Amerikanci odigrali prvu utakmicu: Jesu li zadovoljili?

Vijesti 1. ruj 201916:34 > 16:36
Mark Kolbe / Staff

Američka košarkaška reprezentacija krenula je po treći uzastopni naslov svjetskog prvaka svladavši Češku sa 88-67 u dvoboju 1. kola skupine E Svjetskog prvenstva, koji je odigran u Šangaju.

Česi su usporili tempo utakmice i spriječili američke kontranapade te time izbjegli još uvjerljiviji poraz. Strijelce momčadi Gregga Popovicha predvodio je Donovan Mitchell sa 16 koševa. Harrison Barnes je ubacio 14, a Kemba Walker 13 poena. Mitchell i Marcus Smart su jedini igrali više od 20 minuta. Čehe je sa 17 poena i pet asistencija predvodio Tomaš Satoransky.

U prvoj utakmici skupine Turska je sa 86-67 pobijedila Japan, a za dva dana bi Turci trebali predstavljati veću prijetnju Amerikancima, nego što su to bili Česi.

U skupini F Grčka je startala uvjerljivom 85-60 pobjedom protiv Crne Gore. Grci su u prvih 20 minuta ostavili Crnogorce na svega 16 koševa i vodili sa 42-16 na poluvremenu pa je grčki izbornik Thanasis Skourtopoulos raspodijelio minutažu na sve igrače.

Papagiannis je sa 15 koševa i devet skokova bio najbolji igrač pobjednika. Printezis je sa 16 koševa bio najbolji strijelac, a Giannis Antetokounmpo je za 16 minuta postigao 10 koševa uz osam skokova. Nikola Vučević sa 12 koševa i Petar Popović sa 11 poena bili su jedini s dvoznamenkastim učinkom u crnogorskoj reprezentaciji.

Brazil je pod vodstvom Aleksandra Petrovića pobijedio Novi Zeland sa 102-94, a za dva dana će protiv Grka igrati utakmicu za prvo mjesto u skupini. Crnogorci će iskupljenje tražiti protiv Novog Zelanda.

Najuvjerljiviju pobjedu prvog kola ostvarila je Litva koja je Senegal ostavila na -54 (101-47). Sedmorica Litavaca su imala dvoznamenkasti učinak. Po 13 koševa ubacili su Mantas Kalnietis, Domantas Sabonis i Jonas Valančiunas koji je imao i 11 skokova, dok se na 12 poena zaustavio se Marius Grigonis.

U utorak će u skupini H Litva biti favorit u srazu s Kanadom, koja je poražena od Australije sa 108-92. Australci će imati lakši trening u srazu sa Senegalcima.

Najneizvjesnije utakmice odigrane su u skupini G. Jordan je umalo nadoknadio 16 koševa zaostatka, ali je na kraju poražen od Dominikanske Republike sa 80-76. Na pragu još većeg preokreta bila je Njemačka protiv Francuske, nakon što su na polovici treće četvrtine zaostajali za 24 poena (52-28). Nijemci su došli na samo dva koša zaostatka na sedam sekundi prije kraja (76-74), ali je Evan Fournier pogodio oba slobodna bacanja i zapečatio pobjedu Francuza.

Fournier je sa 26 koševa bio najbolji strijelac utakmice, a Amath M’Baye je ubacio 21 za Francuze. Johannes Voigtmann je sa 25 koševa bio najbolji njemački strijelac, a Dennis Schroder sa 23 poena i osam asistencija najbolji igrač poraženih.

Obje momčadi bi trebale proći u drugi krug. Njemačka će za dva dana igrati protiv Dominikanske Republike, a Francuska protiv Jordana.