Tomiću istekao ugovor s Barcelonom, ostanak neizvjestan

Euroleague 30. lip 201812:31 > 12:33
Turkish Airlines EuroLeague

Hrvatski košarkaš Ante Tomić, koji igra za Barcelonu od 2012. godine, mogao bi se oprostiti od katalonskog kluba s kojim mu u subotu istječe ugovor.

Klub i igrač pregovaraju oko novog ugovora“, rekao je Carles Cascante, glasnogovornik Barcelone, za Hinu. „Ne znam kada bi se moglo znati ostaje li, bude li postignut sporazum objavit ćemo to“, dodao je.

U subotu 30. lipnja Tomiću istječe ugovor potpisan prije tri godine. Cascante ne vjeruje da će tijekom subote biti poznata situacija s igračem na čijem dresu se nalazi broj 44. Tomić u subotu nije bio dostupan za komentar.

Posljednju utakmicu odigrao je prije dva tjedna kada je Barcelona izgubila s 82-88 od Baskonije. Time je s ukupno 1-3 u pobjedama ispala u polufinalu doigravanja za španjolskog prvaka.

„Ne znam je li to bila moja zadnja utakmica za Barcu. Istječe mi ugovor te razgovaramo, no ne znam što će biti“, rekao je Tomić nakon što je ubacio 11 koševa. Od tada pregovori nisu rezultirali potpisivanjem novog ugovora.

Tomić, koji je protekle sezone bio jedan od glavnih igrača Barcelone, u prosincu je rekao kako mu je i dalje otvorena mogućnost odlaska u NBA ligu jer da ga Utah Jazz i dalje može dovesti nakon što ga je izabrao na draftu 2008. godine.

Ugovor koji mu u subotu istječe s Barcelonom bio je potpisao 2015. kada se spominjao njegov mogući odlazak u Utah Jazz. Tada je međutim odlučio nastaviti igrati u Kataloniji, pokrajini sa 7,5 milijuna stanovnika, no naslov prvaka nije stigao u vitrine.

Barcelona je posljednji put bila prvak 2014. godine.

„U odnosu na prošlu sezonu situacija je bila malo bolja što se tiče ozljeda, ali rezultati su nažalost isti. Ne možemo biti zadovoljni. Nismo pobijedili protivnike koje objektivno jesmo trebali, premda u prvenstvu nismo stajali tako loše kao u Euroligi“, rekao je Tomić u prosincu.

Barcelona je proteklu sezonu završila na 13. mjestu među 16 momčadi Eurolige a u regularnom dijelu španjolskog prvenstva bila je treća iza Baskonije i vodećeg Real Madrida.

„Ekipa je bila bolje složena nego prošle godine. Jači smo na svim pozicijama. Na svakom mjestu smo imali dva klasična igrača. Ekipa jest bila bolje postavljena ali rezultati nas nisu mazili a to je na kraju jedino važno“, dodao je.

Barcelona je, međutim, osvojila španjolski kup pobjedom od 92-90 nad kasnijim europskim i španjolskim prvakom Real Madridom.

„Za pobijediti Real Madrid pogotovo, u Madridu, moraš zabiti 90 koševa“, rekao je Tomić iza kojega je oko 40 tih najvećih španjolskih derbija. I sam je igrao za Real Madrid od 2010. do 2012. godine. U madridskoj dvorani Palača sportova obično ga dočekuju gromoglasnim zvižducima na što je navikao i što ga ne ometa.

U posljednjem „El Clásicu“ igranom prije tri mjeseca s Barcelonom je pobijedio s 94-72.

„U odnosu na zadnjih pet godina moja uloga u ekipi je bila malo drugačija ali bio sam spreman prihvatiti sve što se od mene traži“, rekao je nakon jednog derbija u Madridu. O hrvatskoj reprezentaciji od koje se oprostio u ljeto 2016., uoči kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre u Riju, nije htio govoriti.

U veljači je na klupu Barcelone sjeo novi trener Svetislav Pešić. U ožujku je Tomić bio proglašen najboljim igračem lige za taj mjesec. U četvrtfinalu doigravanja su s 2-1 u pobjedama izbacili MoraBanc Anodorru no u polufinalu ih je zaustavila Baskonia. Tomić je u doigravanju prvenstva zabijao u prosjeku 13,4 koša te imao 6,8 koševa po utakmici.

„Tomić je svojim igrama zaslužio nastavak igranja u Barceloni. Svoje najbolje utakmice odigrao je nakon dolaska Pešića na klupu“, komentar je novina Mundo Deportivo sa sjedištem u Barceloni. „Barca ga je dovela 2012. a tadašnji trener Xavi Pascual ga pretvorio u igrača marku. Šest godina kasnije sa samo jednim osvojenim prvenstvom i dva kupa (te jednim španjolskim superkupom) oklada nije bila pobjednička“, dodaju te novine.

Pešić je s Barcelonom produžio ugovor te bi prema pisanju Sporta, drugog lista iz Barcelone, htio da Tomić ostane ondje. Nekoliko igrača napustit će klub, među njima vjerojatno i 38 godišnji kapetan Juan Carlos Navarro. Njegov zamjenik Tomić predvodio bi ekipu iduće sezone ostane li u gradu na obali Sredozemnog mora.

„Tomić razmatra ponudu. Njegova riječ će biti zadnja“, napominje Sport. (HINA)