Veliki je Parker – Spursi u šest do druge runde!

NBA 28. tra 20176:26 > 6:27
Andy Lyons/Getty Images

Košarkaši San Antonio Spursa savladali su Memphis u gostima 103:96 i s 4-2 u pobjedama plasirali su se u drugu rundu play-offa, gdje ih čekaju Houston Rocketsi.

Heroj pobjede bio je Tony Parker, koji je ubacio dva ključna šuta u finišu i završio je utakmicu s rekordom sezone od 27 poena (11-14 iz igre), uz 4 asistencije.

Kawhi Leonard bio je najefikasniji sa 29 poena (8-19 iz igre, 12-13 penali), uz 9 skokova, 4 asistencije i 3 ukradene lopte, LaMarcus Aldridge postigao je 17 poena (7-17 iz igre, 12sk), a Patty Mills 10 (4-6 iz igre).

Mike Conley predvodio je Grizzliese sa 26 poena (7-18 iz igre, 9-10 penali) i 5 asistencija, Marc Gasol upisao je 18 poena (5-12 iz igre), 5 skokova i 6 asistencija, Zach Randolph dodao je 13 poena (6-14 iz igre) i 11 skokova, Vince Carter postigao je 12, a James Ennis 11 poena.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena Grizzliesi su prvi udarili u nastavku i došli do deset poena viška, ali su Spursi momentalno uzvratili, da bi nakon 3+1 Ginóbilija i poveli sa 73:69.

Igra u serijama je nastavljena, na krilima navijača djelovalo je da je Memphis u naletu i da kontrolira utakmicu – Conley je ušao u seriju, tricu je pogodio i Ennis, pa su domaći vodili 88:81.

Tada na scenu stupa Leonard, ubacuje šest poena u nizu i samostalno vraća Spurse u igru, da bi Mills pogodio tricu za vodstvo 92:90.

U samoj završnici na scenu je, nakon odličnog prvog poluvremena, ponovo stupio Parker – ubacio je šut malo unutar linije za tri poena za vodstvo 96:92.

Na drugoj strani je Carter bio precizan sa penala, Leonard je promašio, ali je Memphis ponovo dozvolio ofanzivni skok (Spursi su ih imali 16) i to ih je skupo koštalo – Parker je pogodio težak šut preko Conleya, koji je na drugoj strani promašio tricu i tada je utakmica doslovno odlučena.

U polufinalu na Zapadu sastat će se dakle San Antonio i Houston, dok Golden State čeka boljeg iz serije Utah– Los Angeles Clippers, u kojoj Jazz vodi  3-2.