Je li "projekt Olmo" tek luda sreća Dinama?

Juraj Pajvot 28. lip 201912:28 > 12:45
Giuseppe Bellini/Getty Images

Španjolska nogometna reprezentacija do 21 godine jučer navečer plasirala se u finale EURA pobjedom nad Francuskom, a jedan od najboljih pojedinaca na susretu ponovno je bio igrač Dinama - Dani Olmo.

Nevjerojatno je na kakav se način Olmo prezentirao na Europskom prvenstvu u momčadi prepunoj igrača koji igraju važnu ulogu u klubovima Primere. Izbornik Luis de la Fuente si je skoro pucao u nogu kada Olma nije stavio u momčad na početku prvenstva.

Povezano

Prvi susret odmah je bio derbi skupine protiv domaćina Italije. Španjolski izbornik odlučio se krenuti u utakmicu sa Borjom Mayoralom u vršku napada, na krilima su bili Soler i Oyarzabal, dok su sredinu terena držali najbolji španjolski igrači Ceballos i Ruiz.

Od samog početka to nije izgledalo dobro, Talijani su zatvorili spomenutu dvojicu veznjaka, Mayoral je bio odsječen i Talijani su tu utakmicu relativno pobijedili na krilima odličnog Chiese iako su Španjolci rano poveli. Dani Olmo cijeli je susret odgledao s klupe. Znao je španjolski izbornik da nakon tog susreta nešto mora promijeniti, nema više pravo na kiks i moraju pobijediti obje utakmice i to po mogućnosti sa što boljom gol razlikom.

Uslijedile su utakmice sa Belgijom i Poljskom u kojima su Španjolci zaista dominirali i upisali dvije pobjede. Protiv Belgije je bilo samo 2:1, ali trebalo je još nekoliko pogodaka završiti u mreži Belgijaca. Dani Olmo je taj susret počeo od prve minute i već nakon devet minuta postigao je svoj prvijenac za mladu reprezentaciju. Dinamov dragulj odigrao je zaista vrlo kvalitetnu utakmicu, pokazao je sve ono što ga krasi u Dinamu i brzo je de la Fuente postao svjestan da Olma više ne smije ni sekunde izvaditi ako želi osvojiti naslov.

U razbijanju protiv Poljske Olmo je također odigrao odličnih 90 minuta, nije postigao gol, međutim nije bilo ni bitno jer su mu suigrači zaista bili raspucani. Nakon toga je došla utakmica protiv velikih rivala Francuza. Nije najbolje počelo za ‘Furiju’, već na samom startu utakmice Francuzi su poveli iz jedanaesterca, da bi nakon toga Španjolska potpuno preuzela inicijativu.

sport klub

Naravno, Olmo je bio jedan od tih igrača koji su davali svojoj ekipi tempo, agresivnost i okomitost. Svaki put kada bi primio loptu, Dani je bio konkretan, ili je išao u dribling, ili je odigrao dalje i trčao u prazan prostor. Siguran sam da su Dinamovi čelnici zadovoljno trljali ruke i smišljali plan prodaje gledajući Olma kako dominira na najvećoj smotri svojih vršnjaka.

Utakmica je završila 4:1 za Španjolsku, Olmo je postigao treći pogodak početkom drugog dijela na prekrasnu asistenaciju Fabiana Ruiza i pokazao koliko se dobro uklopio u ovu reprezentaciju. Španjolsku još čeka jedna utakmica kako bi sa ovom nevjerojatno talentiranom generacijom osvojili naslov prije nego postanu nositelji igre A-reprezentacije.

No, vratimo se mi na Danija Olma i i njegov trenutni klub – Dinamo Zagreb. Nisam siguran da su u Dinamu mogli zamisliti u kakvog će se Olmo igrača pretvoriti kada su ga doveli prije pet godina iz Barcelone. Jasno da su imali ideju u kakvog bi se igrača Olmo mogao izgraditi, ali bilo je potrebno mnogo rada, strpljenja i naposljetku sreće da bi Olmo postao ovo što je danas. Bitnu ulogu u njegovom razvoju ima i Nenad Bjelica koji mu je predao momčad u ruke i nije pogriješio. Bio je to riskantan potez iz više aspekata, međutim u Dinamu su imali sreće jer su doveli poštenog dečka koji je šutio i radio te je zaista vrlo dobro naučio hrvatski jezik što mu je sigurno olakšalo život u metropoli.

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Prošao je Dani kaljenje u drugoj i trećoj HNL gdje je igrao za drugu momčad Dinama. Od žgoljavog klinca pretvorio se u žilavu ‘zvijer’ koja gazi sve pred sobom svojim tempom i svojom okomitošću. Bio je to prirodan put za igrača koji bi za nekoliko godina trebao postati i bitan član španjolske A-vrste, naravno ako ne ode u neki klub u kojem će sjediti na klupi.

Ipak bih rekao da je Dinamo izazvao sreću što se tiče Danija Olma. Nisu žurili s njegovim razvojem, čekali su da sazrije kao igrač i trpili su neke njegove slabije igre kada je tek počeo igrat za prvu momčad. Nakon uvodne sezone u kojoj se tražio, uslijedila je sezona u kojoj je postao glavni igrač Dinama da bi ova sezona pokazala o kakvoj se igračini radi.

21-godišnji Španjolac je odigrao fantastičnu sezonu koja je Dinamu donijela slatke brige. Prodati ga ili ga ostaviti još jednu sezonu i zaraditi na njemu još više novca jer je sigurno da će Olmo iz utakmice u utakmicu biti sve bolji.

Jedno je sigurno, Dinamo je napravio još jedan fantastičan posao. Dani Olmo je igrač koji će klubu donijeti desetke milijuna eura, ali nadajmo se da će izabrati pravi klub koji će mu omogućiti da se pravilno razvija kao igrač, a onda mu je samo nebo granica.