Zadar će i sljedeće sezone igrati u ABA ligi!

ABA League 30. tra 201919:54 > 20:00
ABA, KK Zadar/Zvonko Kucetin

Nakon što su u prve dvije utakmice slavili gosti, majstorica je odredila tko će ostati članom prve ABA lige.

Košarkaši Zadra izborili su ostanak u regionalnoj košarkaškoj ABA ligi nakon što su u majstorici u dvorani Krešimira Ćosića pobijedili skopski MZT 86:75 i tako seriju dobili rezultatom 2-1.

Zadar je bio bolji u prvom poluvremenu, no umalo je sve uprskao u trećoj i prvoj polovici posljednje četvrtine. Srećom, u završnici susreta momčad Ante Nazora se ‘probudila’ i ostvarila važnu pobjedu.

Bila je to najvažnija utakmica sezone za Zadrane koji su bili na rubu ispadanja nakon što su prvu utakmicu na domaćem terenu prilično lako izgubili dok su u drugoj gubili sa 14 razlike, a u završnici preživjeli MZT-ov napad za pobjedu.

Makedonci su u prvom okršaju slavili u Zadru 89:83, u susretu u kojemu su u jednom trenutku imali i 28 koševa prednosti, da bi Zadrani u drugom dvoboju pobijedili u Skoplju sa 78:77 i tako izborili povratak serije u Krešin dom.

Momčad Ante Nazora odlično je otvorila utakmicu i povela je s 5:0. MZT je uzvratio serijom 9:0, da bi Zadar s novih 5:0 došao do vodstva 10:9. MZT se dobro držao u prvih sedam minuta, no završnica je pripala Zadranima koji su prvu dionicu zaključili serijom 12:0 za vodstvo 29:18.

U drugoj četvrtini Zadar je u dva navrata imao i +12, a na odmor se otišlo s rezultatom 50:40. Umjesto da u trećoj četvrtini možda i prelomi utakmicu, Zadar je dozvolio gostima povratak u meč. Treća dionica je u potpunosti pripala gostima koji su smanjili rezultat na samo koš zaostatka (63:62), srećom Petar Marić je tricom u zadnjoj sekundi vratio na +4 (66:62).

Posljednja četvrtina ponudila je pravu dramu. Šest minuta prije kraja makedonski sastav se približio na -2 (66:68), a u idućem napadu MZT je izjednačio na 68:68, a potom i na 70:70. Zadar je ipak u samoj završnici pronašao izgubljeni ritam i serijom 8-0 stigao do vodstva 78:70 približivši se pobjedi dvije i pol minute prije kraja. MZT je 34 sekunde prije kraja smanjio na 80:75, no više od toga nije išlo. Zadar je na koncu slavio 86:75 izborivši ostanak u ABA ligi.

Zadar je do slavlja predvodio Luka Žorić sa 29 koševa, 10 skokova i dvije sjajne blokade. Luka Božić je dodao 17 koševa uz pet asistencija, dok je Mario Little ubacio 14 koševa uz pet skokova i četiri asistencije. Kog gostiju, koji su igrali bez najboljeg strijelca Andrije Bojića, najefikasniji su bili Lester Medford i Ive Ivanov sa po 22 koša.