Hrvatska dominirala, pa teškom mukom čupala pobjedu

Košarka ostalo 4. ruj 201718:29 > 18:57
Alex Livesey/Getty Images

Hrvatska je trećom pobjedom u Cluju osigurala plasman u osminu finala Eurobasketa. Uz mnogo problema u završnici, igrači Aleksandra Petrovića nadigrali su Crnu Goru rezultatom 76:72.

Hrvatski košarkaši nastavljaju pobjeđivati na Eurobasketu. Nakon dvije utakmice protiv nešto slabijih protivnika, Crna Gora bila je veći izazov. Ipak, igrači Aleksandra Petrovića odlučno su krenuli u utakmicu, a posebno je dominantan bio Bojan Bogdanović za kojeg protivnik nije imao rješenje.

Briljantne uvodne četiri minute u kojima je Hrvatska napravila 15-0 prekinuo je Tyrese Rice tricom. Ipak, Hrvati su nastavili u istom ritmu, nisu dopuštali gubitak prednosti, a na odmor odlaze s prednošću 43:31. Bojan Bogdanović je fantastično odigrao uvodnih 20 minuta ubacivši 19 poena, od toga četiri trice. Nemanja Đurišić pokušao je nekako usporiti sjajnog Bogdanovića, no nije imao šanse.

Bogdan Tanjević, izbornik crnogorske reprezentacije, u drugom je dijelu odlučio udvajati najboljeg hrvatskog igrača, Đurišiću je često pomagao Pavličević što je rezultiralo i boljim učinkom, Bogdanović je u drugom poluvremenu ubacio samo četiri poena.

Hrvatska je vodila devet razlike (73:64) na ulasku u posljednje tri minute, i tada je jednostavno zaustavljena kombinacijom vlastitih pogrešaka i sjajne igre Tyresea Ricea koji je serijom 8-0 doveo Crnogorce na pola koša zaostatka (72:73). Ipak, Dario Šarić u pravom trenutku prekida seriju protivnika, vraća Hrvatsku na tri poena prednosti, da bi hrvatski igrači čvrstom obranom u posljednjih 40 sekundi spriječili veliki preokret.

Pored spomenutog Bogdanovića, Dario Šarić upisao je 14 poena, dok su solidne uloge odigrali i veterani Roko Ukić i Marko Tomas, svaki s po devet poena. Rice je zabilježio 22 poena za Crnu Goru, Dubljević je upisao double-double učinak sa 17 poena i 11 skokova, dok je Nikola Vučević ubacio 12 poena.