Euroliga: Spektakl na otvaranju – CSKA vs Barcelona

Euroleague 10. lis 201813:10 > 13:11
Photo by Bryn Lennon/Getty Images)

Najbolje europsko košarkaško natjecanje otvara svoja vrata za novu sezonu, a sve utakmice kao i uvijek možete pratiti na kanalima Sportkluba.

Sustav natjecanja je jednak kao i lani, 16 momčadi igraju po sustavu lige, a najboljih osam nakon trideset kola prelaze u doigravanje. Četvrtfinale se igra na tri pobjede s domaćim i gostujućim susretima, a nakon toga slijedi Final Four koji će se u svibnju 2019. godine održati u dvorani Fernando Buesa Arena, domu Baskonije.

Branitelj naslova je madridski Real koji je trijumfom u Beogradu ostvario decimu, odnosno deseti naslov prvaka Europe u povijesti. Ipak, Real ove godine nastupa bez MVP-a prošlosezonske Eurolige, Luke Dončića koji je ispunio dugogodišnje proročanstvo i započeo svoj put u NBA ligi. No, to ne znači da će Real biti slab ove sezone, jednog Slovenca zamijenio je drugi, Klemen Prepelič će biti pojačanje madridskog sastava u novoj sezoni. Od novih lica tu je još Argentinac Gabriel Deck. Igra će se vrtjeti oko starosjedioca Sergija Llulla, Rudyja Fernandeza, Gustava Ayona i Jayceeja Carrolla.

Derbi kola već prvog dana igra se u Moskvi, domaći CSKA dočekuje Barcelonu. Gostujuća momčad zadržala je trenera Svetislava Pešića, međutim više nema Juana Carlosa Navarra koji je završio veliku karijeru koncem prošle sezone. Barcelona se pojačala na bekovskim pozicijama, dovedeni su sjajni playmaker iz Žalgirisa, Kevin Pangos, a tu je i slovenski igrač Jaka Blažić koji je lani nastupao za Andorru. S druge strane, u najvećoj mjeri CSKA je vratio istu ekipu kao i lani, Nando De Colo i dalje je prva zvijezda momčadi. Barca je posljednji put slavila protiv CSKA prije šest godina, iz te momčadi danas još igraju samo Ante Tomić i Andrej Vorončević.

Europske prvake otprije dvije godine, Fenerbahče proteklih je mjeseci usporila financijska kriza koja je pogodila čitav turski sport. Sportsko društvo Fenerbahče, ispostavilo se, duguje čak 620 milijuna eura, od toga ipak samo osam milijuna spada na košarkašku granu. U takvom ambijentu, Fener je uspio zadržati okosnicu momčadi pojačanu za Joffreyja Lauvergnea i Tylera Ennisa.

Momčad koja je potrošila velike novce na pojačanja jest Armani iz Milana čiji vlasnik, slavni modni dizajner Giorgio Armani, ulazi u Euroligu u nikad ambicioznijem izdanju. Novi igrači su Mike James, Amedeo Della Valle, Nemanja Nedović, Christian Burns i Jeff Brooks. Simone Piangiani i dalje je na klupi.

Zvučno pojačanje doveo je Panathinaikos potpisom najboljeg strijelca u povijesti Eurolige, 35-godišnjeg Keitha Langforda, tu je i Deshaun Thomas, a momčad će i dalje voditi playmaker Nick Calathes. Veliki grčki rivali iz Olympiakosa najveće su pojačanje dobili na klupi, sada je tu David Blatt koji je prošle sezone osvojio Eurokup s Darussafakom. A kada je riječ o turskoj momčadi, ona je izgubila Scottija Wilbekina koji je otišao u Maccabi, a dovedeni su bivši NBA igrači Markel Brown i Jeremy Evans te Ray McCallum.

Maccabi Nevena Spahije vrlo je loše odradio pripreme uz pet povezanih poraza, a nedavno su izgubili i u četvrtfinalu liga kupa. Kao i svake sezone, Amerikanci su baza izraelske momčadi, od novih lica tu su pored Wilbekina, bivši igrač LA Lakersa i Houston Rocketsa, Tariq Black, odličan obrambeni igrač Angelo Caloiaro koji je stigao iz turskog Banvita, te Kendrick Ray, dojučerašnji igrač češkog Nymburka.

Krunoslav Simon ostao je jedini hrvatski reprezentativac u Euroligi, i dalje je u Anadolu Efesu koji je doveo zvučno pojačanje u Shaneu Larkinu, lani igraču Boston Celticsa. Stigao je centar Tibor Pleiss, a pojačanja su Vasilije Micić i James Anderson. Žalgiris je lani senzacionalno dogurao do Final Foura, a ove sezone oslabljeni su odlascima spomenutih Micića i Pangosa. Zamjene su Nate Wolters i Leo Westermann te Thomas Walkup. Na klupi je ostao Šarunas Jasikevičius. Bogati Himki ponovno će imati visoke ciljeve predvođen Alekseyjom Švedom, dok će Baskonia pokušati izboriti Final Four pred svojim navijačima.

Nove momčadi su Budućnost, Gran Canaria, Bayern i Darussafaka. Podgorički klub je zamijenio Crvenu Zvezdu kao predstavnik ABA lige, a čelnici crnogorske momčadi doveli su neka poznata imena kao što su Earl Clark, Edwin Jackson i Coty Clarke. Bayern se pojačao nekada drugim pickom NBA drafta, Derrickom Williamsom, dok će Gran Canaria na teren poslati najstarijeg debitanta u povijesti Eurolige, 40-godišnjeg Alberta Olivera.

RASPORED UTAKMICA PRVOG KOLA:

Četvrtak, 11.10.2018.

19:00h: CSKA Moskva – Barcelona (SK2)
21:00h: Real Madrid – Darussafaka (SK2)
20:00h: Panathinaikos – Maccabi (SK4)
20:30h: Bayern – Anadolu Efes (SK5)

Petak, 12.10.2018.

18:45h: Budućnost – Armani Milano (SK2)
19:45h: Fenerbahče – Gran Canaria (SK3)
19:00h: Khimki – Olympiakos (SK5)
19:00h: Žalgiris – Baskonia (SK6)