Euroliga: Fenerbahče brani naslov, povratak Spahije

Euroleague 9. lis 20172:01 > 2:06
(Photo by Patrick Albertini/EB via Getty Images)

Momčad Željka Obradovića ponovno će biti najveći favorit u novoj sezoni Eurolige, a nakon tri NBA sezone, u Europu se vratio Neven Spahija

Euroliga otvara svoja vrata ovoga tjedna, momčadi su na različite načine odradile prijelazni rok, a posebno se to može reći za branitelja naslova, turski Fenerbahče.

Željko Obradović ovog je ljeta izgubio Bogdana Bogdanovića koji je otišao u NBA ligu, no barem na papiru, njegova momčad izgleda čak i snažnije nego prošle sezone.

Na Bogdanovićevo mjesto doveden je sjajni šuter Brad Wanamaker, lani član Darussafake gdje je bio najbolji igrač, čovjek odličnog šuta. Nema više niti Pere Antića koji je pojačao Crvenu Zvezdu, a i za njega turski gigant osigurao je sjajnu zamjenu, pojačanje u liku i djelu Jasona Thompsona koji je osam godina proveo u najjačoj svjetskoj ligi, sedam u Sacramentu, a lani je igrao u Kini. Riječ je o snažnom, vrlo pokretljivom centru koji se već pokazao kao pojačanje u turskom superkupu kojeg je Fener lakoćom osvojio. Nova imena su i Nicolo Melli, talijanski reprezentativac, došao iz njemačkog prvaka Bamberga, te srpski internacionalac, Marko Gudurić.

Ako tražimo favorite, ne treba ići dalje od Madrida. Real je zadržao okosnicu momčadi, Dončića, Randolpha, Fernandeza, Lulla, a sada im se pridružio još jedan odličan igrač, playmaker Chasson Randle koji je svojevrsna legenda američke streetball scene, no igrač koji se nije uspio dokazati u New York Knicksima i Philadelphia Sixersima. Randleu, kojemu su tek 24 godine, ovo neće biti prvi izlet u Europu, u sezoni 2015/2016. igrao je u Češkoj za tamošnjeg prvaka ČEZ Nymburk. Od odlazaka valja spomenuti Andresa Nocionija koji je završio karijeru i Dontaye Drapera, nekadašnjeg hrvatskog reprezentativca.

Moskovski CSKA, momčad s vjerojatno najvećim budžetom u Europi ovog je ljeta ostala bez svog zaštitnog znaka, Miloša Teodosića koji se odlučio okušati u NBA ligi. Na njegovo mjesto doveden je povratnik iz najsnažnije svjetske lige, Španjolac Sergio Rodriguez, a zamjena će mu biti pridošlica iz Žalgirisa, Francuz Leo Westermann. Moskvu je napustio i Aaron Jackson, njegovo mjesto zauzeo je Will Clyburn koji je došao iz Darussafake.

U drugu kategoriju favorita možemo svrstati Barcelonu, grčke velikane Olympiakos i Panathinaikos. Barcelona je dovela dva vrlo kvalitetna pojačanja u Adamu Hangi koji je bio sjajan za Mađarsku na Eurobasketu, te odličnog strijelca Thomasa Heurtela sada bivšeg igrača Anadolu Efesa. U Barceloni je naravno još uvijek Ante Tomić.

Igra Olympiakosa će se i dalje vrtiti oko legendarnog Spanoulisa koji na leđima nosi 35 godina životnog iskustva, a pojačanja bi trebali biti playmaker Brian Roberts koji dolazi iz Charlotte Hornetsa i latvijski strijelac Janis Strelnieks, pridošlica iz njemačkog Bamberga. Panathinaikos, s druge strane nešto je smanjio budžet pa nisu dovodili razvikana pojačanja. Možemo istaknuti Litavca Lekavičiusa i američki dvojac Marcus Denmon, te Zach Auguste koji su došli iz Turske.

Interesantno će biti pratiti i novog španjolskog prvaka Valenciju, te pobjednika prošlosezonskog izdanja Eurokupa, Unicaju koja se tom pobjedom vratila među europsku elitu. Anadolu Efes, Velimira Perasovića, doveo je Krunoslava Simona iz Milana.

Roman Kruchinin/EB via Getty Images

Spomenimo još povratak Nevena Spahije u europsku košarku. Nakon tri godine asistiranja Mikeu Budenholzeru u Atlanta Hawksima, Spahija je prihvatio poziv izraelskog velikana Maccabija kojeg je već vodio prije točno deset godina. Maccabi je roster ponovno izgradio oko američkih šutera, obrana se neće puno igrati, no Maccabi je uvijek bio atrakcija za gledatelje zbog svog ofenzivnog stila igre.

Domaćin ovosezonskog Final Foura biti će Beograd od 18. do 20. svibnja 2018. godine.

Prvi dvoboji nove euroligaške sezone na rasporedu su 12. i 13. listopada, a sve utakmice možete pratiti na kanalima Sportkluba.