Zvezda nakon kazne: Novi termin ili kraj ABA lige

ABA League 4. sij 202019:51 > 19:53
Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Disciplinski sudac ABA lige Saša Pavličić - Bekić izrekao je kaznu košarkaškom klubu Crvena zvezda.

Na osnovu izvještaja delegata određenog za utakmicu između Crvene zvezde i Budućnosti Senada Beganovića, susret je registriran rezultatom 20:0 za crnogorsku ekipu.

Podsjećamo, KK Crvena zvezda je odbila doći u Moraču zbog, kako su tada naveli, sigurnosnih razloga.

“KK Crvena zvezda je kažnjena oduzimanjem jednog poena, novčanom kaznom od 20.000 eura i obavezom pokriti troškove organizacije neodigrane utakmice, uz plaćanje putnih troškova sudaca i delegata”, navodi se.

A uskoro su reagirali i iz Zvezde, a mi vam priopćenje prenosimo u cjelosti:

“U istoj odluci disciplinskog suca Saše Pavličića Bekića (koja je uvjetnog karaktera) jasno se navodi ‘DA O REGISTRACIJI UTAKMICE NE ODLUČUJE DISCIPLINSKI SUDAC ABA LIGE’ i da se odluka može primijeniti tek kada Predsjedništvo ABA lige donese odluku po zahtjevu KK Crvena zvezda oko odgađanja utakmice!

Ako Predsjedništvo ABA lige donese pozitivnu odluku o zahtjevu KK Crvena zvezda mts i odgodi utakmicu, odluka o kažnjavaju koja je uvjetna, ne važi!

KK Crvena zvezda mts također naglašava da u odluci disciplinskog suca postoje brojne kontradiktornosti poput one u kojoj se navodi da ‘prema izvještaju delegata, svim dopisima i predsjedniku ABA lige Domagoju Čavloviću, liga nije donijela nikakvu odluku od odgađanju utakmice’?

KK Crvena zvezda mts je jasno i glasno navela u svojim dopisima, prigovorima i dopunama da nije dobila nikakvu odluku ABA lige da se utakmica u Podgorici MOŽE ODIGRATI u predviđenom terminu dana 30. 12. 2019. godine.

Također, KK Crvena zvezda mts skreće pozornost javnosti da se u obrazloženju disciplinskog suca jasno navodi ‘da ova kazna ne egzistira u slučaju ako Predsjedništvo ili novi direktor i sportski direktor donesu drukčiju odluku kao nadležni organi za ovaj slučaj’.

Također, ista vrhovna tijela ABA lige imaju pravo preinačiti i ostale uvjetne kazne – novčanu kaznu i oduzimanje boda.

KK Crvena zvezda mts upozorava da je u ovom slučaju i počevši od 28. 12. 2019. godine učinio sve što je u njegovoj moći i na sve moguće načine da dobije pravovremeni odgovor od strane lige, kao i svih nadležnih sigurnosnih organa Republike Srbije oko odlaska i odigravanja utakmice u Podgorici. Podsjećamo da je u pitanju bila VIŠA SILA i okolnosti koje nemaju veze sa sportom niti je na njih mogao utjecati kao klub!

Pošto se disciplinski sudac ABA lige, osim što je doslovce tumačio izvještaj delegata, ogradio i prebacio odgovornost na Predsjedništvo i novi menadžment ABA lige – očekujemo da Predsjedništvo regionalnog natjecanja i svi organi u čijoj je to nadležnosti promijene ovu odluku, budu mudri, pragmatični u situaciji koja cijelu ABA ligu i sve klubove stavlja na veliki ispit i dovodi u pitanje njenu budućnost i na prvom mjestu regularnost!

U slučaju da se oni koji trebaju odlučiti o epilogu ove utakmice kruto drže samo slova, ne i okolnosti u kojima je trebala biti odigrana utakmica u Podgorici, i kao mjerodavni potvrde ovu uvjetnu odluku disciplinskog suca – koji se, ponavljamo, i samoproglasio nenadležnim za izricanje konačne kazne, onda će ABA liga kakvom je znamo – prestati postojati!

KK Crvena zvezda mts je svoje razloge da ne otputuje u Podgoricu i svega što je prethodilo toj odluci jasno naveo na konferenciji za medije u ponedjeljak. Događaji nakon toga samo su donijeli potvrdu ispravnosti odluke kluba da zbog više sile ne otputuje u Podgoricu. Zato očekujemo hitno odlučivanje Predsjedništva ABA lige ovim povodom i odluku o odigravanju nove utakmice bez ikakve kazne. Sve ostalo značit će kraj ABA lige!“ poručili su iz Zvezde.