Fiba upozorila EL: Oslobodite igrače za reprezentacije

Košarka ostalo 11. pro 201719:20 > 19:30
Mark Runnacles, Getty Images Sport

Iz krovne svjetske košarkaške organizacije informirali su javnost kako su daljnji pregovori s Euroligom nemogući sve dok se ne ukinu prepreke za priključenje igrača svojim nacionalnim vrstama u nastavku kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini.

FIBA je proklamirala uspjeh u prvom krugu kvalifikacijskih utakmica za SP u Kini 2019. godine, no istovremeno istaknuli su kako više neće pregovarati s čelnicima Eurolige, sve dok se svi igrače ne oslobode obveza u klubovima kako bi mogli zaigrati za svoje reprezentacije. Iako je Euroliga to provizorno učinila , mnogi euroligaški klubovi zabranili su svojim igračima nastupe za reprezentaciju, te im prijetili otkazom ugovora.

Iako smo iz ureda Eurolige dobili garancije kako klubovi neće spriječiti svoje igrače koji žele nastupati za reprezentacije, naišli smo upravo na suprotan stav klubova, igrači su stavljeni pred nemogući izbor ili klub ili reprezentacija. Europski savezi pristali su na dogovor, no Euroliga je stvorila probleme, ta se situacija mora riješiti ukoliko želimo pozitivne odnose između dviju strana,” izjavili su iz FIBA-e.