FIBA neće mijenjati ništa zbog dvije utakmice Eurolige

Euroleague 22. ruj 201710:19 > 10:21
Mark Runnacles, Getty Images Sport

FIBA je odbacila Euroligin prijedlog kalendara natjecanja, naglasivši da je on posljedica nerazumnih i neuravnoteženih akcije uprave elitnog natjecanja.

Poslije prijedloga Eurolige, FIBA je objavila priopćenje u kojem je navela da su reprezentacije nešto o čemu treba voditi računa i čemu treba posvetiti više vremena od onog koji je predvidio kalendar koji je predložila Euroliga.

U otvorenom pismu Fiba navodi:

“FIBA je razmotrila takozvani prijedlog kalendara koji je stigao iz Eurolige (ECA). Možemo samo pretpostaviti da je prijedlog dio taktike kako bi se pažnja probala skrenuti sa drugih stvari i to u vrijeme kada je odluka ECA kako će napraviti kalendar podnesena na istragu Europskoj komisiji.

Prijedlog je došao dva mjeseca pred početak FIBA kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo – a prema njemu trebala bi sabiti sve kvalifikacije i najveća reprezentativna natjecanja u četiri tjedna u srpnju (nasuprot 38 ttjedana klupskih natjecanja), potom se podrazumijeva da se svi turniri nacionalnih momčadi iz rujna premjeste u lipanj 2019, a čak se pokušava promijeniti datum Olimpijskih igara – to jednostavno nije ozbiljno, a samim tim je i neprihvatljivo.

U skladu sa tim, FIBA bi voljela istaknuti da ako postoji problem, to je zbog nerazumnih i neuravnoteženih akcija ECA.

Konzultacije za kalendar od 2017. do 2021. završile su se 2014, prijee FIBA Svjetskog kongresa. Svih 213 članova nacionalnih saveza pomaže FIBA da prilagodi kalendar, koji je poizvod dugoročnih konzultacija sa svim zainteresiranim stranama. Tijekom 2015. godine, FIBA je javno objavila datume svih natjecanja kako bi se sve lige prilagodile. Na jesen 2016, poslije jednostranog proširenja vlastitog kalendara, ECA je i usmeno i pismeno Europskoj komisiji i FIBA-i potvrdila da njena pravila ‘ne zabranjuju niti ograničavaju igrače da sudjeluju u reprezentativnim natjecanjima’.

U proljeće 2017, domaće lige u Europi, koje treba zaštiti od agresivnog proširenja ECA, također su objavile, preko ULEB – a, da bi prilagodile svoje kalendare za dobrobit turnira u kojima sudjeluju nacionalne momčadi

Ipak, prije nekolikotjedana, u srpnju 2017, ECA je promijenila poziciju, predloživši kalenadar koji se namjerno znalački preklapa sa kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

ECA ne ukazuje na najočitiji aspekat ovog pitanja: ona može pomaknuti samo dva dana za koja su zakazane utakmice kako bi riješila problem koji je sama napravila. To nije teško. ECA je prošle godine odlučila ići od nula do pet double – headera iste sezone kako bi se odigralo više utakmice. Ove sezone moglo bi natjecanje početi tjedan ranije, kao i mnoge domaće lige, i mogli bi dodati još jedan double-header. Postoje, naravno i druge opcije.

Realnost je da ECA promatra nacionalne momčadi kao nepotreban i uznemirujući dio košarke i zbog toga je predložila smanjenje njihovog prisustva u kalendaru, stavljajuči ih u mali ‘kut’ tokom ljeta, što očito nije idealan trenutak za dvoranske sportove i nepotrebno opterećuje igrače poslije napornih klupskih sezona.

Nakon odličnog Eurobasketa, vrijeme je da našu pažnju usmjerimo klupskoj sezoni u Europi – kako domaćoj, tako i međunarodnoj sa Euroligom, Ligom prvaka, Eurokupom i FIBA Kupom Europe, a za koje vjerujemo da će dati dodatnu vrijednost reprezentacijama i da će pobuditi interesiranje za košarku u Europi i širom svijeta svaka tri mieseca. ECA ima u svojim rukama ključ kojim može promjeniti kalendar i osloboditi klubove i igrače iz situacije koja po njih nije pravedna.

Nije vrijeme za dalje suprotstavljanje i FIBA nema namjru nastaviti sa javnom raspravom koja šteti ugledu našeg sporta. Kao nadležno tijelo za košarku, FIBA je uvijek spremna učiti i razmatrati prijedloge koji poštuju nacionalne momčadi i domaće lige za vrijeme nakon 2021. godine.

Za sada, vrijeme je da sve svoje snage usmjerimo u organizaciju Kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, koje počinju 23. studenog, a u kojima će se 80 reprezentacija natjecati na pet kontinenata.”