Perasović u Moskvi, Žalgirisu nemoguća misija

Euroleague 16. tra 201918:44 > 18:48
Aykut Akici/EB via Getty Images

Donosimo vam najavu današnjih susreta koje ćete moći pratiti na programima SportKluba. Piše: Petar Bezinović

Uzbudljiva završnica regularne sezone je iza nas te smo napokon dočekali doigravanje. Nekoliko zadnjih kola ponudili su vrlo zanimljiv rasplet situacije te je pred nama cijelo doigravanje koje će početi danas u 19:00.

Doigravanje otvaraju CSKA i Baskonia utakmicom u Moskvi. Upravo su ove dvije ekipe igrale u zadnjem kolu regularnog dijela te se opet susreću, ali u malo drugačijim okolnostima. Baskonia Velimira Perasovića u regularnom dijelu završila je na sedmom mjestu u uzbudljivoj završnici koje nam je ponudilo zadnje kolo. Ulazak u doigravanje definitivno je uspjeh za baskijsku ekipu nakon što su s bivšim trenerom loše krenuli u sezonu, a sve do sad mučile su ih ozljede ponajboljih igrača –
Jaysona Grangera i Tornikea Shengelije koji su ozlijeđeni od prosinca. Uz njih dvojicu, veći dio sezone propustio je Patricio Garino dok Matta Janninga, izuzetno važnog igrača u vanjskoj liniji nema već mjesec dana. Zdravi Shengelia definitivno je najbolji igrač Perasove momčadi te će njegov povratak zasigurno biti od velikog značaja međutim njegova forma je vrlo upitna s obzirom na to da je nakon ozljede (31.12) tek prvi puta stao na parket u zadnjoj utakmici protiv sezone protiv Moskovljana.

Nezgodna situacija s ozljedama definitivno je otežala Baskoniji posao ove godine, ali i smanjila šanse za prolazak u ovoj seriji.
Baskonia je ove godine pokazala vrlo dobru košarku u svim natjecanjima. Od dolaska Perasovića na klupu protok lopte i postavljeni napadi su se jako poboljšali, a osim kvalitetne unutarnje igre (Poirier, Voigtmann) imaju i dobre šutere (Vildoza, Janning). Problemi su počeli dolaziti do izražaja u zadnjih nekoliko utakmica sezone (Panathinaikos, CSKA) gdje bi igrali izuzetno dobro do zadnjih dvije minute kada bi se igra svela na jedan posjed i na izrazito postavljenu igru. Baskonia je tada znala izgledati bezglavo i radi toga je i ostala bez nekoliko pobjeda. Perasović mora takve situacija dovesti pod kontrolu i maksimalno iskoristiti razigravačke sposobnosti iskusnog Brazilca Marcelinha Huertasa. Vjerojatno nitko ne želi taj Final Four više od Baskonije koja je naravno domaćin.

Moskovljani su sezonu završili na već poznatom drugom mjestu. Pozicije na tablici između Fenerbahčea,CSKA i Real Madrida već godinama su skoro iste, radi se o TOP 3 momčadi već duže vrijeme. CSKA ove godine ima samo jedan cilj, a to je naslov europskog prvaka. Radi se o ekipi koja je jako dobro popunjena na svim pozicijama, a ne treba ni govoriti kakva imena igraju za njih. Clyburn, Higgins, De Colo, Rodriguez definitivno su predvodnici ove ekipe te se od njih uvijek najviše očekuje.

Na papiru uvijek je teško parirati takvim zvijezdama, ali CSKA definitivno nije nepobjediva ekipa, to su već nekoliko puta pokazali ove sezone. Moskovska momčad predvođena grčkim strategom Itoudisom jako dobro zna da se protiv Baskonije ne smije opustiti, a individualna kvaliteta ih definitivno može dovesti i do finala. Sve osim toga, a možda i osim osvajanja Eurolige, portretiralo bi se kao neuspjeh ruskih prvaka, ali i Itoudisa koji bi mogao i ići iz Moskve ne ostvare li željeni rezultat. CSKA je definitivno favorit u ovom susretu, ali i seriji. Domaćin je dobio 11 od zadnjih 12 utakmica protiv Baskonije te će ih u Moskvi jako teško srušiti. Zadnja pobjeda Baskonije u Moskvi dogodila se davne 2002. godine, a Baski su od tad izgubili čak 16 utakmica kod protiv CSKA. Ove sezone omjera su 1-1, tako da nas zasigurno očekuju zanimljive utakmice. Utakmicu pratite u 19:00 na SK3.

Drugi par doigravanja donosi nam dvoboj Fenerbahčea i Žalgirisa. Gostujuća momčad na nevjerojatan način je izborila doigravanje pobijedivši šest od zadnjih sedam utakmica u regularnoj sezoni (najbitnije: Real Madrid; Olympiakos) te iznenadili svakog pratitelja ovog natjecanja. Nakon što su nekoliko kola prije kraja bili gotovo otpisani, Jasikevičijusova ekipa zapela je kad je bilo najpotrebnije za razliku od nekih njihovih izravnih konkurenata za doigravanje. Za to definitivno trebaju ići pohvale
trenerskim sposobnostima legende litavske košarke čiji bi igrači u zadnjim utakmicama gotovo svaku njegovu ideju uspjeli provesti u djelo. Tako je Žalgiris završio na osmom mjestu te su suočeni s najgorim protivnikom u doigravanju, prvoplasiranim Fenerbahčeom koji ove sezone još nije izgubio domaću utakmicu.

Momčad Željka Obradovića ponovno je pokazala sve svoje čari u regularnoj sezoni te su s pravom opravdali ulogu favorita za osvajanje. Fenerbahče uz širok kvalitetni kadar igrača koji imaju, ima i najboljeg europskog trenera svih vremena Željka Obradovića. Teško da će Žalgiris s tako limitiranim kadrom uspjeti konkurirati turskom gigantu, ali jasno je da ih ne treba otpisivati. Vidjeli smo to i prošle godine kada su uspjeli doći do Final Foura, a i ove godine kada su s još slabijim rosterom izborili doigravanje. Upravo su ova dva kluba bili u jednom polufinalu prošle godine gdje je Žalgiris izvukao deblji kraj, a Fener izgubio u finalu od Real Madrida. Turski prvak je u zadnjih nekoliko utakmica izgledao lošije nego inače, Vesely je bio povrijeđen te to može davati neku nadu Žalgirisu koji bi trebao iskoristiti svog najboljeg igrača, centra Brandona Daviesa.
Hoće li Fener još jednom obraniti domaći teren ili Žalgiris opet može prirediti veliko iznenađenje, saznajte u 19:45 na SK1.