Zašto je najveći? Sport nije jedini razlog…

NBA 16. velj 202014:25 > 14:36
Robert Laberge /Getty Images

LeBron James trostruki je NBA prvak, jedan od najboljih košarkaša u povijesti, no sve se više čini kako će njegovu karijeru 'zasjeniti' događaji izvan dvorane.

Yong Teck Lim / Stringer

LeBron James idol je mnogih mladih sportaša, a posljednjih godina postao je i daleko više od toga.

Trostruki NBA prvak i bivši MVP regularne sezone, na nevjerojatan se način iskazuje u čitavom nizu humanitarnih akcija, a najnovijom je posebno oduševio. James je, naime, još prošle godine platio izgradnju škole u rodnom Akronu za učenike slabijeg imovinskog stanja, a uz to svima je platio potpunu opremu za školovanje, prehranu u školskoj kuhinji te prijevoz u školu.

Kao da to nije bilo dovoljno, zvijezda Los Angeles Lakersa ovih je dana otišao i korak dalje. Naime, učenici ‘I Promise’ škole koji će maturirati ovog ljeta bili su u posjeti Sveučilištu Kent State. Nitko nije očekivao ono što će ubrzo uslijediti. Tijekom jedne od prezentacija u velikoj dvorani Sveučilišta dobili su vijest kako će svima njima biti plaćeno četverogodišnje studiranje na Kent Stateu. Uslijedila je eksplozija oduševljenja među učenicima, a u jednoj skrivenoj prostoriji sve su pratili njihovi roditelji koji nisu mogli prestati plakati.

James, odnosno njegova udruga ‘LeBron James Family Foundation’ platit će sveučilišno školovanje za 193 učenika škole. Ipak, taj aspekt neće biti posve bez uvjeta, kako bi zadržali pravo na besplatno školovanje, svaki od učenika mora ostvarivati pozitivne ocjene. Cilj toga je da se mladići i djevojke nauče odgovornosti prema obvezama. Međutim, obzirom na izrečeno, tu će odgovornost bez ikavih problema prihvatiti.

Ipak, niti plaćanje školovanja nije jedino što će učenici dobiti, Jamesova udruga platit će svakome od njih i prvu godinu smještaja na kampusu Sveučilišta.

Voljeli ga ili ne, LeBron je još jednom dokazao kako košarka nije jedini aspekt njegova života koji ga čine ponosnim.