraza. No, Blazersi kontroliraju vlastitu sudbinu. Ipak, Nuggetsi su pobjedu zaslužili ponajviše zahvaljujući fenomenalnom Nikoli Jokiću koji je nagradu za igrača prošlog tjedna proslavio desetim triple-double učinkom sezone s 15 poena, 20 skokova i 11 asistencija. Denver je imao velikih problema u kontroli skoka, kroz tri četvrtine Portland je postigao 25 poena na 18 ofenzivnih skokova, no sjajnom obranom domaćina u posljednjoj dionici, Blazersi su uhvatili tek dva napadačka skoka. Nuggetsi su protivnika limitirali na svega trinaest poena u završnih dvanaest minuta za veliku i važnu pobjedu. Will Barton je dodao 22 poena, a Nuggetsi su dočekali i povratak Garyja Harrisa koji je bio ozlijeđen i predstavljati će veliko pojačanje za dvoboj s Minnesotom.

Wolvesi su pak lakoćom prošli Memphis Grizzliese uz 24 poena Karla-Anthonyja Townsa (18 skokova) i Jeffa Teaguea. Sve je dakle jasno, utakmica posljednjeg dana sezone sve odlučuje, veliko finale u Minneapolisu će odlučiti, Minnesota protiv Denvera. Pobjeda donosi plasman u doigravanje.

Spomenimo i rezultate dvojice hrvatskih igrača koji su zaigrali protekle noći. Mario Hezonja zaigrao je 30 minuta u porazu Orlanda, ubacio je 12 poena (5-12, trica 0-6, sl. bacanja 2-2), dodao je pet skokova i po jednu osvojenu i izgubljenu loptu. Cleveland je slavio u New Yorku protiv Knicksa, Ante Žižić dobio je tek jednu minutu, pogodio je jedini šut koji je uputio prema košu.