Markota za SK: Cibona neće propasti kako bi neki htjeli

ABA League 17. tra 202013:35 > 13:39
ABA league, FMP

Čelnici Eurolige i ABA lige su se oglasili. Stav je sličan. Svi žele da se natjecanje nastavi, ali isto tako naglašavaju da će se to dogoditi jedino ako budu postojali potpuno sigurni uvjeti

Radni sastanak čelnika ABA lige bit će održan 22. travnja. Na njemu će biti donesene ideje i prijedlozi o tome, kako bi bilo najbolje privesti sezonu kraju u slučaju da se situacija s koronavirusom brzo ne smiri.

Ljubitelji košarke sa nestrpljenjem očekuju šo će se dogoditi, a u kućnoj izolaciji, poštujući socijalnu distancu, prateći vijesti širom svijeta, sve im je jasnije da su šanse da se do sljedeće sezone ponovno sretnu sa igračima na parketu, prilično male.

„Realno i objektivno teško je povjerovati da će natjecanje biti nastavljeno, premda je iluzorno trošiti riječi o tome koliko bi svi voljeli da smo sada na parketu, da se borimo za titulu, opstanak, plasman u viši rang natjecanja. Međutim, suočeni smo sa do sada gotovo neviđenim problemom, problemom koji je blokirao sve životne tokove širom svijeta. Zdravlje je uvijek bilo i ostalo na prvom mjestu. Što se regije tiče, za sada smo na dobrom putu da izbjegnemo scenarij koji smo vidjeli u Italiji, Španjolskoj i SAD-u. Sada je bitno da ostanemo disciplinirani, odgovorni i strpljivi. Život će se sigurno vratiti u normalu, ali je sada teško procijeniti kada“, naglasio je za Sport Klub Damir Markota i nastavio:

„Situacija u Zagrebu i Hrvatskoj se polako smiruje, rekao bih normalizira. Znamo da je uz koronavirus, Zagreb pogodio i snažan potres, pa je mala panika bila prisutna. Ali, sada se sva vratilo u kakvu, takvu normalu. Poštujemo pravila nadležnih institucija, ostajemo kod kuće, nastojimo pomoći medicinskim radnicima u borbi protiv globalne pošasti“.

Markota je poslije osvajanja titule s Cibonom, na ljeto potpisao za Mornar iz Bara i kako kaže nije pogriješio:

„Bilo mi je fenomenalno u Baru. Čuo sam mnogo lijepih priča o klubu i ekipi, čuo sam priče o obiteljskoj atmosferi, ali jedno je kada slušate, a drugo kada se uvjerite u to. Svi smo disali kao jedan. Igrao sam u mnogim klubovima, ali Mornar i grad Bar su zaista posebna priča, jedna od najlepših stranica u mojoj karijeri. Bili smo jako blizu da ostvarimo ambiciozan cilj sa početka sezone u koji je malo tko vjerovao. Trebala nam je pobjeda nad Megom da stignemo do polufinala playoffa ABA lige, da se borimo za titulu. Uvjeren sam da bi spomenuti cilj i ostvarili, ali nas je koronavirus odlučio zaustaviti i spriječiti da sezonu završimo plasmanom u doigravanje“, naglasio je Markota i nastavio:

KK Cedevita

„Sada je ključno pitanje kakva će biti odluka čelnika ABA lige. S druge strane, svi koji realno gledaju na situaciju, svjesni su da nije lako donijeti odluku kada ne ovisi mnogo toga o vama, nego o virusu koji trenutno diktira uvjete života. Ideja da se na parketu vodi borba za titulu je sjajna, ali je veliko pitanje koliko je realna. Igrači su u izolaciji već više od mjesec dana, stranci su napustili klubove, fokus je usmjeren na borbu protiv virusa, na borbu za zdravlje, granice su zatvorene. Teško je sada pomisliti kako bi izgledalo ponovo istrčati na parket, vratiti se u formu, boriti se za titulu. Koliko bi vremena trebalo za to, kada bi se to moglo dogoditi. Na kraju krajeva, da li bi to bilo zaista realna odluka, jer je ipak prekid izuzetno dug. Pitanje je koliko bi to bilo pošteno prema igračima, da li bi stvarno najbolja ekipa stigla do trona, a iluzorno je trošiti riječi da borba za titulu bez navijača ne bi imala draž koju bi trebala imati“.

Čelnici Eurolige su nagasili da će regija sigurno imati sudionike u Euroligi i Eurokupu, a ostaje da se vidi koje će to ekipe biti. S druge strane, Markota, gleda korak dalje.

„Znam da su u fokusu Partizan, Zvezda, Budućnost, Cedevita Olimpija i Mornar. Svi pričaju uglavnom o tome tko će osvojiti titulu, hoće li prvak biti proglašen ili ne. Svi zaboravljaju da poslije virusa s kojim se trenutno borimo, slijedi ekonomska kriza, slijedi situacija u kojoj neće biti moguće formirati moćne ekipe, kao što je to bio slučaj ove sezone. Nitko ne priča o manjim klubovima. Što je sa mladim igračima koji trenutno sjede kod kuće, ne treniraju na način na koji bi trebali trenirati. Kako zatvoriti financijsku konstrukciju za narednu sezonu i koliko će klubova to uspjeti ostvariti. Moramo brinuti o opstanku ABA lige, jer će uvjeren sam u sezoni koja slijedi ekonomski problemi i te kako utjecati na regionalno natjecanje. Ako su već sada pogodili moćne klubove iz Njemačke, Španjolske, Italije, SAD-a, jasno je da isto to čeka i nas“, rekao je Markota i dodao:

Primjer je Cibona koja prolazi kroz veoma težak period, ali se neće ugasiti kao što bi to pojedinci htjeli Naprotiv, smatram da će Cibona iz ove krize izaći jača, jer se Cibona već dvije godine oslanja na igrače iz vlastitog pogona, a kada sve ovo prođe, u velikoj prednosti će biti ekipe koje su dobro i kvalitetno radile sa mlađim selekcijama, jer se skupi stranci neće moći tako lako angažirati. Morat ćemo se vratiti na period kada je mlad, talentiran i perspektivan igrač bio blago i kada je dobivao priliku i minutažu da potencijal pretoči u kvalitetu“.

Povezano

Na kraju, Damir Markota je dodao da bi bilo jako dobro da ABA liga što prije donese odluku o tekućoj sezoni, da su šanse da se pitanje prvaka riješi na parketu male, a da sve misli treba usmjeriti ka očuvanju ABA lige koju očekuje ekonomska kriza, kriza koja je već pogodila mnoge moćne klubove širom planete.