Rocketsi u polufinalu ‘Zapada’!

NBA 26. tra 20174:45 > 4:53
J Pat Carter/Getty Images

Košarkaši Houston Rocketsa plasirali su se u polufinale Zapadne konferencije, nakon što su sa 4-1 u seriji eliminirali Oklahoma City Thunder. U odlučujućoj utakmici, Rocketsi su na svom terenu slavili rezultatom 105:99, uprkos novoj sjajnoj partiji Russella Westbrooka na drugoj strani.

Odlučujući dvoboj Rocketsa i Thundera presudila je posljednja četvrtina, u kojoj je James Harden zablistao, a Westbrook potpuno ‘zakazao’. Posljednjih 12 minuta, gosti iz Oklahome su imali plus pet, ali se momčad iz Texasa postepeno uspjela vratiti te preuzela vodstvo, koje su zadržali do kraja utakmice, uprkos velikom otporu protivnika.

Rocketsi su bili ti koji su na polovini utakmice imali solidnu prednost – 51:44, ali se znalo da će Thunder odgovoriti u nastavku. To se i dogodilo, a za povratak gostiju u utakmicu najzaslužniji je bio Westbrook koji je sudjelovao u 26 od 33 poena svog tima u trećem period. Međutim, u posljednjoj četvrtini se mučio, isto kao i cijeli njegov tim, čemu u prilog ide podatak da su imali prosjek šuta 24 posto za tih 12 minuta.

Četvrtu utakmicu zaredom, Thunder je ušao u posljednji period u vodstvu, ali se Rocketsi nisu predavali. Napravili su seriju 16:6 na startu te četvrtine, i to dok je Westbrook uglavnom bio na klupi, a ispostavilo se da su tako rješili utakmicu. Iako su gosti pretili, nijednog trenutka nisu došli do prilike da barem izjednače do samog finiša.

Harden je predvodio Rocketse sa 34 poena i osam skokova, a odličan je bio i Louis Williams sa 22 poena i pet skokova. Patrick Beverley, sa kojim je Westbrook imao naguravanje u posljednjoj četvrtini, utakmicu je završio sa 15 poena i osam skokova.

Westbrook je na drugoj strani imao 47 poena, 11 skokova i devet asistencija, a po učinku ga nije pratio nijedan od suigrača. Jerami Grant i Álex Abrines su imali po 11 poena.

Rocketsi će se u polufinalu sastati sa boljim iz serije između San Antonio Spursa i Memphis Grizzliesa, u kojoj momčad iz Texasa vodi 3-2. Thunder je, s druge strane, završio sezonu koju je definitivno obilježio Westbrook postavljanjem novog rekorda po broju triple-double učinaka. Ostvario ih je 42 i nadmašio Oscara Robertsona.