Ukić: Želio sam pomoći, ali iz HKS-a me nisu zvali

Photo by Baptiste Fernandez/Icon Sport via Getty Images)

Roko Leni Ukić proteklog je ljeta potpisao ugovor za francuskog prvoligaša Paris Levallois. Bivši hrvatski reprezentativac igra jednu od najboljih sezona karijere, a ekskluzivno za SK s Ukićem je razgovarao Marin Mrduljaš.

Nicolò Campo/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

Bivši kapetan hrvatske reprezentacije Roko Ukić proživljava svoju drugu košarkašku mladost u dresu Paris Levalloisa. Njegova momčad je druga na prvenstvenoj ljestvici s omjerom pobjeda i poraza 7-3, 34-godišnji Splićanin postiže 15 koševa uz 6.1 asistenciju za 30 minuta na parketu. Drugi je strijelac i dakako prvi asistent momčadi. U zadnje dvije utakmice protiv Eurocup momčadi Limogesa i Monaca ubacio je 29 koševa uz čak 20 asista. Vođa je na parketu i izvan njega.

Koji su razlozi tako kvalitetnih igara u sezoni?

Dva su glavna razloga, kaže Ukić. Prvi je slobodno ljeto prvi put u zadnjih petnaest godina. Imao sam vremena za odmor i pripremu, od početka sam u klupskom trenažnom procesu i sve to utječe na igru i rezultate. Drugi i ne manje bitan razlog je potpuno povjerenje od strane trenera, nekadašnjeg playmakera Frederica Fauthouxa. Komunikacija između nas je maksimalna i zbog toga igram dobro i produktivno.”

Samo ASVEL čiji je predsjednik legendarni košarkaš Tony Parker ima bolji omjer od Paris Levalloisa (8-2), a oni će uskoro biti dio Eurolige. Koji su ciljevi kluba ove sezone?

Liga je vrlo kvalitena i izjednačena. Nepredvidiva. Činjenica jest da Paris nitko nije vidio ovako visoko prije sezone. Situacija je odlična i za mene i za klub. Gdje god sam igrao u karijeri uvijek sam se borio za trofeje i nadam se da je to moguće i ovdje. Primarni cilj je ipak ulazak u doigravanje i igrati Europu sljedeće sezone.

Mnogi su bili skeptični kada ste odlazili u LNB (naziv za Francusku ligu). Fizički je vrlo zahtjevna, nepredvidiva i pomalo divlja. Postavljalo se pitanje kako će Ukić funkcionirati u takvom okruženju.

Kroz karijeru sam igrao protiv francuskih momčadi puno puta i znao sam gdje dolazim. U glavi sam imao način igre koji bi trebao prezentirati. Za sada je sve sjajno. Jedini uvjet za takvo što je da sam zdrav, a za sada je tako. Protiv atletski nadarenih igrača kakvih ima napretek u ligi i tog specifičnog načina igre moraš biti fizički maksimalno spreman.

Hrvatska reprezentacija kojoj ste predali, kako se kaže ‘srce i dušu, je u jako lošoj situaciji što se plasmana na svjetsko prvenstvo u Kini tiče. Šokantni porazi od Litve i Poljske su nas doveli do toga da ćemo Mundobasket gledati na televiziji. Prije nekoliko dana je izbornik Dražen Anzulović objavio popis igrača za predstojeće utakmice protiv Mađarske i Litve. U najmanju ruku čudan je to popis.

Vaš zadnji reprezentativni nastup je bio na prvenstvu Evrope 2017. godine, sada ste u fantastičnoj formi, znamo da Hrvatska nema posebnu kvalitetu na poziciji razigravača. Jesu li Vas zvali iz HKS-a za ovu akciju i jeste li bili spremni pomoći u narednim dvobojima?

Nitko me nije zvao od drugog prozora u veljači kada je tadašnji izbornik Ivica Skelin izrazio želju da igram. U tom trenutku to nije bilo moguće s obzirom da sam igrao tri utakmice tjedno i da je moje tijelo u pristojnim igračkim godinama tražilo odmor u tom periodu. S obzirom da ove sezone igram u jednom drugom ritmu, jednu utakmicu tjedno, ja nisam imao ništa protiv da se odazovem i pomognem ukoliko se to od mene traži. Naravno za utakmice s Mađarskom i Litvom.”

Je li Vam žao što niste dobili poziv od izbornika Anzulovića?

Nije mi žao jer sama činjenica što me nisu zvali govori da me nisu ni željeli. Unatoč svemu želim momcima da dobiju obje utakmice i sve najbolje uz nadu da ćemo se plasirati na Svjetsko prvenstvo jer je to neophodno za hrvatsku košarku.

Kakav je život u Parizu?

Super. Apsolutno sam zadovoljan. Levallois je udaljen petnaestak minuta automobilom od centra grada. Sve nam je pri ruci, obitelji i meni, zaista uživamo u Gradu Svjetlosti.