Je li Dragan Bender napokon pronašao pravog trenera?

NBA 14. lis 201919:54 > 19:55
Photo by Christian Petersen/Getty Images)

Dragan Bender ostavio je odličan dojam u četiri odigrane predsezonske utakmice u dresu Milwaukee Bucksa.

Proteklog ljeta, Dragan Bender bio je na korak od povratka u Europu, zvao je moskovski CSKA, činilo se kako je sve dogovoreno, ostalo je samo pitanje potpisa.

No, to se nije dogodilo. Razlog? Milwaukee Bucks. Bender je želio ostati u NBA ligi, sam je svjestan kako je rizik velik, iako uvijek postoji mogućnost europskog angažmana. Hrvatski uskoro 22-godišnjak proveo je tri godine u Phoenix Sunsima koji su ga birali kao četvrti pick na draftu 2016. godine. U prvoj sezoni, minutaža je bila sasvim solidna za tada najmlađeg igrača u ligi, no protekle dvije sezone uz silne turbulencije koje su se događale u Sunsima, status hrvatskog krilnog centra naglo je nestao.

Bender je u tri NBA godine odigrao 171 utakmicu, prosječno je na terenu proveo dvadeset minuta upisavši pet poena, četiri skoka i asistenciju. Ništa, zapravo, vrijedno spomena. Sunsi prošle jeseni nisu iskoristili opciju produženja rookie ugovora na četvrtu godinu stoga je postalo jasno kako će Bender karijeru potražiti u drugom klubu, ostalo je pitanje hoće li ga se Phoenix riješiti do kraja prijelaznog roka ili će ga zadržati do konca sezone. Ova druga opcija pokazala se točnom.

Ovdje se vraćamo na početak teksta, CSKA ili Milwaukee Bucks? Ostanak u NBA postao je realna opcija, posebno zbog talenta u radu s mladim igračima koji uživa trener Bucksa, Mike Budenholzer. Za Milwaukee riziki nije velik, Bender je na minimalcu, ako neće ispuniti očekivanja lako ga se mogu odreći. No, ukoliko se napokon potvrdi silan talent koji ga je učinio četvrtim pickom drafta, tada Bucksi postaju klub koji je upravo ‘zakapario’ čovjeka sposobnog da bude zvijezda u ligi.

Naravno, nećemo trčati pred rudo, dalek je put do takvog statusa. Bender se mora dokazati. Barem za sada, čini se da u tome uspijeva. Kroz četiri predsezonske utakmica prosječno igra 18 minuta, ubacuje 13 poena uz šest skokova, tri asistencije i gotovo dvije blokade po utakmici. A k tome, Bucksi su na savršenih 4-0. Valja naglasiti i postotak šuta, čak 60 posto, odnosno 54 za tricu. Sjećamo se dobro kako je loše šutirao u Sunsima tako da su ove brojke zapravo senzacionalne.

Bender ispred sebe ima veliku priliku, učiti od jednog od najboljih trenera lige, a isto tako trenirati uz bok ponajboljeg svjetskog igrača u Giannisu Antetokounmpu. Bolju šansu zaista ne može dobiti.