Sin NBA legende protjeran s Novog Zelanda

Ian Hitchcock / Stringer

Glen Rice bio je jedan od najboljih šutera NBA lige kroz 15-godišnju karijeru, međutim isto se niti približno ne može reći za njegovog problematičnog sina koji je pokušao emulirati oca u najjačoj svjetskoj ligi, ali bezuspješno.

Tko je pratio NBA ligu u vrijeme kada se tamo igrala najbolja košarka, tijekom 1990-ih godina, sigurno će se sjetiti Glena Ricea. Izvanredan šuter, svojedobno četvrti pick drafta, kroz 15 godina sjajne karijere prošao je kroz šest klubova, najveći trag je ostavio u Charlotte Hornetsima, a NBA priču završio 2004. godine u Los Angeles Clippersima. Kroz karijeru je ubacio 1559 trica (28. u povijesti lige), a osvojio je i NCAA i NBA naslov. Kroz četiri godine na Sveučilištu Michigan 1989. se okrunio naslovom NCAA prvaka, a još danas drži mnoge rekorde ove slavne organizacije. NBA prvakom postao je 2000. godine u dresu Los Angeles Lakersa.

Nažalost, niti približno jednako ne može se reći za njegovog problematičnog sina Glena Ricea Juniora. Tri godine sveučilišne karijere proveo je na Georgea Techu, problemi su nastali na početku druge sezone kada je zbog nerazjašnjenih razloga suspendiran na tri utakmice. Karijeru na Sveučilištu zaključio je 2012. godine kada je izbačen zbog vožnje u alkoholiziranom stanju te dodatnih prekršaja momčadskih pravila.

Godine 2013. bio je 35. pick drugog kruga drafta od strane Philadelphia Sixersa koji su ga ubrzo proslijedili u Washington Wizardse gdje se zadržao dvije godine igrajući uglavnom u razvojnoj ligi. Proteklih godina za kruh je zarađivao na Filipinima, u Izraelu, Portoriku, a proteklih mjeseci nosio je dres momčadi australske NBL lige, New Zealand Breakersa. Međutim, unatoč vrlo dobroj formi i ta je epizoda za njega završena. Prije nepunih mjesec dana uhićen je u Aucklandu nakon što se usred noći potukao u jednom noćnom kafiću, optužen je za nanošenje teških tjelesnih ozljeda. Sve do prošlog tjedna bio je suspendiran, vratio se na parkete, postigao 30 poena uz 12 skokova u porazu od Cairnsa, a pokazat će se kako mu je to bila i posljednja utakmica u dresu Breakersa. Naime, otkrivno jest kako se nije pridržavao sudskih uvjeta nakon što je iz zatvora izašao uz jamčevinu. Momčad s Novog Zelanda je 28-godišnjaka otpustila te je slobodan pronaći novi klub.