Perasović šokirao CSKA, veliki preokret u Istanbulu

Euroleague 7. pro 201822:43 > 22:45
Aykut Akici/EB via Getty Images

U fantastičnoj utakmici u Istanbulu košarkaši Real Madrida su nevjerojatnim preokretom porazili Efes 84-82. Piše: Petar Bezinović

Turkish Airlines EuroLeague

Iako je u jednom trenutku utakmice razlika bila 14 poena u korist domaćina, Real je uz pomoć MVP-a utakmice Gustava Ayona i iskusnog Sergija Llulla uspio doći do preokreta i prelomiti utakmicu u zadnjim sekundama.

Nakon izjednačene prve četvrtine, efikasnih napada i nešto lošijih obrana, u drugoj četvrtini Efes je pokazao bolju igru od sterilnog Reala koji nije uspijevao zaustaviti Micića, Moermana i Pleissa dok je kod njih efikasan bio samo Ayon. Domaćin je stigao do prednosti pred kraj četvrtine kada je Adrian Moerman postigao 10 poena u manje od tri minute na što Real nije uspio odgovoriti te Efes na poluvrijeme odlazi s vodstvom 52-45. Obje ekipe su šutirale sjajno u prvom poluvremenu zabivši deset trica iz dvadeset pokušaja.

Na početku treće četvrtine Real je uspio vratiti utakmicu u egal nakon čega je domaćin serijom od pet trica otišao na 15 poena prednosti (69-54). Shane Larkin koji je bio tih u prvom poluvremenu sjajno se vratio u utakmicu te je uz Micića potpuno kontrolirao tempo dok se Real činio nemoćnim na -14 u završetku četvrtine. Gosti na to reagiraju serijom od 8-0, te u idućim minutama uz par vrhunskih obrana i loših odluka igrača Efesa smanjuju zaostatak na samo 5 razlike.Pick and roll Llulla i Ayona bio je nezaustavljiv za goste te uz njegov koš i Thompkinsovu tricu Real smanjuje prednost na samo dva razlike. Moerman postiže koš za domaćina, ali kapetan gostiju Llull iznuđuje i pogađa dva bacanja. Uslijedilo je jedno pogođeno bacanje Bryanta Dunstona na drugoj strani nakon čega Taylor promašuje tricu pri rezultatu 82-79. Idući napad Dunston ponovno promašuje, ali ovaj put za dva što iskusni Rudy Fernandez iskorištava i odlazi na liniju te zabija oba slobodna bacanja. S malo više od minute do kraja Micić promašuje svoju tricu nakon čega u istom napadu, poslije skoka, svoj šut za dva ne uspijeva zabiti Pleiss. Nakon promašene trice Llulla u idućem napadu uz pola minute do kraja, Micić nespretnim dodavanjem gubi loptu što gosti kažnjavaju s dva bacanja Llulla za 83-82 preokrenuvši utakmicu 17 sekundi prije kraja. U zadnjem napadu ponovno je Micić uzeo stvari u svoje ruke te je promašio tricu za pobjedu i postao tragičar za Efes izgubivši praktički dobivenu utakmicu.

Kod Efesa najefikasniji bili su Moerman (19p), Micić (15p) i Larkin (14p) dok je goste predvodio Gustavo Ayon s 20 poena i 11 skokova te Llull s 12 poena. Real se pobjedom penje na omjer 7-2, a Efes će imati 6-3.

Košarkaši Velimira Perasovića stigli su do važne pobjede protiv prvoplasiranog CSKA kojem je ovo drugi poraz u nizu nakon prošlotjednog šoka u Podgorici. Gosti nisu imali rješenja za centra Baskonije Vincenta Poiriera koji je ubacio 18 poena (10 u zadnjoj četvrtini) uz 8 skokova te je proglašen igračem utakmice. Rezultat je tijekom utakmice bio izjednačen sve do kraja. Minutu i pol do kraja kapetan domaćih Tornike Shengelia postiže tri poena i odvodi ih na 74-73, uslijedio je koš Poiriera nakon čega su presudile tri promašene trice gostiju koje su odlučile utakmicu.

Kod domaćih uz Poiriera je najbitniji bio Shengelia s 15 poena i 8 skokova. CSKA su predvodili Alec Peters s 20 poena i Cory Higgins sa 17 dok su Rodriguez i DeColo potpuno zakazali. Važna je ovo pobjeda za Baskoniju budući da ih drži u borbi za playoff s omjerom 4-7. Moskovljani su pali na drugo mjesto na tablici te su na 9-2.

U Ateni je Fenerbahče stigao do pobjede nad Panathinaikosom rezultatom 81:69. Zelenima je ovo šesti poraz u sezoni i treći u nizu (5-6). Iako je domaćin šuterski jako loše otvorio utakmicu (0/6 za tri u prvoj četvrtini) uspjeli su s dobrom obranom limitirati Fener na samo 35 poena do poluvremena i otići u svlačionicu s rezultatom 33-35. U drugom poluvremenu Panathinaikos nije imao rješenja za Nikolu Kalinića (18p) i Joffreya Lauvergnea (15p). S nekoliko brzih trica gosti su otišli na deset poena prednosti nakon čega domaćin nije uspio efikasno šutirati i smanjiti zaostatak. Nezaustavljiv kod gostiju bio je Jan Vesely s 15 poena, po sedam skokova i asistencija. Nick Calathes zabilježio je 14 poena uz sedam dodavanja za PAO. S ovom pobjedom Fener zauzima prvo mjesto na tablici s omjerom 10-1.