Dragan Bender – Izgubljen u prijevodu

NBA 5. pro 20170:15 > 0:18
Christian Petersen/Getty Images

Mladi hrvatski talent, Dragan Bender u svojoj drugoj NBA sezoni ne napreduje prema planu, ponajviše zahvaljujući lošem ozračju u svlačionici Phoenix Sunsa. Piše: Saša Živko

Phoenix Sunsi su u rasulu, danas je to više nego jasno. Počelo je već u vrijeme trening kampa, nastavilo se i početkom sezone kada je otkaz dobio trener Earl Watson uslijed svojevrsnog bojkota momčadi. Sastav je na privremenoj bazi preuzeo Jay Triano, veteran koji je nekada na sličan način preuzeo Toronto Raptorse, pa se tamo zadržao tri godine bez značajnijeg uspjeha.

Triano je u početku uspio podići momčad, povezali su četiri uzastopne pobjede, no idila nije dugo trajala. Eric Bledsoe je putem društvenih mreža sam sebe potjerao iz kluba, danas je u Milwaukee Bucksima. Centar Tyson Chandler na rubu je živaca zbog loše obrane koju prakticiraju njegovi suigrači, Chandler je naravno svojedobno bio ponajbolji defanzivni centar lige, prvak iz 2011. godine s Dallas Mavsima. Iz videa u prilogu možete vidjeti na što danas sliči obrana Sunsa, riječ je o utakmici proteklog vikenda u kojoj su Sunsi poraženi u Bostonu.

https://youtube.com/watch?v=gjjeNhovPWs

Teško je uopće zamisliti što bi na ovakvu obranu rekao ili učinio neki od relevantnijih trenera u ligi poput Gregga Popovicha ili Brada Stevensa. No, Triano ipak nema takav ugled jer kada se igra ovakva obrana prvenstveno se pokazuje otvoreno nepoštivanje prema treneru koji te igrače vodi i prema navijačima koji troše i vrijeme i novac da bi bodrili svoj klub. Može nam jedino biti drago što u ovoj skandaloznoj snimci nije sudjelovao Dragan Bender.

No, nažalost mora se reći kako mladi hrvatski reprezentativac stagnira u Phoenixu i postoji opravdan strah kad je riječ o njegovom razvoju. Na prvi pogled, brojke ove sezone bolje su od njegove rookie godine. Povećao je prosjek poena s 3.4 na 5.5, više vremena provodi u igri (13.3 minuta lani, ove sezone 21.2), poboljšao je šut za tricu s lanjskih 27 posto, na ovosezonskih 37. No, to je sve samo jedna maska koja će zamračiti pravu sliku stanja stvari.

Talent poput Bendera ne rađa se često, riječ je o igraču koji se s visinom od 215 cm kreće gotovo poput beka, sposoban je obrambeno zatvoriti svih pet pozicija, ima izvrsne kapacitete za egzekuciju iz tranzicije. Međutim, ono što gledamo ove sezone jest Dragan Bender “kamper” na trici. Izraz koji niti jednom sportašu neće ići u prilog, Bender većinu minuta koje provede u igri ostvari na tricaškim pozicijama čekajući da ga netko ugleda i pruži mu priliku da popravlja statistiku. Nekoga tko voli košarku, a posebno respektira rijetko viđen talent kakav je rođen u mladom Benderu može samo žalostiti kako “stručni” ljudi u Sunsima ne znaju kultivirati takvog igrača u novog Shawna Mariona. Potonji je prošlog desetljeća bio pojam za all-round igrača, vrlo sličan profil kao Bender, Marion je bio višestruki All-Star, prvak iz 2011. godine s Mavsima, no najbolju košarku je prikazao upravo u Sunsima gdje je proveo devet godina, a najvažniji period igrajući za kultni run’n’gun sustav Mikea D’Antonija u momčadi čiji su članovi bili Steve Nash i Amare Stoudemire. Ti Sunsi bili su najuzbudljivija momčad lige tih godina, a Marion je postao The Matrix, nadimak koji ga je pratio kroz cijelu karijeru.

https://youtube.com/watch?v=HhadNj-TTGg

Međutim, Jay Triano nije Mike D’Antoni koji usput danas na sličan način postiže sjajne rezultate u Houstonu, a Devin Booker nije niti Steve Nash, iako ta usporedba nije u suštini ispravna obzirom da je mladi Booker šuter, dok je Nash postao jedan od najboljih playmakera svih vremena.

Devin Booker nije tzv. franchise player kako ga neki američki mediji pokušavaju etiketirati. Pojam Franchise Player koristi se za igrača oko kojeg se vrti budućnost jednog kluba, naravno Booker je u ovom trenutku najbolji igrač Sunsa, no riječ je o igraču koji usprkos sjajnim šuterskim sposobnostima ne nudi previše drugih kvaliteta. Očajan u obrani, nezainteresiran za asistenciju, više gleda prema vlastitoj statistici nego prema momčadskom uspjehu. Naravno, Booker je još vrlo mlad, tek mu je 21 godina, no problem kulture koja se stvorila u Sunsima najbolje govori o problemima u kojima se nalazi ta franšiza.

Krivce treba tražiti prvenstveno u upravi. Vlasnik Robert Sarver nije omiljena osoba među navijačima, a sve lošiji status ima i svojedobno najmlađi generalni menadžer u ligi, Ryan McDonough koji i dalje ne uživa poštovanje među igračima, što se najbolje vidi u načinu kako se pojedinci u svlačionici odnose prema trenerima koje McDonough postavi. Sunsi su jedna od najmlađih momčadi u ligi i kada prekaljeni veteran poput Tysona Chandlera odustane od svega, jasno jest kakva je situacija u klubu.

Što će se u konačnici dogoditi s ovim Sunsima teško je reći u danom trenutku. Momčad su koja najviše šutira u ligi (90 pokušaja po utakmici), čak i više od Warriorsa, no imaju jedan od najnižih postotaka uspješnosti nakon tih pokušaja (44 posto), iako trice gađaju gotovo sa svih pozicija, pretposljednji su u postotku ubačaja (33 posto). Kad je riječ o Benderu, zabrinjavajući trend jest ignoriranje svih drugih aspekata igre, te fokusiranje isključivo na šuterske sekvence. Posljednjih pet utakmica Sunsa (četiri poraza i pobjeda), Bender je šutirao 18 puta, čak 15 tih pokušaja bilo je za tricu. U ovoj računici nebitan je podatak da je pogodio šest tih tricaških pokušaja. To je samo još jedan pokazatelj kako Sunsi ne znaju odgajati mlade igrače. Booker je raritet kad je riječ o šuterima, rođeni strijelac koji će na tome izgraditi lijepu karijeru, zaraditi mnogo novca, no takvih igrača bilo je mnogo kroz NBA povijest, a rijetko tko je vrijedan spomena jer nikada ništa nisu osvojili, osim kada se udruže sa stvarnim all-round talentom.

Takav talent jest Bender, no u pogrešnoj okolini postoji ozbiljna opasnost da će talent biti uništen ili teško oštećen. Nije vjerojatno očekivati od 20-godišnjeg mladića u stranoj zemlji, u drugom sustavu kako će se sam nametnuti i postati igrač kakav može postati, kakav njegov talent zaslužuje, možemo se samo nadati da će sam Bender s vremenom shvatiti da vrijedi daleko više od jednostavnog “kampera” koji će stajati u kutu i čekati da ga se netko sjeti i preda mu loptu kako bi ispunio svoju kvotu trica. Nije isto postati Shawn Marion ili Devin Booker. Mariona će se sjetiti svatko tko cijeni istinski svestrani košarkaški talent, dok ćemo u Bookerevim koševima uživati s vremena na vrijeme kada se sjeti postići 50 poena. Marion je prvak, pitanje jest da li će to Booker ikada biti. Nadajmo se da će Bender krenuti koracima The Matrixa.