Hrvati u NBA: Bogdanović starter, Šarić zlatna rezerva

NBA 17. lis 201713:48 > 13:53
Fernando Medina/NBAE via Getty Images

Hrvata će ove godine biti šest, nakon što je Damjan Rudež dobio otkaz u Orlandu. Piše: Saša Živko

Bojan Bogdanović ovog je ljeta potpisao 21 milijun dolara vrijedan ugovor u Indiani, samo prva sezona je u potpunosti garantirana, ukoliko Pacersi požele prijevremeno raskinuti ugovor, to će morati učiniti prije kraja lipnja kada bi igraču platili samo dva milijuna dolara od ostatka duga prema ugovoru. Bogdanović će biti član startne petorke, barem na početku sezone kako je najavio trener Pacersa, Nate McMillan. No, poznavajući McMillanove košarkaške kvalitete još iz vremena kada je bio igrač u nekadašnjim Seattle Supersonicsima, Bogdanovićeva minutaža najviše će ovisiti o njegovoj obrani. Drugim riječima, morati će biti znatno kvalitetniji i angažiraniji na tom planu nego ranije u NBA karijeri.

(Photo by Ron Hoskins/NBAE via Getty Images)

Dario Šarić pomirio se s novom ulogom koju mu je namijenio trener Brett Brown. Lani je, uslijed ozljeda dobrog dijela ekipe bio starter, najbolji igrač Sixersa, no ove godine pored zdravih Joela Embiida i Bena Simmonsa, Šarićeva budućnost je ona zlatne rezerve. Šibenčanin je ranije potvrdio kako nema ništa protiv biti prva rezerva. Međutim, ozbiljna je vjerojatnost kako Dario neće isključivo igrati u statusu prvog igrača s klupe, ova momčad Sixersa treneru Brownu nudi široku lepezu opcija. Primjerice, Simmonsa na playju, uz beka Redicka, krilo Covingtona, Šarića na četvorci i naravno Embiida kao petice. Zatim niža rotacija s Fultzom i Redickom kao bekovima, Covingtonom na niskom krilu, Simmonsom i Šarićem kao visokim krilom, odnosno centrom. U svakom slučaju, Šarić će imati definiranu ulogu.

Mario Hezonja pred sobom ima najvažniju sezonu mlade NBA karijere. Nakon obećavajuće uvodne sezone, potpuno je ispao iz igre u drugoj. Iz tog je razloga propustio Eurobasket s Hrvatskom, kako bi se što bolje pripremio za novu sezonu. Dubrovčaninu će biti utoliko teže što će minute na beku dijeliti s etabliranim igračima Fournierom i Rossom, no mogućnost igranja više pozicija mogla bi mu u krajnjoj mjeri koristiti. Hezonja mora biti konzistentniji, posebno u šutu i obrani, jer nova uprava kluba neće biti tolerantna kao prijašnja koja ga je dovela.

Dragan Bender, u svojoj će drugoj sezoni dobiti i veću ulogu. Benderova prednost je što je polivalentan igrač koji može igrati pozicije od tri do pet u određenim rotacijama. U predsezoni se iskristalizirao kao igrač koji širi reket, no u toj shemi šut za tricu je vrlo bitan jer se Bender često nalazi na otvorenom šutu. Nažalost, taj šut još uvijek nije na razini na kojoj bi trebao biti. Phoenix će teško vidjeti doigravanje, no mlade snage poput Bendera, Bookera, Chrisa i novaka Josha Jacksona garancija su lijepe budućnosti. Naš igrač će dobiti dovoljno prilike da se dokaže.

Ivica Zubac, nažalost, stagnira. Nakon vrlo dobre prošle sezone, očekivao se veliki korak naprijed, međutim još uvijek se nije dogodio. Zubac je loše odigrao Ljetnu ligu u Las Vegasu, a ništa bolji nije bio u predsezoni gdje mu je minutaža pala s početnih 20-tak minuta na mizernih pet. Ipak, mladi centar je dobio pohvalu trenera na sam dan trening kampa kad je na službenim mjerenjima ustanovljeno da ima samo osam posto tjelesne masnoće, smanjenje od 11 posto u odnosu na prošlu sezonu. Ta bi promjena trebala utjecati na značajno poboljšanje u kretnjama, posebno u ovim Lakersima koji će igrati brz tempo. Zubac bi ponovno dio sezone mogao provesti u G ligi skupljajući minute i iskustvo.

Slično vrijedi i za Antu Žižića. U Bostonu se moglo nazirati kako bi dobio barem 15 minuta po utakmici obzirom da su Celticsi tanki na centarskim pozicijama, međutim u Clevelandu, iako će biti jedini klasični centar na rosteru, teško je vidjeti neku značajniju minutažu. Trener Cavsa, Ty Lue već je najavio kako će Kevin Love igrati centra, a ako se tu nešto promijeni na poziciju se vraća Tristan Thompson.