Mirko Novosel za SK: Cedevita baca novac u vjetar

sportklub

Proslavljeni hrvatski košarkaš i trener Mirko Novosel, u opuštenom razgovoru za SK iznio je svoje mišljenje o Cedeviti i Ciboni, te o trenutnom stanju u hrvatskoj košarci.

sportklub

Nakon derbi utakmice Cibone i Cedevite u ABA ligi i pobjede Vukova u samoj završnici, razgovor sa čovjekom koji je zaslužan za neke od najvećih uspjeha u hrvatskoj košarci bio je logičan potez. Mirko Novosel je kao trener preuzeo Cibonu početkom 80-ih godina i od nje napravio europskog velikana. U klub je doveo Krešu Ćosića i Dražena Petrovića i u tom desetljeću je osvojio sve što se osvojiti može. Legenda hrvatske košarke nije baš zadovoljna stanjem u kojem se trenutno nalazi ovaj sport.

Koliko je god bilo lijepo sjetiti se prošlosti, morali smo se ipak dotaknuti ne baš blistave košarkaške sadašnjosti.

Gospodine Novosel, što mislite o projektu Cedevita?

“Uz dužno poštovanje gospodinu Tedeschiju s kojim sam u dobrim odnosima, Cedevita svake godine baca novac u vjetar. Mijenjanje momčadi svaku sezonu ne može dovesti do dobrih rezultata i stabilnosti kluba. Početkom ove sezone su u potpunosti izmijenili momčad, došao je velik broj stranaca, trener koji u ovom trenutku ne pokazuje da može voditi ovu momčad, te je Cedevita sve samo ne momčad. Košarka je timska igra i treba vremena da se izgradi ekipa, treba postepeno uvoditi mlade igrače u momčad što Cedevita ne radi.”

Nastavio je Novosel o “uspjesima” Cedevite u posljednjih pet godina:

“Naslovi prvaka države koje je Cedevita osvojila nisu nikakvo mjerilo s obzirom na financijsko stanje u kakvom se nalaze ostali rivali Cibona, Zadar i Split. Njihovo pravo mjerilo su rezultati u Europi koji su svake godine sve lošiji, unatoč velikoj potrošnji novca i mijenjaju igrača skoro svake godine. Osam stranaca je trenutno u rosteru Cedevite i to je apsolutno pogrešno za ovakav klub.”

Marin Sušić / KK Cedevita

Da ne bi ispalo da je gospodin Novosel govorio samo loše o najvećem rivalu “njegove” Cibone, dotaknuli smo se i “doma košarke” koju je Emil Tedeschi sa svojim partnerima napravio na zagrebačkoj Kajzerici:

“Onakvog kompleksa na Kajzerici ne bi se posramile ni najveće europske momčadi. Svi preduvjeti za stvaranje velikog kluba su tu, velik broj djece koja trenira u Cedeviti, uvjeti na vrhunskom niovu, jedino je problem u tome što ljudi koji vode klub nisu sigurno u kojem smjeru žele ići. Nadam se da će čelni ljudi Cedevite shvatiti da ovo nije način da se napravi klub kojeg će ljudi voljeti, stranci koje je Cedevita dovela neće privući ljude na tribine. Ljude na tribine će privući razvoj mladih igrača i postepeno ubacivanje istih u prvu momčad.”

Dotaknuli smo se i stanja u Ciboni, koju Novosel i u 81. godini gleda na svakoj domaćoj utakmici:

“Mislim da ovosezonska Cibona izgleda solidno. Krenuli su dobro u novu sezonu ABA lige, u svakoj od prve tri utakmice imali su priliku za pobjedu, ali nisu uspjeli. Igrom slučaja upravo su protiv Cedevite napokon odigrali dobru završnicu i upisali prvu pobjedu sezonu u regionalnom natjecanju. Trener Velić se čini kao da zna što radi, U Širokom je imao dobre rezultate, nadam se da će i u Ciboni nastaviti tako.”

ABA/Cibona/Zeljko Baksaj & Gordan Lausic

Na pitanje imaju li šanse protiv Cedevite ove godine u prvenstvu, Novosel je odgovorio:

“Vrlo teško, Cedevita će bez obzira na to što su promijenili toliko igrača na kraju sezone ipak biti uigranija i na tri dobivene utakmice ih teško može netko u Hrvatskoj nadigrati. Za Cibonu je bitnije da se financijska situacija poboljšava iz godine u godinu, te se jedino tako ovaj zagebački ponos može jednog dana vratiti gdje mu je i mjesto, u europski vrh”, završio je ovaj ugodan razgovor legendarni Mirko Novosel.