Hrabri Novosel, pomlađivanje, ali i sudac…

Andrew D. Bernstein/NBAE via Getty Images

Izbornik košarkaške reprezentacije Jugoslavije Mirko Novosel je na prvenstvu svijeta 1974. u Portoriku pomladio momčad i nije uspio obraniti zlato osvojeno na prethodnom prvenstvu u Ljubljani.

Plavi su u Portoriko otputovali s velikim ambicijama, ali s razlogom jer su godinu dana ranije u Španjolskoj prvi put osvojili europsku titulu. Međutim, nisu imali ni dovoljno sreće na SP. Trofej je otišao u Sovjetski Savez, koji je prvenstvo završio s identičnim učinkom kao reprezentacije Jugoslavije i Sjedinjenih Američkih Država, ali su u krugu biili najbolji.

Jugoslavija je po treći put bila srebrna, dok je bronca pripala Amerikancima. Ipak, izbornik Novosel nije bio ‘razapet’ zbog osvajanja ‘samo’ drugog mjesta, a kasnije će se ispostaviti da je odlukom pomlađivanja ekipe i neograničenim povjerenjem ukazanim budućim zvijezdama Draženu Dalipagiću i Draganu Kićanoviću napravio odličan potez.

Sistem natjecanja je bio takav da su Jugoslavija, kao aktualni prvak svijeta i domaćin Portoriko, direktno izborili mjesto u finalnoj fazi. Plavi su u sedam utakmica ostvarili šest pobjeda, protiv Sovjetskog Saveza, Kube, Španjolske, Brazila, Portorika i Kanade, ali poraz od Amerikanaca 91:88 stajao je jugoslovenski sastav obrane titule.

Plavi su na poluvremenu imali 19 poena prednosti, međutim, talijanski sudac Albanese u nastavku je preuzeo glavnu ulogu, redom su s terena zbog pet osobnih grešaka izlazili Moka Slavnić, Kićanović i Vinko Jelovac, što je ekipa SAD-a iskoristila i nanijela bolan poraz, realno, kvalitetnijem rivalu 91:88.

Jelovac je kasnije izabran u idealnu postavu prvenstva.

U ekipi su bili još: Rato Tvrdić, Žarko Knežević, Željko Jerkov, Dragan Kapičić, Krešimir Ćosić, Damir Šolman, Nikola Plećaš i Milun Marović.