SK PODCAST Opušteni razgovor s legendarnim Kasunom!

NBA 26. lip 202014:17 > 14:21
sport klub

Novi dan znači i novi podcast na Sport Klub Televiziji. Danas smo pričali o nastavku sezone u NBA ligi.

Gost današnjeg podcasta bio je bivši hrvatski košarkaški reprezentativac i bivši član NBA momčadi Orlando Magica Mario Kasun, a s našim voditeljem Sašom Živkom razgovarao je upravo o najjačoj košarkaškoj ligi svijeta.

ŽIVKO: Mario, živiš u Španjolskoj u Barceloni, kako provodiš dane u izolaciji, odnosno u karanteni?

KASUN: Mi smo izašli iz karantene nedavno, ali mislim da ćemo brzo nazad. Moramo hodati u javnosti s maskama, držati distancu iako su Španjolci malo opaljeni, ne drže se te distance, ali bitno da smo živi. Imam osjećaj da u Hrvatskoj to ljudi bolje prihvaćaju, mi smo stara škola, a Španjolci se baš ne vole držati takvih pravila.

Jeenah Moon/Getty Images

ŽIVKO: Nedavno smo saznali da je nastavak sezone 31. srpnja. Igrat će ga 22 momčadi. Igrao si u Orlandu dvije godine, koliko je dobro što će se nastavak sezone odigrati u Orlandu s obzirom na njihove zabavne parkove i slično?

KASUN: Mislim da je najbolje mjesto za održati nastavak sezone Orlando jer je to grad starije populacije. Dvorane su pripremljene i vidjet ćemo kako će to ispasti.

ŽIVKO: Zanimljiva je situacija, 22 momčadi će igrati nastavak, samo devet s Istoka, ostatak sa Zapada, koliko je ovo neobična situacija?

KASUN: Situacija je neobična kao i koronavirus, ljudi se moraju prilagoditi, čudna mi je odluka NBA-a da se ovako nastavi, ali sezona se mora dovršiti, odabrali su najbolje mjesto za to i bit će vrlo zanimljivo vidjeti igrače nakon što 3 mjeseca nisu igrali i trenirali skupa, 3 mjeseca bez košarke je jako puno, ovo je kao da opet počinje sezona.

ŽIVKO: Znamo da NBA sezona inače počinje trening kampovima i prijateljskim utakmicama, koliko će sad igračima biti teško odmah krenuti u žestok natjecateljski ritam?

KASUN: Specifična je situacija, bit će vrlo teško, mislim da će cijeli nastavak sezone izgledati smiješno do početka playoffa, nadam se da se igrači neće izliječiti jer nemaju svi igrači poput Lebrona na raspolaganju koš i teretanu i slične rekvizite za treninge.

ŽIVKO: Je li pravedno odmah staviti igrače u takvu poziciju?

KASUN: Koliko znam, dosta igrača se bunilo da se u to upušta, da će doći do ozljeda. Igrači koji će biti izolirani po hotelima samo ako dođu u doticaj s nekim radnikom hotela, može doći do velikih problema. Nadam se da se nitko neće ozlijediti i da neće biti problema. Pošteno nije, ali smo u čudnoj situaciji i nadam se da će sve proći najbolje moguće.

Stacy Revere/Getty Images

ŽIVKO: Adam Silver je rekao da će liga izgubiti dvije milijarde dolara zbog dijela sezone koji nije bio odigran. Koliko je taj iznos realan?

KASUN: U cijelom sportu je broj novaca i investicija ogroman. Oni to moraju pokušati rekuperirati, ali moraju se gledati i igrači koji su nositelji svega. Ali u čudnoj smo situaciji i nadam se najboljem svima, vratiti se nakon 3 mjeseca kući, to je ipak timski sport i treba igračima dosta vremena da se dođe do dobre forme, koja se pak gubi nakon dva tjedna. Mislim da se ova sezona trebala prekinuti, eventualno odigrati playoff, ali to opet ne bi bilo pravedno prema svima. Teško je biti sudac.

ŽIVKO: Imaju li se oni pravo žaliti, u resortu u Orlandu će imati sve, od PlayStationa preko restorana otvorenih za njih do lunaparka?

KASUN: Imaju se svi pravo žaliti, tvoje tijelo je tvoja kompanija i izlaganjem njega riziku izlažeš riziku i svoj opstanak. Ljudi se moraju staviti u njihovu poziciju, jedna ozljeda može prekinuti karijeru sportaša. Da, oni zarađuju milijune, ali oni su se puno toga morali odreći da dođu do toga. Gledatelji očekuju i žele NBA, ali moraš gledati i drugu stranu, nisam jako veliki ljubitelj toga da se NBA nastavlja, ali moramo se prilagoditi. Igrači su cijeli nastavak sezone odvojeni od obitelji, a i oni su ljudi. Ti kad igraš dobro dobar si, a kad se ozljediš i dođe tvoj kraj, dolazi drugi, a tebi dovviđenja.

Harry How Getty Images Sport

ŽIVKO: Uvjeti će biti neobični i jer će se igrati bez navijača, bit će manje dvorane, neće biti domaćeg terena, može li se dogoditi neka senzacija?

KASUN: Može ali prvenstveno zbog velike pauze. S druge strane domaća publika igra i ne igra veliku ulogu, ljudi daju neki dodatni motiv, a sad će se igrači morati motivirati sami. Bit će ovo kao trening utakmice, a opet igraju veliku ulogu. Čudo se može dogoditi, ekipa koja će najbrže reagirati i dovesti se u neku normalu će biti najbolja.

ŽIVKO: Lakersi su tražili da prebace svoj logo i parket u Orlando pošto su bili prvi u regularnom dijelu sezone?

KASUN: Oni imaju pravo to tražiti, ali to ne bi bilo pravedno prema ostalima, onda bi morali tražiti 20 dvorana, 20 parketa, mora se napraviti neki kompromis.

Ostatak podcasta pogledajte u videu.