Dončić spektakularan, Orlando šokirao Lakerse

NBA 16. sij 20207:57 > 7:58
Tom Pennington / Staff

Luka Dončić ponovno je oduševio svijet NBA košarke rijetko ostvarivim učinkom, a Los Angeles Lakersi poraženi su nakon niza od devet pobjeda.

Luka Dončić postao je najmlađi igrač u povijesti NBA lige koji je ostvario triple-double s učinkom 20+ poena, 15+ skokova i asistencija. Slovensko čudo od košarkaša, protiv Sacramenta, upisao je 27 koševa, učinak karijere od 17 dodavanja te 15 uhvaćenih lopti. To je bio njegov 12. triple-double sezone (najviše u ligi) i dvadeseti ukupno. Mavsi su zamalo uprskali vodstvo od 16 razlike u drugom poluvremenu, međutim zahvaljujući Dončiću i Sethu Curryju (21 poen) ipak su upisali novu pobjedu, treću zaredom. Dallas je devetu utakmicu u nizu igrao bez Kristapsa Porzingisa koji se trebao vratiti protiv Kingsa, no i dalje osjeća bol u koljenu tako da će još kratko vrijeme odmarati. De’Aaron Fox je predvodio domaću ekipu s 27 koševa i 12 asistencija, Buddy Hield pridodao je 25.

Orlando je odigrao jednu od najboljih utakmica sezone proslavivši pobjedu kod Los Angeles Lakersa koji su zaigrali bez Anthonyja Davisa. Pobjedu je s linije slobodnih bacanja potvrdio Aaron Gordon koji je u nekoliko navrata fantastičnim zakucavanjima šokirao čak i domaće navijače. Ipak, junak pobjede Magica bio je Markelle Fultz s drugim triple-double učinkom karijere, ubacio je 21 poen uz 11 skokova i deset asistencija. Orlando je prva momčad koja je slavila protiv Lakersa, a koja trenutno drži negativan omjer (20-21). Gordon je također dodao 21 poen, a Nikola Vučević i Wes Iwundu pridodali su po 19. LeBron James bio je najbolji kod Lakersa s 19 poena i 19 asistencija.

Portland Blazersi u potpunosti su neutralizirali Jamesa Hardena zadržavši ga na svega 13 poena uz šut 3-12. Mario Hezonja zbog problema s leđima nije zaigrao, a čitava početna petorka Blazersa upisala je dvoznamenkast učinak, najviše je ubacio Damian Lillard s 25 koševa, CJ McCollum pridodao je 24. Russell Westbrook je zabilježio učinak od 31 poena, 12 dodavanja i 11 skokova.

Iznenađenje dana ostvarili su Detroit Pistonsi svladavši u gostima Boston. Četiri igrača Pistonsa zabilježili su učinak od 20+ poena. RookieSekou Doumbouya upisao je 24 poena, a Markieff Morris 23. Detroit je sjajnim nizom od 17-5 na početku posljednje četvrtine pobjegao na prednost koju više nisu ispuštali iz ruku. Gordon Hayward s 25 koševa i Jaylen Brown s 24 predvodili su Celticse za koje nije nastupio Jayson Tatum.

Toronto Raptorsi, napokon u najjačem sastavu, slavili su na gostovanju kod Oklahome. Već nakon prve četvrtine prvaci su vodili s +13 (38:25), a u drugoj dionici golemih trideset razlike (73:43). Međutim, Raptorsi su se previše opustili u drugom poluvremenu, nakon koša Danila Galinarija, OKC je smanjio zaostatak na samo tri poena u završnici utakmice prije nego će Raptorsi mini serijom 8-2 riješiti pobjednika. Norman Powell s 23 poena, Pascal Siakam i OG Anunoby s 21 predvodili su pobjednički sastav, kod Thundera se istaknuo Dennis Schröder s 25 koševa, Galinari i Gilgeous-Alexander pridodali su po 21.