Otkrivena zastrašujuća cijena nastavka NBA sezone

NBA 2. srp 20208:25 > 8:33
Photo by Stacy Revere/Getty Images)

Ako ste pozorno pratili proteklih tjedana situaciju oko nastavka NBA sezone, vjerojatno ste se barem jednom zapitali koliko bi smještaj u karanteni Orlanda mogao koštati šefove lige....doznali smo odgovor.

NBA liga trebala bi nastaviti sezonu nakon petomjesečne pauze u posljednjim danima srpnja, iako sve više igrača, ali i stanovnika Orlanda, odnosno Floride biva zaraženo koronavirusom.

Međutim, Povjerenik lige Adam Silver, kao i klubovi te većina igrača odlučni su sezonu završiti kako bi se spriječili dodatni financijski gubici, a u krajnjoj mjeri i proglasio prvak za 2020. godinu. NBA liga projicira kako bi gubici ove sezone mogli dosegnuti okruglih milijardu dolara, međutim nastavljanjem sezone čak i u ovakvom formatu spasilo bi klubove, ali i igrače dodatnih gubitaka. Igrači, primjerice, otkazivanjem sezone izgubili bi približno 600 milijuna dolara, a klubovi bi u vjerojatnosti iskoristili opciju iz kolektivnog ugovora i isti raskinuli što bi značilo i kraj NBA lige kakvu smo poznavali zadnjih desetak godina i pokušaj stvaranje nečeg novog.

Srećom, barem za sada, to se neće dogoditi. Ipak, kad je riječ o održavanju tromjesečne karantene u Orlandu, NBA će imati značajne troškove. Liga je unajmila tri dvorane gdje će se igrati utakmice, sedam manjih dvorana za treninge te tri hotela s pet zvijezdica gdje će smjestiti ukupno 1500 ljudi. Naravno, tu spada i čitav kompleks s nizom raznim sadržaja.

Cijena ovog ‘najma’ u Disney World Resortu iznosit će 150 milijuna dolara. Bitna je stvar kako će se time i zaštititi odnos sa ESPN-om koji je prije nekoliko godina platio deset milijardi dolara za prava prijenosa najjače košarkaške lige na svijetu, a spomenuta lokacija gdje će se sezona nastaviti u vlasništvu je korporacije Walt Disney koja pod svojom paskom ima i ESPN.